• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Werona -sklepy,sklepy
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 27-05-2017 10:52
Wszystkie punkty:164 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.50
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:160 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 6
Wizyty: 926
Werona -sklepy,sklepy
Witam w mojej kolejnej galerii na worldbooku, dzisiaj pierwsza czesc serii albumow pokazujacych Werone, w kilku albumach pokaze Wam miasto, ludzi, ulice, sklepy, zabytki i slynne koscioly, opowiem historie miasta i ciekawostki z nim zwiazane, zamierzam pokazac Wam 4 albumy zanim polece na urlop w polowie czerwca a po powrocie w kolejnych 4 albumach dokoncze prezentacje tego interesujacego miasta bo w kolejce czeka juz seria z miasta Carcassonne z poludnia Francji ,zapraszam Andrzej

Prezentacje miasta zaczne nietypowo, zapraszam Was na spacer po sklepach Werony. Via Mazzini to handlowy deptak, który łączy najważniejsze place – Piazza delle Erbe z Piazza Bra. Oczywiście też ma długą tradycję. Już w XIV w. szyto tu ubrania na miarę. Dziś kupuje się gotowe, przeważnie strasznie drogie. Tu bowiem mają sklepy światowi projektanci – Gucci, Versace czy Louis Vuitton.

Werona jest jednym z najbogatszych miast Włoch, od najdawniejszych czasów w tym miejscu krzyżowały się rzymskie drogi handlowe. Historię Werony od zawsze też tworzyła rzeka Adyga. To ze względu na jej naturalnie strategiczny podwójny meander założono tu kolonię rzymską. Prowadzący od Adriatyku do Prus szlak bursztynu i soli przyniósł miastu fortunę. Stąd tak duża liczba okazałych rzymskich budowli, których więcej znajdziemy jedynie w samym Rzymie. Antyczne mosty, teatry, bramy wjazdowe i łuki triumfalne.

Źródła historyczne podają, że ludzie żyli tu około 300 lat przed naszą erą. W 89 r. p.n.e. miasto zostało przyłączone do kolonii rzymskiej. W kolejnych wiekach Werona wielokrotnie zmieniała władców. Rządzili tu Rzymianie, Goci, Longobardowie, a później Frankowie. Początkiem XII w. wzorem innych włoskich miast, także w Weronie wprowadzono władze kolegialną. Miało to na celu lepsze reprezentowanie interesu mieszczan. W XIII w. powróciły tutaj rządy książąt, a konkretnie rodziny Scaligerich, która panowała nad całym regionem. Z jednej strony historycy zwracają uwagę na fakt, że rodzina Scaligerich dopuszczała się brutalnych morderstw we własnych kręgach w celu zdobycia władzy, ale z drugiej strony część rodziny bardzo dbała o rozwój miasta i dziedzictwo kulturalne.W XIV w. Werona zaczęła ulegać Wenecji, a w kolejnych wiekach Napoleon podbił Wenecję, a co za tym idzie także Weronę. Wówczas miasto przyłączone zostało do Austrii. We władaniu austriackim Werona pozostawała od 1979 r. do 1860 r., kiedy to stała się częścią Królestwa Włoch.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 6
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza