• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Werona -spacerkiem po miescie-cz-1
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 28-05-2017 15:11
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 910
Werona -spacerkiem po miescie-cz-1
Witam w drugim albumie z Werony, dzisiaj pospacerujemy sobie po ulicach miasta, popatrzymy na ludzi,domy,ulice ,zapraszam.

Sporo informacji znajdziecie w necie na temat Werony, ogranicze sie do krotkich cytatow z roznych zrodel o miescie.

Według legendy mityczny założyciel Werony, przywódca celtycki Brennus, nazwał nowe miejsce osiedlenia Vae Roma, to znaczy Biada Rzymowi, co następnie przekształciło się w obecną nazwę miasta Werona.
Werona rozwijała się w różnych okresach, o czym świadczy zróżnicowane zabudowanie. Można wyróżnić średniowieczne centrum historyczne, w którym wznoszą się pałace z renesansu, XVIII i XIX wieku. Dzielnice Veronetta i San Zeno pełne są budynków z wczesnego średniowiecza. Poza murami miasta można znaleźć wille i pałace w stylu barokowym. Istnieje także obszar przemysłowy Borgo Roma, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Obecne nowoczesne zabudowania powstały w taki sposób, aby nie naruszyć poprzedniego układu.Werona wciąż posiada aż pięć pasów murów miejskich skonstruowanych w różnych epokach:w niektórych miejscach widoczne są ruiny pasa murów z czasów cesarstwa rzymskiego;od mostu Aleardi aż do placu Bra widoczny jest dobrze zachowany mur z XIII wieku, z trzema wieżami, spośród których najbardziej znana jest wieża pięciokątna bram Bra;na wzgórzu św. Piotra stoją mury rodu Della Scala z pięcioma wieżami;nasypy ziemne i bastiony wzniesione przez Wenecjan;mury, bastiony i liczne forty zbudowane przez Austriaków. Są one doskonale zachowane.

Późne średniowiecze pozostawiło po sobie w Weronie niewiele wspomnień z powodu trzęsienia ziemi z 3 stycznia 1117, którego epicentrum znajdowało się właśnie w Weronie. Trzęsienie pozostawiło miasto bardzo zniszczone. Zawaliła się część zewnętrznego pierścienia Areny. Pozostała tylko jedną część, która została uszkodzona w następnym trzęsieniu ziemi w 1183, co stworzyło sugestywną formę Areny ze „skrzydłem”. Pałace i niemal wszystkie kościoły, klasztory i zabytki zostały poważnie uszkodzone lub zniszczone. Fakt ten przyczynił się do silniejszego rozprzestrzenienia się architektury romańskiej.

Główne zabytki są zatem datowane na XII wiek. To ten okres doprowadził do wielkiego rozwoju budynków kultu. Najważniejszy z nich to bazylika św. Zenona ze słynnymi średniowiecznymi drzwiami z brązu, ozdobionymi płaskorzeźbami o treści biblijnej i ze scenami z życia patrona kościoła, uważana za jedno z arcydzieł architektury romańskiej we Włoszech i związana z opactwem pod tym samym wezwaniem, po którym została wieża i niektóre krużganki klasztorne.Istotna jest również katedra główna (cattedrale di Santa Maria Matricolare), powstała na gruzach dwóch kościołów paleochrześcijańskich zawalonych z powodu trzęsienia ziemi z 3 stycznia 1117.W Weronie znajdują się również kościoły, m.in. Tosca e Teuteria, San Fermo Maggiore, Basilica SS. Apostoli, Santa Maria Antica, San Giorgio in Braida.

Będąc w Weronie koniecznie należy przespacerować się po zamkniętej dla ruchu ulicy handlowej via Mazzini. To tutaj znajdują się najdroższe i najbardziej luksusowe sklepy w mieście. Via Mazzini prowadzi do Piazza Bra - jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Weronie. To tutaj znajduje się słynny amfiteatr mogący pomieścić 25 tys. widzów.Po przeciwnej stronie Via Mazzini znajduje się Piazza d'Erbe. Najpiękniejszy plac miasta po środku którego stoją stoiska z owocami i warzywami, nad którymi rozstawione są białe parasole. Jest to najbardziej ruchliwy i tętniący życiem punkt w Weronie. Co roku 17 września na tym placu Klub Julii organizuje huczne urodziny szekspirowskiej bohaterki.Od Piazza della Erbe odchodzi Via Capelli. Dojdziemy tędy do zbudowanego w XIII w. pałacu, który kiedyś należał do rodzinny Cappelli. Przybywający z całego świata turyści utożsamiają sobie prawdziwą rodzinę Cappello z fikcyjnym nawiskiem Capuletti. Na tej podstawie błędnie sądzą, że to właśnie w tym domu musiała mieszkać Julia. Władze Werony nie starają się wyprowadzać turystów z błędu i wytrwale pielęgnują tę legendę. Przechodząc przez bramę przejdziemy na podwórko, gdzie zobaczymy słynny balkon. Pod balkonem znajduje się posąg Julii wykonany z brązu oraz opis sceny balkonowej. W czasie wakacji jest tu tłum ludzi. Legenda głosi, że dotknięcie piersi Julii przynosi szczęście. Nic więc dziwnego, że pierś z brązu wytarta jest od wielokrotnego dotykania przez ludzi z całego świata, a w sezonie letnim trzeba ustawić się w kolejce do rzeźby. Za niewielką opłatą można wejść na słynny balkon. Często panie wchodzą na balkon, a panowie w tym czasie z dołu robią im zdjęcia.W innym zbudowanym w XIII w. pałacu przy via Arche Scaligere rzekomo ma się znajdować dom Romea. Na fasadzie budynku znajduje się cytat z szekspirowskiej tragedii. Wnętrza domu są otwarte dla zwiedzających. Na dole otwarto restaurację.Będąc w Weronie nie należy ograniczać się do miejsc związanych z Romeo i Julią. Bardzo przyjemnie jest pospacerować wzdłuż rzeki Adygi. Obydwie części miasta łączą zabytkowe mosty. Jak w każdym dużym włoskim mieście także tutaj pełno jest urokliwych uliczek, nastrojowych placów, dobrych restauracji, pizzeri i barów. W Weronie nie będziemy się także nudzić nocą. Są kluby nocne, dyskoteki i czynne do późnych godzin bary. Stare miasto bardzo pięknie wygląda nocą, gdy jest efektownie oświetlone.

Wkrotce kolejna czesc spaceru po tym fascynujacym miescie.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
28.05.2017 czas 17:21
pokaż komentarz
Witaj ponownie Andrzej, coś pięknego-Twój album jest wspaniały, zresztą cała Werona taka jest, wyjątkowa, klimatyczna, stara, włoska, super, mnie dopadła burza i ulewa jak byłam w Weronie więc było ciekawiej:) byłam z przewodniczką -super kobieta :):) dowcipna Polka, która od lat mieszka we Włoszech, fajnie się z nią zwiedzało. Zauroczyły mnie miejca-Piazza Bra i Piazza della Erbe-które pokazujesz, moje ulubione miejsca w Weronie, architektura jest taka ładna, bardzo ładne miasto i warto je zobaczyć. Fajnie, że je bliżej poznamy. Przypomina mi się mój urlop z 2015 roku :) E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi