• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Werona -katedra pw.Najświętszej Maryi Panny (it.-Cattedrale di Santa Maria Matricolare)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 05-08-2017 19:02
Wszystkie punkty:157 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.35
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:153 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 697
Werona -katedra pw.Najświętszej Maryi Panny (it.-Cattedrale di Santa Maria Matricolare)
Witam w kolejnej mojej galerii na worldboku, dzisiaj wyjatkowo powroce do Werony i pokaze Wam katedre (Duomo) ktorej oryginalna wloska nazwa brzmi Cattedrale di Santa Maria Matricolare (Katedra Najświętszej Maryi Panny).

Katedra stoi przy Piazza Duomo, wnętrze gotyckie w kształcie, renesansowe w wykończeniu, pełne fresków i marmurów. Ciekawa marmurowa kolumnada przed ołtarzem nadaje miejscu specyficznego charakteru.
Duomo di Verona powstała na miejscu dwóch innych kościołów zniszczonych trzęsieniem ziemi z 1117 r, budowana w stylu romańskim od 1139 roku konsekrowana w 1187 r, przebudowana w XV-XVI w.
Na lewo od ołtarza jest przejście do drugiego kościoła, stojącego na ruinach jeszcze starszej budowli. Owe fragmenty są odsłonięte na środku, poniżej poziomu podłogi. Pomiędzy budynkami jest jeszcze wejście do starego baptysterium.
Na szczególną uwagę zasługuje kaplica Cappella Nichesola (pierwsza po lewej), a także mozaika na podłodze
Romański portal jest dziełem Niccolò, który pracował też przy rzeźbach na fasadzie kościoła San Zeno, a także katedry w Ferrarze.
Najsławniejszym dziełem sztuki we wnętrzu jest Wniebowzięcie Marii Tycjana (pierwszy ołtarz po lewej stronie).
Wnętrze katedry to prawdziwa uczta duchowa, możliwość odizolowania się od hałasu współczesnej werońskiej ulicy. Oprócz względnej ciszy, co rusz oczy atakuje kolejne cudo wystroju katedry. Co zachwyca najbardziej? Każdy powinien przekonać się osobiście!
Katedra w Weronie - Duomo Santa Maria Matricolare, stanowi doskonałe połączenie stylu romańskiego i gotyckiego. Pierwszy kosciol w tym miejscu pochodzi z VIII wieku. Kiedyś była to mała bazylika, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie zastąpiona katedrą. W budynku katedry dokonano licznych usprawnień i przekształceń, co tłumaczy obecny wygląd budynku. Szczególnie godny uwagi jest portal w fasadzie autorstwa mistrza Nicolo z dwoma pięknymi reliefami. W XV wieku świątynia została przebudowana na styl neogotycki. Jasna, biała wieża została ukończona w XX wieku.

Duomo Santa Maria Matricolare jest trzynawowym kościołem z bogato zdobionymi przejściami i licznymi kaplicami. Pierwsza widoczna kaplica po lewej stronie to Capella Nichesola, ze swoim słynnym obrazem ołtarzowym "Wniebowzięcie Panny Maryi" Tycjana. Obraz pokazuje apostołów klęczących wokół trumny Maryi Panny, której ciało unosi się ponad chmury. Kolejnym ważnym dziełem w świątyni jest główna praca autora Liberale di Verona "Pokłon Trzech Króli", w drugiej kaplicy po prawej stronie. W Capella Mazzanti znajduje się sarkofag św. Agaty. Sarkofag został stworzony w XIV wieku. Można też zobaczyć chrzcielnicę Sana Giovanniego oraz znajdującą się kilka metrów dalej małą kapliczkę św. Heleny, której podłoga jest ozdobiona mozaiką.

Fasada dzieli się na trzy części, z półpiętrem i dwupoziomową wystającą werandą ozdobioną rzeźbą, która jest dziełem rzeźbiarza Nicholausa z XII wieku. Portyk jest wspierany na plecach dwóch griffinow. W lunecie przedstawia się Największą Dziewicę, trzymającą dziecko Chrystusa , skupiając się między dwoma niskimi scenami reliefowymi, Zwiastowaniem Pasterzy (po lewej) i Adoracją Mędrców(po prawej). W medalionach znajdują się trzy cnoty teologiczne, wiara , miłość i nadzieja . Dziesiątki postaci proroków są ustawione w drzwiach i oknach. W ścianach po obu stronach portalu znajdują się postacie Rolanda i Olivera, którzy jako święci wojownicy przypominają o stałej potrzebie zapewnienia ochrony Kościoła.
Gotyckie okna w elewacji świadczą o renowacji, która miała miejsce w XIV wieku. Barokowy dodatek w górnej części fasady jest częścią XVII-wiecznych dodatków. Po południowej stronie kościoła jest drugim portalem wykonanym w tak zwanym stylu Lombarda czy Como. Główna absyda jest przykładem architektury z połowy XII wieku. Dzwonnica, której budowa rozpoczęła się w XVI wieku przez Michela Sanmicheli i pozostala niedokończona az do wieku XX, ma dwa rzędy kolumn z bardzo zdobionymi płaskorzeźbami i śladami fresków z XIV wieku. Zawiera dziewięć dzwonow wazacych lacznie 4566 kg.
Obecny wygląd wnętrza pochodzi z XV-wiecznych remontów. Ma nawę i dwa korytarze podzielone wysokimi pilastrami w czerwonym marmurze w Weronie , które wspierają gotyckie arkady.

PS w czasie mojej wizyty we wnetrzu katedry byly prowadzone prace konserwatorskie sklepienia i w nieomal polowie wnetrza katedry stalo wysokie na 20 metrow metalowe rusztowanie, robiac zdjecia wnetrza staralem sie tak kadrowac aby uniknac tego widoku.

Pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
06.08.2017 czas 20:23
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Przepiękna katedra Duomo ! Pozdrawiam ! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
06.08.2017 czas 08:08
pokaż komentarz
Wow, witaj Mistrzu, fajnie ze wpadles, dzieki za komentarz. Mariusz dzieki za pokazanie poludnia Wloch, to dla mnie teren nieznany chociaz bylem we Wloszech wielokrotnie ale nigdy na poludniu, moje podroze konczyly sie w srodkowych Wloszech (polwysep Gargano,Vieste na wschodzie czy Pompeje,Monte Cassino , Neapol na zachodnim wybrzezu i wyzej Rzym oraz wiele miast na polnocy a ten kraj mnie fascynuje uroda, historia, jak masz jeszcze cos z Kalabrii to pokaz prosze, pozdrawiam Andrzej
maryush
maryush maryush komentarzy: 410
0 pkt
06.08.2017 czas 00:37
pokaż komentarz
Na bogato. Bardzo ładna galeria Andrzeju. Pozdrawiam
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi