• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Werona -Bazylika sw Zenona (it. Basilica di San Zeno Maggiore)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 10-06-2017 19:32
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 909
Werona -Bazylika sw Zenona (it. Basilica di San Zeno Maggiore)
Witam, zapraszam do kolejnej mojej galerii z Werony, dzisiaj pokaze Wam benedyktynska bazylike sw Zenona, Według legendy w krypcie tego kościoła bohaterowie sztuki „Romeo i Julia” właśnie tutaj mieli zawrzeć związek małżeński, zapraszam.

Werona jest miastem, które miłośnikowi architektury średniowiecza kojarzyć się będzie z mnogością romańskich i gotyckich budowli.
Mauzoleum św. Zenona wzniósł w pobliżu rzymskiej drogi Via Gallica król Ostrogotów Teodoryk Wielki. W IX wieku został on zniszczony i odbudowany staraniem biskupa Ratolda i króla Franków Pepina. Ponowne zniszczenie miało miejsce w wyniku najazdu Węgrów w X wieku. Dzisiejsza budowla w zasadniczym zrębie powstała u schyłku X wieku z inicjatywy biskupa Rateriusza, przy wsparciu cesarza Ottona I .W 1117 roku budowla uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Już w latach 1118-1135 kościół odbudowano. W roku 1178 zakończono budowę stojącej nieopodal campanili – dzwonnicę. W latach 1217-1225 mistrzowie murarscy Brioloto i Adamino da S. Giorgio zbudowali obecną fasadę zachodnią. Zespół zabudowy klasztornej towarzyszącej kościołowi powstawał sukcesywnie aż do okresu gotyckiego. Wtedy też (1387) wzniesiono obecną, wczesnogotycką absydę główną i drewniane sklepienie pozorne nawy. W 1770 r. Republika Wenecka rozwiązała istniejący tutaj konwent benedyktyński, a kościół stał się siedzibą parafii. W trakcie wojen napoleońskich zniszczono większość zabudowy klasztornej.

Bazylika San Zeno Maggiore - sława tego budynku opiera się częściowo na architekturze. W dużej mierze jednak kościół zyskał popularność dzięki legendzie, według której krypta świątyni była miejscem zawarcia małżeństwa bohaterów Szekspirowskiego dramatu pod tytułem „Romeo i Julia”. Historia tej świątyni sięga IX wieku, kiedy to w krypcie kościoła umieszczono relikwie Św. Zenona, patrona miasta. Budynek wzniesiony został w stylu romańskim i stanowił wzór dla innych budowli romańskich w Weronie. W skład bazyliki wchodzi podziemna krypta, kościół główny, prezbiterium oraz 72 metrowa wieża. O której pisał Dante w „Boskiej Komedii”. Na szczególną uwagę zasługują drzwi świątyni, wykonane z brązu, z płaskorzeźbami z motywami religijnymi. Duże wrażenie robi również wejście do kościoła. Jest to dzieło Nicolò, przedstawiające dwa fioletowo - brązowe lwy wspierające dwa potężne filary. Wewnątrz szczególnie godny uwagi jest Poliptyk San Zeno, czyli ołtarz wykonany przez Andre'e Mantegni. Ściany świątyni ozdobione są XII i XIV wiecznymi freskami.

Jesli interesuja Was szczegoly, freski, oltarze kaplice -zapraszam do ciekawego opracowania -link w poradach-dobrze wiedziec.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
11.06.2017 czas 15:22
pokaż komentarz
W niektórych małych kościółkach włoskich (i nie tylko ) można natrafić jeszcze na ślady templariuszy:)
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
11.06.2017 czas 15:05
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, szczerze zachwyca mnie architektura włoska i nawet kapliczki czy kościółki niewielkie miały zawsze coś ciekawego w sobie i wartego zobaczenia jak zwiedzałam a widziałam ich sporo. Nie wspomnę o katedrach czy większych zabytkach takich jak zespoły klasztorne itp. , które są skarbnicą sztuki (malowidła, freski, rzeźby, witraże, mozaiki), ale chyba najbardziej zachwyciła mnie Ravenna pod tym względem i mozaiki ! Chociaż Pavia też ma się czym pochwalić (tylko tam niestety nie można fotografować :( a szkoda :( Oczywiście Werona też ma się czym pochwalić, chociaż chyba bardziej w Weronie zauroczył mnie zamek- album Twój widziałam, zachwycają mnie te mury zamkowe. Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi