• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Thassos -Monastyr Michała Archanioła (M. Αρχαγγέλου)
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 07-07-2017 21:05
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 2246
Thassos -Monastyr Michała Archanioła (M. Αρχαγγέλου)
Witam w mojej ostatniej galerii z wyspy Thassos, dzisiaj pokaze Wam, Monastyr Michala Archaniola ktory jest patronem wyspy, zapraszam.

Niestety na terenie Klasztoru obowiazuje zakaz fotografowania i filmowania (nie rozumiem dlaczego?) a wiec zdjecia ktore zobaczycie robilem z ukrycia, czasem jestem troche niegrzeczny::)

Klasztor po wezwaniem Michała Archanioła położony jest kilka kilometrów na zachód od Aliki i należy do najczęściej odwiedzanych klasztorów na Thassos. Zbudowany został on skalistym urwisku tuż przy glownej drodze obiegającej wyspę. To jedno z tych miejsc, które odwiedzają chyba wszystkie wycieczki przybywające na wyspę. Przed wejściem znajduje się mały parking na kilka samochodow, na którym czasem ciężko znaleźć wolne miejsce, szczegolnie kiedy autokarami przyjada pielgrzymi a droga jest waska, tak wlasnie bylo jak my przyjechalismy, dwa autobusy pelne starszych kobiet i tak ciasno, ze ledwo zmiescilem wypozyczona Skode Fabie, te 100 starszych kobiet tak skutecznie zablokowalo wstep do malego,parterowego, starego budynku ikonarium, ze na wejscie do wnetrza trzeba by bylo czekac ponad godzine, zrobila sie kolejka a kazda kobieta przy wejsciu zapalala swieczke i krotko sie modlila, tak, ze niestety wnetrza Wam nie pokaze bo zrezygnowalem z dlugiego czekania.

Wartym zobaczenia jest świetnie utrzymany klasztorny dziedziniec. Wejścia do klasztoru strzeże potężna brama, zwieńczona posągiem Michała Archanioła. Bezpośrednio za bramą znajduje się dwupoziomowy dziedziniec, po przejściu którego, po kilku stopniach schodzi się do serca klasztoru. Od strony wschodniej, dziedziniec wieńczy dzwonnica, w której znajduje się sklepik z dewocjonaliami i pamiątkami z wyspy. Od strony północnej dziedziniec zwieńcza klasztorny kościół z 1834 roku. Warte zobaczenia jest stare ikonarium w namalowanymi na drewnie ikonami, wśród których znajduje się prawdziwy klejnot, ikona Michała Archanioła. Za dnia kościół pilnowany jest przez zakonnice, które nie tylko częstują lokalnymi słodkościami, ale pilnują, aby każdy był właściwie ubrany.
Pierwsze wzmianki o monastyrze pochodzą z XIII w. Przechowuje się w nim ważną dla chrześcijaństwa relikwię gwóźdź, którym podobno przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa.
Pierwotnie mieszkało tu zaledwie siedmiu mnichów. Gdy w XX w. klasztor się wyludnił, w 1974 r. sprowadzono do niego mnichów z klasztoru Panagias Odigitrias Portrias z regionu Magnesija. Dzieki temu monastyr działa do dziś, zaś aministracyjnie należy do klasztoru Filotheou na Agion Oros (Świetej Górze Athos).Dla zwiedzających udostepniony jest dziedziniec, z którego przy dobrej pogodzie rozciąga się piękny widok na odlegly na horyzoncie (ok 30km) polwysep Chalkidiki i swieta gore Atos.

Należy pamiętać o odpowiednim stroju - dla panów długie spodnie i koszula z co najmniej krótkim rękawem, a dla pań - spódnica za kolana nie spodnie! oraz również bluzka z co najmniej krótkim rekawem,na szczescie przy wejsciu tuz za brama dostaje sie na czas wizyty za darmo
odpowiedni ubior, np dla mezczyzn dlugie spodnie. Pod klasztorem znajduje się jaskinia obmywana przez wodę, która według mieszkańców Thassos ma właściwości uzdrawiające.

Niestety w czasie mojego pobytu glowny kosciol byl zamkniety dla zwiedzajacych (trwala renowacja) a wiec nie udalo mi sie zobaczyc slynnej relikwi, nie udalo mi sie z powodu dlugiej kolejki wejsc i zobaczyc podobno niezwyklej urody starych ikon malowanych na drewnie, no coz moze to znak, ze trzeba bedzie tam powrocic.

Pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
08.07.2017 czas 18:30
pokaż komentarz
Wow! Przepiękne, kolorowe miejsce, ale winogrona :):) Pozdrawiam. E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi