• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Chatsworth House, cz-1/3
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 19-08-2017 21:38
Wszystkie punkty:148 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.16
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 982
Chatsworth House, cz-1/3
Witam i zapraszam do obejrzenia pierwszego albumu z mini serii (trzy czesci) z wnetrza rezydencji Chatsworth House. Sorry za nie najlepsza jakosc zdjec, wiele pomieszczen jest ciemnych a nie mozna uzywac flesza czy statywu.

Chatsworth House jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Anglii Ma on bardzo bogatą historię kreśloną barwnymi i pełnymi intryg losami książąt Devonshire i ich rodzin mieszkających tu od stuleci. Nieśmiałe flirty, perfumowane peruki, mgiełki pudru czy szybki ruch igłą przy ręcznych robótkach – te ulotne momenty już dawno minęły. Odeszły też w niepamięć gwałtowne zrywy, szalone miłości, misterne intrygi… Wszystko zostało zaklęte w bogato zdobionych ścianach pałacu. Wystrój domu jest prawdziwie barokowy: kipiące przepychem ornamenty, misterne detale, bogate złocenia, ciężkie od malowideł sufity. W pałacu znajduje się też jedna z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w całej Wielkiej Brytanii. Na uwagę zwłaszcza zasługują rzeźby i obrazy. Są tu dzieła malarzy takich jak: Leonardo, Tycjan, Rubens, van Dyck, Rembrandt i wielu innych. Pałacowa biblioteka kryje w sobie 17 tysięcy rzadkich woluminów i rękopisów.

W Chatsworth znajduje się znakomicie zachowany typowy ciąg pokoi reprezentacyjnych, tzw. State Rooms, które były przeznaczone prawie wyłącznie dla dostojnych gości, przede wszystkim króla i królowej. Był to ciąg pokoi, z których ten położony na samym końcu był najbardziej prywatny. Skomplikowana etykieta określała, do którego pokoju może być wpuszczony gość przybywający do króla na rozmowę, i jak daleko król może wyjść, aby go przywitać. Zaproszenie do najdalszych apartamentów było największym wyróżnieniem. Niestety, pokoje w Chatsworth są bardzo zaciemnione, jako że tapety, meble i obrazy mogłyby ulec zniszczeniu przy ekspozycji na światło. Wprawdzie dzięki temu wnętrza mają niesamowity klimat, ale robienie zdjec z reki bez flesza jest trudne.

Znalazlem w necie informacje o Chatsworth ,podaje adres cytatu
:naszewyspy.co.uk/turystyka/east-midlands/derbyshire/chatsworth-palac-i-ogrody/
Oryginalny Chatsworth to dzieło z 1551 r. kiedy to Sir William Cavendish wybudował go dla swojej żony Bess z Hardwick. Ta niezniszczalna kobieta wyszła za mąż cztery razy, za każdym razem pomnażając swoje bogactwo. Pierwszy raz ujawniła swoją pasję do budowania w Chatsworth, gdzie stworzyła renesansowy pałac, ale stwierdziwszy, że jej trzeci mąż to „hultaj i głupek” i że miał romans ze swoją więźniarką, Marią, królową Szkotów, Bess wróciła do swojej posiadłości w Hardwick, w odległości 15 mil i zbudowała nowy pałac. Chatsworth został przebudowany w latach 1686 – 1707 przez pierwszego diuka Devonshire w pałac barokowy, który został następnie rozbudowany w latach 1820 – 27 przez szóstego diuka. W roku 1854 Charles de Saint-Amant opisał go jako „drugi Wersal”.

Dom.
Malowany hol jest zdecydowanie barokowy, sufity i ściany kipią feerią kolorów, obrazując triumf Cezara. Pod Wielkimi Schodami (działającymi jako podpora) znajduje się grota ze znakomitymi rzeźbami w kamieniu, autorstwa Samuela Watsona. Po pobycie tutaj Marii, królowej Szkocji, pokoje, w których przebywała, zostały przebudowane i przemeblowane przez Wilhelma IV i królową Adelajdę w 1830 r. Krajobraz namalowany przez Gasparda Pousina w Greek Satin Dressing Room jest „nie tylko najpiękniejszym dziełem mistrza ale również najpiękniejszym krajobrazem na świecie”.

The State Rooms.
Najwspanialsze w całym domu, charakteryzują się sufitami stworzonymi przez nieograniczoną wyobraźnię Laguerrea i Verria oraz meblami w stylu Ludwika XIV, pozłacane stoliczki w jadalni są dziełem Kenta, gobeliny w salonie, skrzypce na drzwiach Pokoju do Muzyki, obrazy na schodach, w tym jeden domu Bess w czasach kiedy żyła, pokazuje zmiany jakim podlegał Chatsworth do połowy XVIII w. W korytarzu znajdują się dwie egipskie tablice mające 3800 lat.
Kaplica pozostaje niezmieniona od 1694 r., kiedy sufit został pomalowany przez Lageurre. „Niewierny Tomasz” dzieło Veria wisi nad ołtarzem, drewniane rzeźby i barokowy ołtarz niesamowicie dodają uroku.

Biblioteka.
Zawiera 17 tysięcy książek i rozciąga się przez prawie całą długość wschodniej części domu, książki wydają się zagubione pod wspaniałym stiukowym sufitem stanowiącym ramę dla obrazów Verria.

Szósty diuk zbudował Galerię Rzeźby, aby pomieścić niezrównaną kolekcję rzeźb, wśród, których znajdowały się Hebe, Endymion, Matka Napoleona Antonio Canovy i Dzień i Noc, reliefy Bartela Thorwaldsena. Wśród nich znajduje się King Zuziach Rembrandta.

Ogród i Park.
Geniusz Capability Browna sprawił, że jest to jeden z najwspanialszych parków XVIII w. Najpiękniejszym elementem jest kaskada, zaprojektowana w 1696 r. przez Grillet, każdy stopień ma swoją wysokość, żeby zróżnicować odgłos spadającej wody, która znika w rurach, aby na nowo pojawić się w Sea Horse Fountain na południowym trawniku. Ogród w obecnej postaci jest dziełem Josepha Paxtona zatrudnionego przez szóstego diuka. Na północ od kaskady znajduje się „Konserwatywny Mur”, gra słów ze słówek „konserwatorski”, jak również pochodząca z 1698 r. szklarnia i ogród różany; na południe znajdują się ogrody skaliste z 1842 r. i fontanna Willow Tree z 1692 r. później odrestaurowana, która tak bardzo zaintrygowała Celię Finnes, która w roku 1696 napisała: „przekręcając kurek, kapie z każdego liścia i gałęzi, jak deszcz; choć zrobione z mosiądzu i rur, z wyglądu jak każda inna rzeźba”. Labirynt pokrywa teraz tereny Great Conservatory Paxtona, które zostało wyburzone w 1920 r. Zbudował go 11 lat przed zaprojektowaniem Crystal Palace na Wielką Wystawę z 1851 r.
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
20.08.2017 czas 18:41
pokaż komentarz
Witaj Ewa a mnie przypomina paryski Luwr, te pokoje ktore mozna zwiedzac w Chatsworth House (30) to przepych i luksus, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
20.08.2017 czas 15:27
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Oglądając ten pałac przypomniał mi się Pałac Dożów z Wenecji, nie wiem dlaczego? Pozdrawiam, E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi