• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Londyn -kolejny spacer po Londynie
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 17-09-2017 13:51
Wszystkie punkty:133 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.84
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:130 z 165 pkt.
Komentarze: 2
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 1096
Londyn -kolejny spacer po Londynie
Witam i zapraszam na kolejny spacer po Londynie, cytuje informacje pani Anny Strak z artykulu Londyn okiem weekendowego turysty.

Weekendowemu turyście można polecić kilka tras, z których każda ma swój początek w centrum miasta, na placu Trafalgar Square, a gdzie się kończy – to już zależy od nas...

1. W stronę Buckingham Palace
Aby zobaczyć słynną rezydencję królewską, trzeba z Trafalgar Square zejść w stronę Admiralty Arch, wysokiej bramy. Otwiera się ona na the Mall, szeroką ulicę prowadzącą wprost do Pałacu Buckingham. Idąc The Mall możemy podziwiać rozciągający się po lewej stronie Park Świętego Jakuba (St James’s Park). Spacer tą drogą może być naprawdę przyjemny, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie. The Mall kończy się przy pomniku upamiętniającym Królową Wiktorię (Queen Victoria Memorial), a tuż za nim widać wrota siedziby Elżbiety II. Codziennie o 11.30 można obserwować ceremonialną zmianę warty przy pałacu.
Jeżeli mamy ochotę na dalszy spacer, możemy kontynuować wycieczkę wybierając dwie trasy.
Krótsza z nich prowadzi w dół ulicy Buckingham Gate, biegnącej po lewej stronie pałacu królewskiego, w kierunku dworca autobusowego Victoria i mieszczącej się w pobliżu Katedry Westminsterskiej (Westminster Cathedral – nie mylić z Westminster Abbey!), najważniejszego kościoła katolickiego w Anglii. Budynek ten ma ciekawą, pseudo-bizantyjską fasadę, a z jego wieży można podziwiać panoramę miasta.
Dłuższa trasa prowadzi na prawo od pałacu, ulicą Constitution Hill wzdłuż Green Parku aż do Łuku Wellingtona (Wellington Arch), skąd już tylko dwa kroki do innego sławnego parku – Hyde Parku. W tej okolicy, idąc ulicą Knightsbridge a potem Kensington (wzdłuż Hyde Parku), możemy obejrzeć m.in. budynek sali koncertowej Royal Albert Hall i stojący naprzeciwko niej pomnik ofiarowany przez królową Wiktorię swemu zmarłemu mężowi – Prince Albert Memorial. Skręcając natomiast w wychodzącą z Knightsbridge Brompton Road, dotrzemy do ekskluzywnego domu towarowego Harrod’s, a idąc jeszcze dalej – do Muzeum Wiktorii i Alberta (V&A Museum) oraz Muzeum Historii Naturalnej (o ile mamy jeszcze siłę, by iść...).

2. W stronę parlamentu, a potem wzdłuż Tamizy
Najbogatsza w atrakcyjne miejsca trasa wiedzie z Trafalgar Square na południe, w stronę budynku Parlamentu. Dojść tam można ulicą Whitehall. Spacer zajmuje kilka minut, ale po drodze możemy zajrzeć w jedno z ważniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii, Downing Street, gdzie znajduje się rezydencja premiera. Downing Street jest oddzielona od Whitehall wysoką bramą, ale przy pewnej dawce szczęścia możemy się tam natknąć na politycznych VIP-ów, lub na demonstrujących przeciwników i zwolenników rządu. Whitehall kończy się dokładnie naprzeciw Parlamentu. Nie sposób przeoczyć tego monumentalnego budynku i przyklejonej do niego wieży ze słynnym zegarem – Big Benem.
Tuż obok siedziby władz znajduje się Westminster Abbey – Opactwo Westminsterskie. Świątynia ta, z uwagi na swój wiek i historyczne znaczenie, jest dla Brytyjczyków tym, czym dla nas katedra na krakowskim Wawelu. W Abbey spoczywają Brytyjscy monarchowie, politycy i artyści, można tam również zobaczyć tron koronacyjny. Wejście jest niestety płatne (ok.15 funtów). Oszczędzającym na osłodę pozostaje obejrzenie wnętrza małego kościółka św. Małgorzaty, stojącego tuż obok opactwa.
Całkiem niedaleko, na ulicy Millbank (za Parlamentem wzdłuż Tamizy), znajduje się galeria Tate Britain – entuzjastów sztuki na pewno nie przerazi kilka dodatkowych minut spaceru. Większość turystów spod wieży Big Bena kieruje się jednak mostem Westminster Bridge na drugi brzeg Tamizy, gdzie również czeka wiele atrakcji.
Przechodząc mostem Westminsterskim i skręcając w lewo wybieramy jedną z najpopularniejszych tras spacerowych, zarówno wśród zwiedzających miasto, jak i samych londyńczyków. Południowy brzeg rzeki zamienia się tu w szeroki deptak, na którym w słoneczne dni co krok można spotkać ulicznych artystów, sprzedawców staroci, muzyków, skaterów, itp.
Tu zdecydowanie warto zwolnić kroku: po lewej stronie rozciąga się widok na centrum Londynu, ale i po prawej stronie również jest na co popatrzeć i przy czym przystanąć. Idąc w lewo od strony Westminster Bridge miniemy m.in.: dawny ratusz miejski, obecnie zmieniony w galerię sztuki Saatchi Gallery; tuż obok London Eye (Oko Londynu) – gigantyczny diabelski młyn, ustawiony tu dla upamiętnienia nowego milenium, który stał się najpopularniejszym punktem widokowym i wizytówką miasta (cena biletu ok. 18 funtów przy zakup biletów na miejscu tego samego dnia); Królewski Teatr Narodowy; wieżę Oxo, niegdyś reklamującą wołowe kostki bulionowe o tej samej nazwie, a w końcu – Galerię Sztuki Nowoczesnej Tate Modern, przy której warto zatrzymać się na dłużej.
Zbiory Tate Modern umieszczono nie tak dawno w olbrzymim budynku dawnej elektrowni, której przestrzeń zagospodarowano w naprawdę interesujący i twórczy sposób – miejsce to jest atrakcją nie tylko dla miłośników współczesnej sztuki. Nieco za siedzibą nowego Tate dla odmiany mieści się atrakcja rodem z odległej przeszłości – elżbietański teatr Globe, w którym swoje sztuki wystawiał William Shakespeare.
Długi spacer wzdłuż Tamizy najlepiej zakończyć wracając na północny brzeg rzeki mostem dla pieszych Millenium Bridge, który znajduje się tuż koło Tate Modern. Jego lekka metalowa konstrukcja odróżnia go od innych londyńskich mostów. Schodząc z Millenium Bridge widzimy przed sobą masywną kopułę drugiego, obok Westminster Abbey, ważnego kościoła w Londynie – Katedry Św. Pawła (St Paul's Cathedral). Dotarcie do niego po zejściu z mostu zajmie nam kilka minut, ale warto jest przyjrzeć się z bliska tej imponującej budowli, której twórcą był najważniejszy angielski architekt – Sir Christopher Wren.
Niestety, aby zobaczyć wnętrze świątyni, w której odbył się ślub księżnej Diany i księcia Karola, również trzeba zapłacić (około 12 funtów).

3. W stronę Tower
Jeśli mamy więcej czasu (a także i więcej gotówki), możemy się wybrać do jednego z najstarszych miejsc w Londynie – twierdzy Tower, znajdującej się na północnym brzegu Tamizy, lecz w pewnej odległości od centrum miasta. Z Trafalgar Square do Tower można dojechać autobusem nr 15 – jest to kilkanaście przystanków od placu, sama twierdza jest tak charakterystyczna, że nie sposób nie zauważyć miejsca, gdzie powinnyśmy wysiąść. (15stka przejeżdża również obok Katedry Św. Pawła – można więc odwiedziny w tym kościele potraktować jako część właśnie tej trasy zwiedzania).
Tower było niegdyś siedzibą królewską; najstarszą część kompleksu budynków zbudował Wilhelm Zdobywca w XI wieku. Z czasem miejsce to przekształcono w więzienie, a dziś mieści się w nim muzeum i skarbiec kryjący klejnoty korony. Wstęp do Tower jest dość drogi – kosztuje 17 funtów dla osoby dorosłej, jednak jeśli interesuje nas historia Brytyjskiej monarchii, zobaczymy tam mnóstwo ciekawych rzeczy.
W pobliżu Tower znajduje się Tower Bridge – czyli najsłynniejszy londyński most, z dwiema charakterystycznymi wieżyczkami, na które można wejść (oczywiście odpłatnie) i częścią zwodzoną. Po drugiej stronie zacumowany jest dawny statek wojenny, a dziś muzeum – HMS Belfast. Odwiedzając te okolice można również pospacerować po dokach Św. Katarzyny. To mieszczące się za Tower portowe osiedle, niegdyś zaniedbane, dziś jest jednym z najmodniejszych i najdroższych miejsc do osiedlenia się w angielskiej stolicy.

Jesli chcecie to moge pokazac dalsza czesc spaceru w kolejnej galerii, pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 2
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
28.09.2017 czas 17:33
pokaż komentarz
OK, z góry dziękuję za Londyn w weekend !Jja niebawem jadę do Warszawy więc może uda mi się zrobić trochę Starówki. Pozdrawiam z jesiennej Polski:) E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
27.09.2017 czas 20:59
pokaż komentarz
Witam ponownie juz z domu w Anglii, w czasie pobytu w Polsce bylem zbyt zajety i nie mialem czasu aby pojechac do mojego ulubionego Krakowa, a pogoda byla pochmurna i deszczowa, Ewa oczywiscie moge pokazac wiecej Londynu -zdjec starczyloby na kilka pelnych galerii, a wiec w najblizszy weekend Londyn, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
17.09.2017 czas 15:20
pokaż komentarz
Witaj! Czy będzie kolejny spacer po Londynie???? To miasto intryguje mnie od dawna ale na razie nie mam tyle odwagi (względy oczywiste-stopień zagrożenia odbiera mi apetyt) ale wierzę, że okoliczności się odmienią i uda mi się pochodzić po Londynie osobiście:) pozdrawiam ze słonecznej wyjątkowo dzisiaj północnej części Polski! E. Album na 6!!!
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi