• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Londyn -cz.11
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 30-09-2017 20:25
Wszystkie punkty:143 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.06
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:140 z 165 pkt.
Komentarze: 1
Porady praktyczne: 2
Wizyty: 1061
Londyn -cz.11
Witam w kolejnej odslonie Londynu, w galerii znajdziecie mix zdjec z wielu roznych miejsc w centrum miasta, cytuje fragmenty artykulu Anny Strak –Londyn okiem weekendowego turysty oraz przewodnik po najciekawszych muzeach i galeriach w Londynie opracowany przez zespolu Polkadot, zapraszam na spacer po Londynie

Cytat....z Trafalgar Square powinniśmy skierować się na północny-zachód, w ulicę Haymarket. Trasa ta prowadzi do słynnego Piccadilly Circus, czyli ozdobionego neonami i telebimami ruchliwego placu z fontanną i figurą amorka. Tu znajdujemy się na skraju West Endu, dzielnicy słynącej z teatrów, i Soho, dzielnicy słynącej z... wszelkich innych uciech.
Na West Endzie warto zapamiętać budkę na Leicester Square, gdzie w dzień przedstawienia bilety teatralne można nabyć po znacząco niższej cenie (więcej informacji na temat teatrów można znaleźć w artykule Teatry w Londynie). Natomiast wędrówka uliczkami Soho jest szczególnie interesująca wieczorami, kiedy ożywają puby, restauracje i kluby (piątkowa i sobotnia noc w tym miejscu to szczególnie rozrywkowy czas). Jednak i za dnia jest tam na co popatrzeć i co pozwiedzać. Na długo można utknąć np. w tamtejszych antykwariatach (których dużo znajdziemy szczególnie przy ulicy Charing Cross). Fani dobrych książek mogą w nich upolować naprawdę interesujące dzieła i nabyć je za kilka funtów.
Przecinając Soho, lub omijając je od strony Regent Street, dojdziemy do rejonu, który jest prawdziwym rajem dla zakupowiczów. Oxford Street, bo o tej ulicy mowa, to właściwie ciąg mniejszych i większych sklepów oferujących przede wszystkim ubrania, buty i akcesoria. To tutaj warto porozglądać się za najnowszymi tendencjami w modzie, czy zaopatrzyć się w rzeczy, które w Polsce pojawią się za minimum dwa sezony. Nie należy się dziwić, że turystki płci pięknej prędzej czy później lądują w tutejszym TopShopie czy New Looku. To także część wielkiego „London Experience” :).
Powyżej przedstawione trasy to tylko szkicowa, ”weekendowa” wersja przewodnika po Londynie. Miejsc wartych obejrzenia i doświadczenia, takich jak chociażby park w Greenwich, Covent Garden, liczne muzea, jest o wiele więcej. Odkrywanie ich można sobie jednak zostawić na pozostałe weekendy w roku. Londyn na pewno nie pozwoli nam się nudzić.

Krótki przewodnik po najciekawszych muzeach i galeriach w Londynie.

National Gallery
Trafalgar Square,London ,WC2N 5DN
Otwarte: codziennie 10.00-18.00, środa 10.00-21.00 ,Wstęp bezpłatny
Mieszczącą się w samym centrum Londynu National Gallery to olbrzymia kolekcja malarstwa europejskiego od Średniowiecza po impresjonistów. Na zwiedzających czekają tu chociażby „Słoneczniki” van Gogha, dzieła Rembrandta czy Vermeera. Ciekawym rozwiązaniem są komputery dostępne w specjalnych pomieszczeniach, umożliwiające zaplanowanie wizyty w muzeum według własnego klucza, lub odnalezienie obrazów, na których obejrzeniu szczególnie nam zależy.

Tate Modern
Bankside ,London SE1 9TG
Otwarte: niedziela-czwartek 10.00-18.00, czwartek-piątek 10.00-22.00
Wstęp bezpłatny (na ekspozycje stałe)
Tate Modern - galeria sztuki nowoczesnej i młodsza siostra Tate Britain. Mieści się w byłej elektrowni na brzegu Tamizy. Dzięki oryginalnej aranżacji przestrzeni i wielu ciekawym instalacjom jest to miejsce przyciągające tak dorosłych miłośników sztuki, jak i dzieci. Galeria ta wystawia międzynarodową sztukę nowoczesną z okresu od 1900 roku do dnia dzisiejszego i zawiera prace czołowych dwudziestowiecznych artystów, takich jak np. Picasso, Warhol czy Dalì.

Tate Britain
Millbank,London SW1P 4RG
Otwarte: codziennie 10.00-17.50,Wstęp bezpłatny (na ekspozycje stałe)
Tate Britain, będąca pierwotną Tate Gallery, prezentuje największą na świecie kolekcję sztuki brytyjskiej. Można tu zgłębić ponad 500 lat twórczości artystycznej, w tym dzieła najsłynniejszych artystów Wielkiej Brytanii, poczynając od Josepha MW Turnera (któremu poświęcone jest całe skrzydło galerii), poprzez Thomasa Gainsborough, Johna Constable’a, prerafaelitów, Williama Blake’a, po Davida Hockney’a, Francisa Bacona i współczesne prace z serii Art Now.

Victoria & Albert Museum
Cromwell Road,London SW7 2RL
Otwarte: codziennie 10.00-17.45, piątki 10.00-22.00,Wstęp bezpłatny
Monumentalna kolekcja dotycząca historii sztuki pięknej i użytkowej – ceramiki, mody, mebli, szkła, metali plastycznych, obrazów, zdjęć, rzeźby i tekstyliów. Niezwykły budynek, w którym mieszczą się zbiory, sam w sobie jest wart odwiedzenia. Jedna kilkugodzinna wizyta to wciąż za mało, by odkryć całe jego bogactwo.

National Portrait Gallery
St Martin's Place ,London WC2H 0HE
Otwarte: codziennie 10.00-18.00, czwartek-piątek 10.00-21.00,
Wstęp bezpłatny
Galeria portretu – począwszy od średniowiecznych figurek czy obrazów z XVI w aż do współczesnej fotografii i miejsce, gdzie można obejrzeć twarze najważniejszych postaci brytyjskiej historii. Zwraca uwagę zarówno potężna kolekcja miniatur, jak i cała ściana poświęcona wizerunkom legendarnego zespołu The Beatles.

British Museum
Great Russell Street,London WC1B 3DG
Otwarte: Dziedziniec wewnętrzny - niedziela-środa 9.00-18.00, czwartek-sobota 9.00-23.00
Galerie – sobota-środa 10.00-17.30, czwartek-piątek 10.20.30 ,
Wstęp bezpłatny
Tu możesz poznać historię cywilizacji na wszystkich niemal kontynentach. Imponujące zbiory z całego świata, każdy znajdzie coś dla siebie… Niepodważalnym atutem jest też oryginalna architektura budynku z wielką biblioteką w samym centrum konstrukcji.

Natural History Museum
Cromwell Road,London ,SW7 5BD
Otwarte: codziennie 10.00-17.50,Wstęp bezpłatny
Muzeum Historii Naturalnej, zawierające największą na świecie, zapoczątkowaną jeszcze w XVIII stuleciu, kolekcję eksponatów z dziedziny geologii, botaniki i zoologii. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest olbrzymi hall w budynku głównym, z pięknymi panelami na wysokim suficie i monumentalnym szkieletem dinozaura w centrum.

The Science Museum
Exhibition Road,SW7 2DD London
Otwarte: codziennie 10.00-18.00,Wstęp bezpłatny
Muzeum poświecone rozwojowi nauki, technologii i medycyny na przestrzeni trzech ostatnich stuleci. Jego wielkie atuty to interesujące i zrozumiale zaprezentowane eksponaty oraz interaktywne wystawy, w których tworzeniu udział biorą również zwiedzający. W muzeum mieści się trójwymiarowe kino IMAX.

Museum of London
London Wall ,London EC2Y 5HN
Otwarte: poniedziałek-sobota 10.00-17.50, niedziela 12.00-17.50,Wstęp bezpłatny
Muzeum historii miasta Londynu, dokumentujące rozwój metropolii od czasów rzymskich aż po dzień dzisiejszy. Jego rozległe zbiory nie mają sobie równych pośród innych muzeów miejskich na świecie. Wystawy są ciągle poszerzane o nowe eksponaty. Muzeum posiada własne centrum archeologiczne i filię – Museum in Docklands, mieszczącą się w Dokach Św. Katarzyny.

Madame Tussauds
Marylebone Road,NW1 5LR London
Otwarte: codziennie 9 -18,Wstęp płatny
Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Londynu. Możesz zobaczyć niemal wszystkie największe sławy tego świata pod jednym dachem…prawie jak żywe.

Ciekawostki
Bethnal Green Museum of Childhood
Cambridge Heath Road,London, E2 9PA
Otwarte: codziennie 10.00-17.45,Wstęp bezpłatny
Niegdyś dziecięca sekcja Victoria and Albert Museum, od 1974 roku stała się odrębnym muzeum poświęconym dzieciom i dzieciństwu we wszystkich jego kulturowych i historycznych aspektach. Unikalna kolekcja eksponatów pochodzących nawet z XVII wieku, oferuje szereg atrakcji wartych uwagi nie tylko dziecięcej publiczności.

Bramah Museum of Tea and Coffee
40 Southwark Street,London SE1 1UN
Otwarte: codziennie 10.00-18.00 ,Wstęp płatny
Muzeum Kawy i Herbaty, poświęcone ponad 400-letniej historii istnienia tych dwóch najpopularniejszych obecnie używek w kulturze europejskiej.

Design Museum
Shad Thames,London, SE1 2YD
Otwarte: codziennie 10.00-17.45,Wstęp płatny
Dynamicznie rozwijające się muzeum historii wzornictwa, zawierające również nowe projekty i wystawy poświęcone ostatnim trendom.

Dickens House Museum
48 Doughty Street,London, WC1N 2LF
Otwarte: poniedziałek-sobota - 10:00 - 17:00, niedziela 11:00 - 17:00,Wstęp płatny
Dom Charlesa Dickensa, otwarty dla zwiedzających od 1925r, ulubiona atrakcja turystyczna wszystkich bibliofilów.

Freud Museum
20 Maresfield Gardens,London, NW3 5SX
Otwarte: środa-sobota 12:00 - 17:00,Wstęp płatny
Muzeum mieści się w dawnym domu Freuda, gdzie mieszkał i praktykował swoją słynną metodę psychoanalizy.

Pozdrawiam z deszczowej Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 2
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 1
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
01.10.2017 czas 20:57
pokaż komentarz
Londyn wart grzechu:) , mnie szczególnie zainteresowało Muzeum Freuda :) ! Pozdrawiam i życzę udanego weekendu, E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi