• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worcester -anglikanska katedra-Cathedral Church of Christ and the Blessed Mary the Virgin
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 01-10-2017 10:47
Wszystkie punkty:145 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.10
Głosy: brak
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1175
Worcester -anglikanska katedra-Cathedral Church of Christ and the Blessed Mary the Virgin
Witam w niedzielny deszczowy poranek, dzisiaj zapraszam Was na spacer po wnetrzu nieomal 1000 letniej anglikanskiej katedry w Worcester polska nazwa Katedra Kościoła Chrystusowego i Najświętszej Maryi Panny, angielska nazwa - Cathedral Church of Christ and the Blessed Mary the Virgin. Pierwszy kosciol w tym miejscu poprzednik obecnej katedry powstal okolo roku 680AD a wiec to miejsce kultu religijnego ma ponad 1300lat.

Cytuje fragment opisu znaleziony w necie, ktorego autorka jest pani Anna Curylo.
Początki katedry datuje się na rok 983, kiedy to biskup Oswald (późniejszy święty) powołał w Worcester kościół zakonny. Jego następca, Wulstan, podjął decyzję, by zburzyć niewielką świątynię, a na jej miejsce wybudować nową, wspaniałą katedrę. Jeśli chodzi o pierwotny kształt obiektu, poza kryptą z relikwiami św. Oswalda, niewiele zachowało się do naszych czasów. W 1175 roku zawaliła się wieża, a w 1203 olbrzymie szkody spowodował wybuch pożaru. Biskup Blois, któremu świątynia zawdzięcza Lady Chapel oraz przebudowę chóru, zamierzał początkowo całkowicie zburzyć katedrę, by postawić kościół w modnym wówczas stylu gotyckim. Jego plany uległy jednak zmianom. Za biskupa Cobhama (XIV w.) przebudowano nawę normańską oraz dobudowano główną wieżę i krużganki. Olbrzymi wpływ na obecny charakter budowli wywarła epoka wiktoriańska, kiedy to podjęto decyzję o gruntownej przebudowie katedry. Część ze wspaniałych rzeźb, jakie ozdabiają dziś wnętrze katedry w Worcester, są autorstwa cenionego wówczas artysty, George’a Gilberta Scotta.
Wulstan został kanonizowany z początkiem XIII wieku, a katedra w Worcester szybko stała się centrum pielgrzymek. Tutaj pochowano, we wspaniałym nagrobku z ciemnego marmuru, króla Jerzego. Tu też znajduje się m.in. zachowana do dziś bogato zdobiona kaplica księcia Artura, syna Henryka VII, spadkobiercy tronu Tudorów.

Katedrę, uznawaną za jeden z najpiękniejszych kościołów w Anglii, będąc w Worcester odwiedzić trzeba. Wystarczy bowiem przekroczyć teren świątyni, połączonej z dawnym kompleksem klasztornym i ogrodem, a z miejsca zachwycimy się architekturą, detalami oraz grą świateł i cieni. Co tak urzeka wszystkich (zarówno turystów, jak i miejscowych), to przede wszystkim niesamowity klimat tego miejsca. Kościołów w Europie jest wiele. Świątyń, gdzie czuć obecność Niewidzialnego, znacznie mniej. Tego prawdziwego piękna słynnej katedry nie oddadzą żadne zdjęcia…

Warto wiedzieć:
W rocznicę śmierci św. Wulstana (dokładna data nieznana - przyjmuje się, że zmarł 19 stycznia 1095 roku) w krypcie katedry odbywają się specjalne nabożeństwa. Biblioteka przykatedralna mieści w swoich zbiorach wiele cennych manuskryptów, jak choćby fragmenty Ewangelii z VIII wieku.

Pozdrawiam z Anglii, Andrzej

Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
13.10.2017 czas 20:26
pokaż komentarz
Witam , otrzymalem odpowiedz meilowa od kustosza nietypowego londynskiego muzeum ktorego nie mozna na razie zwiedzic z niesamowitymi artefaktami kryptozoologii , gromadzonymi na calym swiecie na przelomie XVIII i XIX wieku przez angielskiego lorda,profesora Merllina , niestety nie dostalem zgody na pokazanie Wam prywatnych zdjec (ktorych nie jestem autorem a sa chronione prawami autorskimi), to konczy moje starania w tej kwestii, skasowalem gotowe juz galerie (czekajace na publikacje na worldbooku), szkoda . Wklejam Wam odpowiedz w oryginale :
No, Please do not. I prefer to let the collection speak for itself and I really don’t need the publicity. Please respect my wishes. Regards Alex
Wszystkim ktorzy czekali na zapowiedziane albumy moge tylko podac adres meilowy aby sami tam zajrzeli , merrylinmuseum.squarespace.com/index/ . Pozdrawiam Andrzej
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi