• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Watykan -Muzea Watykanskie cz-2
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 15-10-2017 15:43
Wszystkie punkty:158 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.38
Głosy: 1    zobacz
Opracowanie albumu:155 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 5
Wizyty: 1289
Watykan -Muzea Watykanskie cz-2
Witam i zapraszam na spacer po Muzeach Watykanskich -cz-2

Watykan, siedziba władz kościelnych, i najmniejsze państwo świata, zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności. Na co dzień mieszka tu mniej niż tysiąc osób, a z drugiej strony, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Szczególnie w miesiącach letnich Watykan, jak i Bazylika św. Piotra, oblegane są przez tysiące wiernych oraz turystów. Watykan położony jest na wzgórzu, i praktycznie w całości otoczony jest murem. Możemy obejść całość dookoła dość szybko, jednak z powodu wysokości muru nie uda nam się zobaczyć nic więcej niż fragment kopuły Bazyliki św. Piotra.

Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Jest połączony unią personalną i funkcjonalną ze Stolicą Apostolską (łac. Sancta Sedes). Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej). Obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe. Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.

Najlepszą taktyką na szybkie wejscie do Muzeum Watykanskiego jest przyjście z samego rana, od razu na otwarcie, i udanie się prosto do Kaplicy Sykstyńskiej, aby zdążyć przed innymi turystami i grupami z przewodnikiem. Dzięki takiemu podejściu oprócz nas będzie w środku kilka osób i będziemy mogli w spokoju podziwiać słynne freski. Następnie możemy wrócić do początku i rozpocząć trasę zgodnie z jej kierunkiem.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie? Wszystko zależy od naszego tempa oraz miejsc, przy których chcemy spędzić więcej czasu. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że 3 godziny to takie rozsądne minimum - a można tu bez większego problemu spędzić i cały dzień.

Możliwe jest również zwiedzenie słynnych Ogrodów Watykańskich z wycieczką z przewodnikiem. Wycieczka trwa 2 godziny, a po niej możemy rozpocząć samodzielne zwiedzanie Muzeów Watykańskich.
Muzea Watykańskie to całe dni zwiedzania. Kto nie miał okazji zobaczyć na żywo - niech skorzysta z wirtualnego zwiedzania. Kto tam był - niech ożywi wspomnienia.

Na stronach Muzeów Watykańskich znajdziemy panoramy bazylik, fotografie zbiorów muzealnych, wirtualne wycieczki.

Strona internetowa Stolicy Apostolskiej: www.vatican.va/

Strona Muzeów: mv.vatican.va/

Wirtualne zwiedzanie: mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Visite.html

Wystawy: mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Mostre.html

Ponizej linki do panoram rzymskich bazylik.

KaplicaSykstyńska: www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

BazylikaŚw.Piotra: www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/vr_tour/index-it.html

BazylikaŚw.JananaLateranie: www.vatican.va/various/basiliche/san_giovanni/vr_tour/index-it.html

BazylikaŚw.PawłazaMurami: www.vatican.va/various/basiliche/san_paolo/vr_tour/index-it.html

BazylikaMatkiBożejWiększej: www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore/vr_tour/index-en.html

W nastepny weekend pokaze Wam dwie kolejne galerie z Rzymu, pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 5
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
21.10.2017 czas 10:01
pokaż komentarz
Muzea zapoczątkowało zakupienie pierwszej rzeźby – Grupy Laokoona w 1506 r. przez papieża Juliusza II i udostępnienie jej publiczności. Od tego momentu zbiory składały się z kolekcji sztuki zbieranych przez poszczególnych papieży. Muzea Watykańskie mocno rozwinęły się pod patronatem papieży Klemensa XIV i Piusa VI w 2-giej poł. XVIII w. Następnie poszerzył je znacznie Pius VII na pocz. XIX w., dołączając kolejne galerie i kolekcje. Tak samo późniejsi papieże powiększali zbiory.Zwiedzający oglądają Muzea oraz Pałace Watykańskie. Zbiory są ogromne, to jedne z największych muzeów na świecie. Zobaczycie wiele wspaniałych rzeźb, obrazów, wiele sal z pięknymi freskami autorów, którzy tworzyli historię sztuki. Najbardziej znane części to chyba Pinacoteca, czyli kilkanaście sal zawierających zbiory malarstwa z różnych epok, sale z freskami Rafaela, których reprodukcje można znaleźć w wielu książkach poświęconych sztuce oraz Kaplica Sykstyńska. Zwiedzania w niezłym tempie i bez audio-guide'a jest tak na 2-3 godz. Obejrzenie wszystkiego, z wysłuchaniem opisów z audio-guide wymagałoby pewnie całego dnia...
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
18.10.2017 czas 18:40
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, oczywiście z chęcią zobaczę kolejne "rzymskie" galerie w Twoim wydaniu z Bazyliką św. Piotra (ja mam bardzo mało zdjęć z Bazyliki), a ja przejrzę swoje zdjęcia i może jeszcze na jedną galerię się uzbiera (z Rzymu), do usłyszenia ! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
17.10.2017 czas 19:51
pokaż komentarz
Witaj Ewa, przegladalem wlasnie moje zdjecia z ostatniego pobytu w Rzymie, uwierz jest w czym przebierac, pokazalem na worldbooku kilka rzymskich galerii, moze lacznie jakies 250-300 zdjec, a mam jeszcze ok 1000, np. z Bazyliki sw Piotra pokazalem ok 30 zdjec bo polaczylem w jednej galerii dwie bazyliki sw Piotra i sw Pawla za murami a zrobilem w Bazylice sw Piotra 155 zdjec , moze w weekend pokaze druga galerie z Bazyliki sw Piotra i cos jeszcze rzymskiego, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
17.10.2017 czas 18:45
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! W dzień, w który zwiedzałam Muzea było bardzo dużo ludzi i grup wycieczkowych (z Azji), tak więc poruszaliśmy się powoli po muzeach i myślę, że zeszło nam ok. 4 godziny, ja już miałam dosyć po wyjściu :) ale duźo zobaczyłam i też mi się podobało a zwłaszcza w samym Watykanie, gdzie zresztą robiłam drobne zakupy i zaszłam do kafejki napić się gorącej herbaty :) bo to deficytowy towar we Włoszech :):) a zawrotu głowy to można było dostać od cen ciastek i wypieków w jednej z kafejko-ciastkarni! Pozdrawiam, E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
15.10.2017 czas 18:07
pokaż komentarz
Witaj Ewa, dzieki za wizyte i komentarz, masz racje Muzea Watykanskie sa niesamowite, spedzilem tam ponad 3 godziny dostajac lekkiego zawrotu glowy od ogladanych artefaktow. Pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
15.10.2017 czas 17:00
pokaż komentarz
Cudowne muzea i galeria! Pozdrawiam! E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi