• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Gloucester -miasto i katedra
Andrzej Andrzej
Andrzej
Data: 23-12-2017 11:19
Wszystkie punkty:147 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 3.14
Głosy: brak
Opracowanie albumu:145 z 165 pkt.
Komentarze: 9
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 1930
Gloucester -miasto i katedra
Witam, zapraszam Was w ten swiateczny czas na ponowny spacer po lezacym w poludniowo zachodniej Anglii miescie Gloucester i wspanialej liczacej ponad 1300 lat katedrze , historia tego miasta mnie przyciaga jak magnes po raz kolejny , juz kiedys pokazalem Wam katedre ale dzisiaj zrobie to ponownie , znalazlem w necie ciekawe teksty o Gloucester i jego historii i postanowilem, ze je dzisiaj zacytuje , zapraszam Andrzej

Cytat www.tydzien.co.uk/artykuly/2015/11/26/katedra-w-gloucester-1300-lat-historii/
Osiric i Kyneburga. Jest rok 678 n. e. anglosaksoński książę Osiric zakłada niewielką osadę religijno-misjonarską w dolinie rzeki Severn, przy rozwijającej się miejscowości Gloucester, nazywanej jednak jeszcze po walijsku Caerloyw. Osiedlili się tam Rzymianie w 97 roku n.e. Tereny są dzikie, ale już nieco ucywilizowane. Osiric decyduje się na pozostawienie w osadzie swojej siostry Kyneburgi. Ta głęboko religijna i praktyczna kobieta zostaje pierwszą przeoryszą żeńskiego klasztoru, na gruncie którego powstaje później jedno z największych opactw: Św. Piotra.
Po zwycięstwie Normandów klasztor przejmuje zakon Benedyktynów. William I Zwycięzca posyła po znanego z umiejętności gospodarowania mnicha Serlo (1072 r.), który przybywa z potężnego opactwa na morskiej wysepce Normandii Mont St Michel. Opinie o jego talentach nie są przesadzone i wkrótce ten pełen energii i charyzmy mnich zbiera wystarczającą liczbę funduszy by rozpocząć budowę tego, co oglądamy dziś: katedry w Gloucester.
Opactwo rośnie w siłę i dostatki. Jednym z dobroczyńców opactwa był Robert Duke Normandii, najstarszy syn Williama Zwycięzcy. Zginął w tajemniczych okolicznościach, więziony przez swojego młodszego brata na zamku w Cardiff (1134 r.). Jego grobowiec z podobizną spoczywającą na katafalku możemy oglądać w katedrze. W roku 1216 odbywa się tam koronacja dziewięcioletniego Henryka III.
Wiek XIII to upiększanie i budowanie nowych części kościoła: wspaniałej Lady Chapel, Wieży, refektarza. W latach 1351-1377 powstają słynne krużganki, z przepięknymi wachlarzowatymi sklepieniami i cudownie zdobionymi oknami jak kamienne koronki. Dziś to jeden z najwcześniejszych zachowanych przykładów tego typu gotyckiej architektury. Po krużgankach przechadzali się mnisi, było to miejsce kontemplacji, rozmyślań i dewocji.
W roku 1327 w katedrze pochowany zostaje król Edward II, który zginął w mrocznych okolicznościach na zamku w Berkley. Jego grobowiec to jeden z najpiękniejszych przykładów alabastrowej rzeźby spoczywającego rycerza we wspaniałych, gotyckich osłonach.
Niedoszły Święty i wydeptana trawa
Richard III, król Anglii przybywa do katedry by odwiedzić grób pradziadka. Prawnuk postanawia, że Edward zasługuje na miano świętego. Posyła bogate podarunki do papieża wraz z prośbą o stosowne postępowanie w tej sprawie. Założona zostaje „Księga Cudów”, ale niestety wpływy króla słabną i proces kanonizacyjny popada w zapomnienie. Jednak odwiedzający grobowiec krewni królewscy pozostawiają na nim ciężkie wotywne łańcuchy i klejnoty… Dziś kolory i pozłota spełzły z tego pięknego grobowca, ale oglądając go nawet w takiej surowej postaci może nas zachwycić dostojny profil króla widoczny wśród gotyckiej osłony.
Gdy Richard III musiał opuścić Londyn z powodu klątwy, za zabicie zbiega politycznego, który schronił się w Opactwie Westminsterskim, przybył wraz z całym Parlamentem (1378 r.) do katedry w Gloucester. Stąd rządził Anglią. Mnisi skarżyli się, że członkowie Parlamentu wydeptali im trawę grając w futbol i że wszelkie pomieszczenia zostały przejęte na obrady i rozrywki dworskie. Richard wracając do Londynu, suto im jednak owe niedogodności wynagrodził. Z tego okresu pochodzą niezwykle ciekawe witraże w katedrze przedstawiające… grę w golfa (1350 r.). To najwcześniejszy wizerunek tej gry i przyczynek do sporów pomiędzy zwolennikami szkockiego lub angielskiego pochodzenia golfa. Pierwszy obraz tego sportu w Szkocji jest bowiem o 300 lat późniejszy. Jest i wyrzeźbiony wizerunek średniowiecznej gry w piłkę, prekursora dzisiejszego futbolu.
Rok 1540 to poddanie klasztoru edyktom Henryka VIII. Kościół ocalono, jedynie przekształcając go formalnie na protestancki.
Protestant na stosie
Miał na to zapewne wpływ John Hooper biskup Gloucester. Urodzony w roku 1495 ukończył studia w Oxfordzie i wstąpił do klasztoru. Po kilku jednak latach zdecydował się na powrót do świeckiego życia. Zafascynowany lekturą szwajcarskich teologów przyjmuje ich poglądy, że do Boga dochodzimy przez samopoznanie i lekturę Biblii, a nie przez instytucje Kościoła, który pełni jedynie funkcje pomocnicze. Cóż z tego skoro wtedy nie było jeszcze Biblii w języku angielskim i katolicyzm miał się w królestwie bardzo dobrze.
Hooper musiał uciekać do Szwajcarii, gdzie ożenił się i dorobił dwójki dzieci. Po reformach Henryka VIII jednak szybko wrócił i wszedł od razu na wysokie stanowisko z polecenia króla, jako gorliwy krzewiciel protestantyzmu. Zniszczył przy tym wiele cennych fresków w katedrze i piękny stół marmurowy przy ołtarzu głównym, zastępując go prostym, drewnianym.
Długo jednak nie trwała dobra passa Hoopera. Na tronie zasiadła Mary Tudor, która z równą gorliwością zaczęła tępić przejawy protestantyzmu. Hooper został wtrącony do więzienia i następnie spalony na stosie w niewielkiej uliczce Three Cocks przylegającej do budynków kościoła. Dziś stoi tam jego pomnik. Prawdziwe zagrożenie dla katedry przyniósł jednak Oliver Cromwell (1620 r.), który w swoim zapale antyrojalistycznym i antyreligijnym postanowił wyburzyć ten wspaniały budynek. Ocaliły katedrę ciężkie łapówki ofiarowane przez mera miasta i bogatych kupców.
W XVIII i XIX wieku katedrę gruntownie odnowiono i od tej pory budynek jest głównie dopieszczany i pielęgnowany z ogromnym nakładem kosztów. W roku 2014 dodano ciekawe witraże ku pamięci Ivora Gurney(1890- 1937). Ten chórzysta i organista z katedry brał udział w I wojnie światowej. Przeżył i napisał o tym tomik gorzkiej poezji o potwornej brutalności i smutku wojny. Jeszcze w armii przeżył załamanie nerwowe i od roku 1922 przebywał w zakładzie zamkniętym dla umysłowo chorych, za takiego bowiem uznała go rodzina.
Witraże przedstawiają drogę życia tego wrażliwego człowieka i poety. Kolory są intensywne, ale obrazy melancholijne, wyróżnia się jedynie ostatni… nadzieja. Jeśli mamy czas i siłę warto wspiąć się na Whispering Gallery, skąd rozciąga się widok na wnętrze katedry. Wspaniałe okno wschodnie z 1350 roku to jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Europie.

Cytat 2 Cytat z navtur.pl/place/show/2298,katedra-w-gloucester

Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowana w północnej części miasta okazała anglikańska katedra św. Piotra (Cathedral Church of St Peter and the Holy and Indivisible Trinit). Jej historia sięgają VI wieku n.e. kiedy to w miejscu obecnej świątyni znajdował się ufundowany przez księcia Ostryka niewielki klasztor. W IX wieku osiedlili się w miasteczku ojcowie benedyktyni, którzy wybudowali tu pierwszy kościół. W drugiej połowie XI wieku ówczesny książę Normandii Wilhelm I Zdobywca (1028-1087), polecił w miejscu klasztoru wznieść nową monumentalną gotycką świątynię, która w XVI wieku została podniesiona do rangi katedry. Dominującym elementem świątyni jest górująca nad okolicą majestatyczna blisko 68 metrowa wieża. W jej wnętrzu zaś warto zwrócić uwagę na ścianę wschodnią gdzie znajduje się wybudowane w 1350 roku największe średniowieczne okno (ma ono 24 metry wysokości). Ponadto znajduje się tu także XI wieczna ołowianą chrzcielnica, wspaniałe XVIII wieczne witraże (jeden z nich przedstawia koronację Henryka III), pomnik księcia Osryka oraz insygnia koronacyjne królowej Elżbiety. W katedrze spoczywają takie osobistości jak zmarły w 1134 roku książę Normandii Robert II Krótkoudy (najstarszy syn Wilhelma Zwycięscy) czy zamordowany w 1327 roku król Edward II. Koniecznie także trzeba zajrzeć do gotyckiej kaplicy Matki Bożej (Lady Chapel) oraz przespacerować się po przepięknych XIV wiecznych krużgankach. Odwiedzając Gloucester warto także zwiedzić XIX wieczny port w którym obecnie funkcjonuje Muzeum Żeglugi Śródlądowej oraz usytuowane w pobliżu katedry Muzeum Ludowe (Folk Muzeum) w którym zapoznać się można z codziennym życiem dawnych mieszkańców miasta.

Na wiosne wybiore sie na poludniowy wschod odwiedze Canterbury wraz z legendarna katedra oraz lezace na kanalem La Manche (Anglicy nazywaja ja Kanalem Angielskim) Brighton z niesamowitym palacem krolewskim , pozdrawiam swiatecznie z Anglii, Andrzej
Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 9
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
20.02.2018 czas 17:38
pokaż komentarz
Hurra!! Cieszę się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Z wielką radością obejrzę Twoje kolejne albumy a zwłaszcza "włoskie", piękne miejsca wybrałeś Andrzej! Pozdrawiam! E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
19.02.2018 czas 15:59
pokaż komentarz
Witam, czekam na wiadomosc od Kasi kiedy portal bedzie znowu dzialal wtedy znowu cos Wam pokaze, w kwietniu lece do Wloch na 3 dni, zwiedzic sredniowieczna Siene, wrocic do ciekawej Florencji i jak zdaze to jeszcze odwiedze miasteczko Lucca, pewnie powstanie po powrocie kilka kolejnych moich wloskich galerii, pozdrawiam z deszczowej Anglii ,Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
14.02.2018 czas 20:05
pokaż komentarz
Dzień Dobry Kasiu! Kamień mi spadł z serca. Pozdrawiam w ten walentynkowy wieczór :) Ewela
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
14.02.2018 czas 10:28
pokaż komentarz
Witam Was, przepraszam za brak obecności i odpowiedzi na zapytania. Problemy techniczne związane są z przenosinami portalu na inny serwer, które są jeszcze w trakcie. Powiadomię gdy prace się zakończą, serdeczne pozdrowienia..
niezalogowany użytkownik
ewela ~ewela  (IP:83*****19)
0 pkt
05.02.2018 czas 20:43
pokaż komentarz
Kompletny klops :(
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
03.02.2018 czas 12:59
pokaż komentarz
Witam, minely 3 tygodnie od mojego pytania skierowanego do Kasi lub wlascicieli portalu worldbook co dalej z portalem, dlaczego nie mozna wklejac nowych albumow (poza pisaniem komentarzy) i nic, nikt nie zareagowal, nie wyjasnil co sie dzieje, trudno, dlatego najnowsze moje albumy z podrozy odbytych i tych planowanych w tym roku bede prezentowal na wlasnym kanale na portal Youtube, wystarczy na Youtubie wpisac adres : Andy Nanus i znajdziecie tam pliki mp4, dzisiaj dodalem tam Dubrownik, zapraszam do odwiedzin, pozdrawiam z deszczowej Anglii, Andrzej
niezalogowany użytkownik
ewela ~ewela  (IP:83*****19)
0 pkt
26.01.2018 czas 17:48
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Mam nadzieję, że to przejściowe problemy. Pozdrawiam, E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
26.01.2018 czas 16:34
pokaż komentarz
Witam, zagladajacych na worldbooka, niestety wlasciciele portalu przestali sie nim interesowac, nie ma admina, nikt lekcewazaco nie odpowiada na moje pytania co sie dzieje z portalem zadane tutaj publicznie jak i na adres meilowy kontakt@worldbook.pl, nadal nie ma mozliwosci wklejania nowych albumow, portal upada co mnie osobiscie martwi -setki godzin jakie poswiecilem na zbieranie danych, opisy historii pokazywanych miejsc moze sie bezpowrotnie zmarnowac (nie zostawialem kopii w komputerze), dlatego postanowilem zalozyc wlasny kanal na Youtubie i systematycznie tam przenoscic gotowe juz albumy uzupelniajac nowosciami z moich kolejnych podrozy, bede tam pokazywal wiecej zdjec w formie filmu mp4 stworzonego ze zdjec, niestety na yt. przestrzen przeznaczona na opisy pod filmami jest mocno ograniczona, zapraszam Was do odwiedzin wystarczy na Youtube wpisac: Andy Nanus a jak go zasubskrybujecie to bedziecie dostawali powiadomienia o nowosciach , od pewnego czasu pokazuje tez wlasne zdjecia na portalu National Geographic tez wystarczy wpisac: Andy Nanus i juz jest dostep do kilkuset moich zdjec , gdybyscie chcieli ze mna sie skontaktowac podaje meila : andynanus@yahoo.co.uk ,pozdrawiam z Anglii , Andrzej
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
16.01.2018 czas 16:07
pokaż komentarz
Witam, zwracam sie do Kasi i administratorow portalu worldbook jesli tacy sa ?, prosze o wyjasnienie co sie dzieje z tym portalem, dlaczego nie mozna wklejac kolejnych albumow, dlaczego nikt nie zmienia zdjecia miesiaca (ostatnie jest z sierpnia sprzed prawie pol-roku) co sie dzieje? , czyzby portal upadal ? czekam na odpowiedz, Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
14.01.2018 czas 16:06
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, Tak, już od dłuższego czasu nie działa chyba ten serwer, bo mi się też nie udało nic wgrać :( super, że zobaczymy Dubrownik :) był na mojej liście wraz z Korculą, marzy mi się objazdówka po Chorwacji :) może uda mi się w końcu któregoś roku zaplanować taki temat. W tym roku dopinam Budapeszt jak wszystko się uda ! Pozdrawiam, E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
14.01.2018 czas 12:19
pokaż komentarz
Witam, obiecalem Wam, ze odwiedze hinduska swiatynie w Birmingham i pokaze jej artefakty, niestety nie dostalem zgody na fotografowanie wnetrza, a pogoda dzisiaj jest nieciekawa, calkowite zachmurzenie, zimno i deszczowo a wiec nie ma sensu jechac tam i robic kiepskie zdjecia z zewnatrz swiatyni w deszczu, poczekam na lepsza, sloneczna pogode wtedy sie tam wybiore i pokaze co widzialem, obiecuje.
W zwiazku z tym zajrzalem do zdjec z wczesniejszych moich podrozy i dzisiaj chcialem Wam pokazac widok na Dubrownik z murow okalajacych to swietne miasto, ale chyba jest jakis problem z serwerem worldbooka bo nie zapisuje przeslanych zdjec, probowalem dwukrotnie i nic , szkoda moze problem uda sie naprawic to Wam pokaze te galerie w innym terminiie, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
13.01.2018 czas 20:18
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Szkoda faktycznie :( ale cóż :( widocznie takie skarby tam mają .. do usłyszenia, E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
10.01.2018 czas 20:06
pokaż komentarz
Witaj Ewa, dostalem odpowiedz meilowa ze swiatyni Balaji, niestety nie zgadzaja sie na robienie zdjec wewnatrz swiatyni, a szkoda, no trudno i tak tam pojade w weekend, zrobie zdjecia z zewnatrz a wnetrze zwiedze i opowiem co tam widzialem, pozdrawiam Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
09.01.2018 czas 19:32
pokaż komentarz
Witaj Andrzej, cieszę się, że w tym roku też będą fajne galerie !! Życzę powodzenia z Balaji Temple i do zobaczenia już wkrótce! Ja mam problem z wgraniem galeri, wałkuje się a raczej mieli :( może to przejściowa sprawa. Pozdrawiam, E.
Andrzej
Andrzej Andrzej komentarzy: 760
0 pkt
08.01.2018 czas 16:41
pokaż komentarz
Witam ogladajacych moje galerie na worldbooku , napisalem meila do hinduskiej swiatyni w Birmingham (Shri Venkateswara (Balaji Temple) z prosba o zgode na wizyte z aparatem i zrobienie zdjec wnetrza , jesli bedzie zgoda to w najblizsza niedziele wybiore sie tam i wieczorem Wam pokaze cos innego ,ciekawego . Jako ciekawostke podam Wam informacje, ze zrobilem podsumowanie ogladalnosci moich ponad 300 galerii na worldbooku na koniec 2017 roku i ponownie potwierdza sie fakt, ze mimo nieomal zerowego aktywnego uczestnictwa w portalu (poza Ewa i mna), odpuszczenia sobie przez administratorow wykonywania ich obowiazkow , podam przyklad –zdjecie miesiaca jest z sierpnia 2017 !!!! , to jednak zagladacie tutaj ,szkoda, ze tylko zagladacie a nie pokazujecie swoich podrozy, wynik mnie zadziwil nieomal 600k wejsc (dokladnie 599.955 wejsc na moje galerie), dziekuje i obiecuje, ze jeszcze Wam cos pokaze w tym rozpoczynajacym sie roku 2018, pozdrawiam z Anglii, Andrzej
Ewela
Ewela Ewela komentarzy: 457
0 pkt
29.12.2017 czas 18:13
pokaż komentarz
Witaj Andrzej! Już po świętach :) urocze miasto i następny fajny album z "Twoich" stron. Katedra faktycznie przepiękna ale samo miasto (miasteczko) sympatyczne. Pozdrawiam z deszczowej Polski i życzę wspaniałego, wyjątkowego i udanego Nowego Roku 2018!!! I do uslyszenia chyba już w nowym roku, E.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi