• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Kraków kopiec Kraków Kopiec Kościuszki
maryush maryush
maryush
Data: 24-10-2011 19:36
Wszystkie punkty:64 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 1.37
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:59 z 165 pkt.
Komentarze: 6
Porady praktyczne: 3
Wizyty: 2814
Kraków kopiec Kraków Kopiec Kościuszki
Krótka wycieczka po Kopcu
Lista zdjęć
39
Najbliższe albumy
Porady praktyczne 3
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 6
Kamila
Kamila Kamila komentarzy: 695
0 pkt
26.10.2011 czas 17:48
pokaż komentarz
ps. ja osobiście nie zgadzam się z tym, że Wrocław jest ładniejszy i bardziej zadbany niż Kraków, wręcz przeciwnie, ale każdy ma swoje zdanie ;)
Kamila
Kamila Kamila komentarzy: 695
0 pkt
26.10.2011 czas 17:46
pokaż komentarz
Ostatnio jak byłam na tym kopcu (a byłam tam tylko raz przez 4 lata mieszkania w Krakowie), tak mnie przewiało, że potem tydzień leżałam z czterdziestostopniową gorączką. I jakoś nie miałam ochoty już tam wracać ;) Tym bardziej , że prawie rok mieszałam rzut beretem od Kopca Kraka, na który chodziliśmy na spacery :) Northface, to ja jeszcze dodam od siebie, że słyszałam UNESCO używa tych czterech kopców to wytyczania panoramy miasta, i żadna nowa budowla nie może jej zakłócać, przez co mieli dość duży problem z umiejscowieniem nowego Business Parku w Krakowie, ostatecznie usytuowali go w jakiejś dolince za jednym w kopców, tak żeby go nie było widać ;) Żeby nie stracić UNESCO. Takie mnie doszły słuchy.
Rudolf
Rudolf Rudolf komentarzy: 53
0 pkt
25.10.2011 czas 20:04
pokaż komentarz
Northface nie wiem, czy bedzie Ci się chciało czytać, ale cytuję ze strony www.e-krakow.com/e-krakow/kopce
Kopiec Kościuszki położony jest na wzgórzu błogosławionej Bronisławy. Usypywanie kopca rozpoczęto w 1820 roku, nazywany był wtedy Mogiłą Kościuszki, a jego budowa, całkowice sfinansowana z publicznej zbiórki pieniędzy, została zakończona w 1823 roku. Samo wzgórze wznosi się 333 m n.p.m., a wysokość kopca jest równa 34,1 m. Szczyt kopca jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych miasta. Roztacza się z niego rozległy widok, który przy dobrej pogodzie i widoczności, pozwala dostrzec odległe końce miasta. W połowie XIX stulecia, zaborcy austriaccy otoczyli kopiec pierścieniem fortyfikacji, który obecnie obrośnięty zielenią, stanowi miejsce częstych imprez plenerowych.
Kopiec Kraka , znajdujący się w dzielnicy Podgórze jest najstarszym obok kopca Wandy w Krakowie. Ani czas powstania, ani przeznaczenie oraz twórcy kopca, nie są do końca znani. Według legend oraz kronik Jana Długosza, kopiec połączony jest z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa. Zgodnie ze zwyczajem władca miał być pochowany na szczycie wzgórza, a kopiec na cześć Kraka wznieśli jego synowie. Badania naukowe podają trzy teorie dotyczące czasu i okoliczności powstania kopca. Pierwsza z nich, opierająca się na badaniach archeologicznych z lat 30 tych XX wieku, przyjmuje że kopiec powstał najwcześniej około 500 lat p.n.e. Przy okazji tych prac badawczych ustalono, że konstrukcja kopca oparta była na wysokim słupie, od którego odchodziły plecione z wikliny przegrody zawierające ubitą ziemię i kamienie.
Druga teoria opiera się na odnalezionych w górnej partii kopca korzeniach potężnego dębu, oraz znalezionej skuwce typu awarskiego, datowanej na wiek ósmy naszej ery. Profesor Władysław Szafer ocenił wiek ściętego dębu na około 300 lat. Usunięcie dębu wiąże się najprawdopodobniej z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, a więc przypada na stulecia IX lub X. Na podstawie tych przesłanek wysnuwa się hipotezę o słowiańskim pochodzeniu kopca i datuje się jego powstanie na VI-VIII wiek.
Rudolf
Rudolf Rudolf komentarzy: 53
0 pkt
25.10.2011 czas 19:41
pokaż komentarz
W Krakowie są prezentowany tu Kopiec Kościuszki, wspomniany Kopiec Kraka, poza tym Kopiec Piłsudskiego i Wandy. Resztę informacji pozwolę sobie dodać w poradach praktycznych
northface
northface northface komentarzy: 1805
0 pkt
24.10.2011 czas 22:45
pokaż komentarz
Oj! A ja myślałam, że Kopiec jest jeden :) To jak to było z tym Kościuszko i Krakiem? Ktoś pomoże??
kasia
kasia kasia komentarzy: 3010
0 pkt
24.10.2011 czas 20:39
pokaż komentarz
No tak, ale Kraków ma swoje 4 kopce ;) ostatnio miałam okazję być na Kopcu Kraka i było to bardzo relaksujące ;) Historycznie kopce pełniły funkcje kultowe, obserwacyjne i obronne. Najciekawsze dla mnie jest to, że zostały tak skonstruowane, że przetrwały do dziś
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi