• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Playa del Carmen 1 LISTOPADA - DIA DE LOS MUERTOS –ŚWIĘTO ZMARŁYCH
EwaMETours EwaMETours
EwaMETours
Data: 01-11-2011 03:30
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 8110
Playa del Carmen 1 LISTOPADA - DIA DE LOS MUERTOS –ŚWIĘTO ZMARŁYCH
Święto Zmarłych w Meksyku, podobnie, jak w wielu innych miejscach, to okazja by wspominać bliskich, którzy odeszli, i zatrzymać się myślą nad przemijaniem, nad tym, co tak bardzo bliskie każdemu człowiekowi i tak bardzo nieuniknione.
Co roku, już od ostatnich dni października, czuć praktycznie wszędzie w Meksyku obecność zbliżającego się święta: piekarnie wypiekają specjalny rodzaj pieczywa zwany "chlebem zmarłych", pojawiają się bogato udekorowane ołtarze poświęcone pamięci bliskich, na ulicach i w sklepowych witrynach kupić można świece i kwiaty zwane "kwiatami zmarłych", wszechobecne stają się symbole śmierci: kosy, trumny, trupie czaszki, kościotrupy. Tym jednak, co wyróżnia meksykańskie święto zmarłych, jest odmienna wizja umierania czy szczególne zachowanie w obliczu śmierci, pozwalające przyjąć szczególną postawę wobec podejście do życia.

1 listopada wieczorem cmentarze zapełniają się ludźmi. Groby i cmentarne ścieżki przykrywają się dywanami pomarańczowych płatków turków, płoną świece, w powietrzu unosi się dym, na grobach składane są ofiary dla zmarłych, między innymi dar życia, chleb. Panuje atmosfera skupienia, ciszy. Nikt nie tańczy na grobach, bo groby nie są miejscem do tańca, ale taniec może być częścią fiesty na cześć zmarłych, podobnie jak jest też częścią fiesty wigilijnej i wielu innych. Być może zamiast "Święto Zmarłych" lepiej byłoby powiedzieć "Święto Żywych na cześć Zmarłych". Święto Zmarłych, podobnie jak inne święta, przynależą do świata żywych. Zmarli nie mają swoich świąt. A gdyby je mieli, prawdopodobnie byłyby to również święta ze stołami pełnymi jedzenia i picia, pełne zadumy nad skomplikowanym światem żywych, pełne muzyki, radości i tańca.
Podczas nocnego czuwania składany na grobach chleb traci świeżość, a kwiaty tracą intensywność zapachu, co jest najlepszym dowodem na obecność zmarłych podczas uczty; nie cierpiąc materialności zmarli nie pożywiają się jedzeniem, ale wyłącznie jego świeżością.
Lista zdjęć
30
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
16.12.2011 czas 03:00
pokaż komentarz
Właśnie to chciałbym zobaczyć kiedyś na żywo !
kasia
kasia kasia komentarzy: 3009
0 pkt
01.11.2011 czas 15:14
pokaż komentarz
Nasze tradycje są zupełnie inne i dlatego meksykańskie Święto Zmarłych może być szokujace, jednak uważam, że jest to to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i wielkim smutkiem przemijania.
Krzy$
Krzy$ Krzy$ komentarzy: 1271
0 pkt
01.11.2011 czas 05:45
pokaż komentarz
Bardzo podoba mi się zwyczaj tak radosnego żegnania się ze zmarłymi i radosnego z nimi spotykania się, ale kompletnie nie wiem jak miał bym to robić w stosunku do osób mi naprawdę bliskich, żal po ich utracie zabija wszelkie wesołe wspomnienia i pozostaje tylko smutek i zadumanie.

Szokujący zwyczaj, zazdroszczę Meksykanom takiego podejścia do zmarłych.
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza