• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Sapanta Wesoły Cmentarz i krajobrazy Maramuresz
kasia kasia
kasia
Data: 19-01-2011 10:09
Wszystkie punkty:125 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.67
Głosy: 4    zobacz
Opracowanie albumu:116 z 165 pkt.
Komentarze: 3
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 4947
Sapanta Wesoły Cmentarz i krajobrazy Maramuresz
Rumunia, to dla mnie kraina pięknych krajobrazów, zapachu siana, cudownych wiosek, monasterów, cerkwi, ciekawych tradycji i osobliwości przyrody.
Zwiedziliśmy północną część Rumunii: Maramuresz, Bukowinę i północną Transylwanię. Będę prezentowała te regiony w kolejnych galeriach.

Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że kraj ten jest ostoją folkloru, przebogatego w formie i pieczołowicie kultywowanego. Rumunia podobno jest jedynym chyba krajem w Europie, gdzie kultura ludowa przechodziła na dwór książęcy (a nie odwrotnie).

Znalazłam taki cytat Eliade, który niemal mitologizuje, pisząc:
„Wrodzony talent artystyczny narodu, przejawił się w najdrobniejszych szczegółach życia codziennego. Ubiory, narzędzia, wygląd chłopskiej chaty, pokrycia dachów, ornamentyka filarów i belek, wszystko to powstawało dzięki niepowtarzalnemu talentowi i odznaczało się silnym osobistym zabarwieniem oraz bezgraniczną wyobraźnią. (...) chłop używa swoich zdolności w celu upiększenia otoczenia, w którym żyje, aby uczynić je bardziej harmonijnym. Wszystko, czego dotyka, zmienia w dzieło sztuki, kierując się czystą wewnętrzną potrzebą oraz nakazem instynktu. (...) Rumuńskie wytwory ludowe nie są stereotypowe. Nieprzerwany proces tworzenia, który im towarzyszy polega na tym, że raz stworzone dzieło sztuki nie odcina się od źródła inspiracji, nie lodowacieje, a co więcej,nigdy nie jest zakończone. (...) Brak jakichkolwiek dzieł seryjnych, każdy przedmiot posiada swą indywidualność”.

Talent ten można podziwiać między innymi w Sapancie.
Temat Wesołego Cmentarza zafascynował mnie dlatego przytoczyłam w szerszych opisach cytaty z opracowania Ewy Kocój, Anny Niedźwiedź - ''Săpînţa''


Lista zdjęć
42
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze 3
bezb
bezb bezb komentarzy: 1140
0 pkt
08.01.2012 czas 19:57
pokaż komentarz
No tak - fajne - gorzoła z plastiku i reklama cmentarza - i Rumunia jest piękna
Pipolux
Pipolux Pipolux komentarzy: 1211
0 pkt
19.12.2011 czas 08:33
pokaż komentarz
czyli można tam umrzeć ze śmiechu ;)))
Kamila
Kamila Kamila komentarzy: 695
0 pkt
25.01.2011 czas 15:14
pokaż komentarz
Wspaniale kolorowe miejsce. Koniecznie muszę się tam wybrać :)
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi