• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Bukowina Malowane monastery
kasia kasia
kasia
Data: 19-01-2011 07:33
Wszystkie punkty:133 z 234 pkt.
Ocena albumu: ocena ocena ocena ocena ocena 2.84
Głosy: 3    zobacz
Opracowanie albumu:128 z 165 pkt.
Komentarze: 0
Porady praktyczne: 0
Wizyty: 3420
Bukowina Malowane monastery
W Rumunii, która należy do krajów prawosławnych, panuje wyjątkowa powszechność wiary i obrzędowości religijnej. Dlatego warto poznać świat rumuńskich klasztorów prawosławnych.

W Bukowinie znajduje się cały archipelag (ok.60) przepięknych cerkwi powstałych w XV i XVI w. Tym co je szczególnie wyróżnia są zachowane do dzisiaj przepiękne freski, wypełniające nie tylko wnętrza świątyń, ale też - co niespotykane - zajmujące w monumentalnych przedstawieniach całe zewnętrzne ich elewacje. Tym freskom liczna grupa cerkwi bukowińskich zawdzięcza swoją obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Większość z tych monasterów była ufundowana przez władcę Mołdawii Stefana Wielkiego lub jego następców. Hospodarstwo Mołdawskie nigdy nie było silnym państwem, zawsze musiało liczyć się z interwencją zbrojną mocniejszych sąsiadów. W XV i XVI w. ani Turcja, ani Polska nie pozwalały tutejszym władcom na wznoszenie twierdz i obwarowanych zamków. Dlatego książęta mołdawscy w pobliżu swoich siedzib oraz w ważnych punktach strategicznych budowali umocnione klasztory. Otaczano je potężnymi murami obronnymi. W obliczu najazdu okoliczni mieszkańcy zamykali się wewnątrz i przygotowywali do oblężenia. Cerkiewki były małe, wierni - nie mieszcząc się w środku - stali na zewnątrz, pod obszernymi okapami gontowych dachów. Właśnie dla niepiśmiennych chłopów i żołnierzy, często nierozumiejących nawet liturgii, zewnętrzne ściany cerkwi pokrywano malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne, układające się w historyjki obrazkowe.

Malowane monastery są do siebie podobne, różnią się kolorami :)

Z podziękowaniami dla Olgi


Lista zdjęć
48
Najbliższe albumy
Porady praktyczne
Każdy zalogowany Użytkownik może tu dodać swoje porady praktyczne dotyczące miejsca / kraju.
Uwaga! Zanim dodasz poradę praktyczną sprawdź, czy taka informacja już nie istnieje. Powtarzające się lub nic nie wnoszące porady będą usuwane.
reklama WorldBook
Komentarze
nowy komentarz niezalogowanego Użytkownika
Zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności portalu.
Uwaga! Administracja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarza