Zaawansowane

Iran (2016)

Wysłane przez Andrzej 
Andrzej
user Andrzej - Posty: 38
28.10.2015 - 19:07:13
Witam jestem zafascynowany Iranem, planuje wyjazd indywidualny, niskobudzetowy w przyszlym roku (2016) na wiosne (kwiecien/maj) lub pozniej na jesieni (wrzesien/pazdziernik) w lecie jest tam zbyt goraco (+40C), chce tam byc ok 2 tyg.(wiza turystyczna jest wazna 15dni),odwiedzic kilka miast Shiraz, Yazd, Isfahan, Qum ,Teheran. Zbieram z netu wszelkie dostepne informacje na temat Iranu aby dobrze sie przygotowac do podrozy, zaplanowac pobyt, zakwaterowanie, zabrac gotowke ($) na wszystkie wydatki na przejazdy, hotele, wyzywienie, bilety wstepu itp.(w Iranie nie dzialaja europejskie karty kredytowe).

Iran to ciekawy kierunek (ale nielatwy), podobno ludzie zyczliwi i pomocni, przekonam sie, zazwyczaj podrozuje samotnie ale razniej bylo pojechac z kims pozytywnie zakreconym na podroze, preferuje zwiedzanie indywidualne a nie z wycieczka, moze wsrod Was jest ktos taki ktory mysli powaznie o wyjezdzie na zwiedzanie zabytkow Iranu, prosze o kontakt.
Mysle, ze wroce z kilkoma tysiacami zdjec zapisanymi w pamieci dwoch aparatow, pozdrawiam Andrzej
Andrzej
30.10.2015 - 10:59:25
Witam , szukajac wielu informacji w necie na temat Iranu co pozwoli mi sie dobrze teoretycznie przygotowac do planowania wyprawy znalazlem taka oto ciekawostke o najbardziej oryginalnym obrzędzie pogrzebowym, jaki wymyśliła ludzkość. Niedaleko miasta Jazd (gdzie planuje wizyte ) w srodkowym Iranie ciagle zyja nieliczni Zaratuszrianie wyznawcy jednej z najstarszych monoteistycznych religii świata, religii, która przed nadejściem islamu, była głównym wyznaniem Persji, wieki temu setki tysięcy wyznawców Zaratusztrianizmu uciekło przed islamem do Indii, które stanowią dziś ważny ośrodek tej religii. Iran nadal pozostaje kolebką tego wierzenia, który swą konstytucją uznaje jego legalność obok innych religii księgi: Judaizmu i Chrześcijaństwa. Wedlug wierzen wyznawcow tej prastarej kultury cialo zmarlego stawało się czyms nieczystym , źródłem złej energii i złych mocy ,po smierci demony przybywają, by atakować ciało, zarażać je złą mocą i w miarę możliwości, zarażać żywych, którzy mogą mieć kontakt ze zwłokami. Dlatego też by nie zanieczyścić ziemi, źródła życia, zmarłych wystawiano na żer ptactwa, szczególnie sępów, które w kulturze Zaratusztrianizmu cieszą się niezwykłą estymą.

Cytuje znaleziony fragment…. Ciała przywleczone do wnętrza murów na szczycie wieży milczenia pozostawiano, porzucano wręcz na pastwę ptactwa, które bardzo szybko pojawiało się na miejscu. Mądre stworzenia kojarzyły już po fakcie, iż w kompleksie pojawia się większa ilość ludzi, iż nadchodzi czas fiesty. Krążyły nad wzgórzami cierpliwie wyczekując nadejścia posiłku. Ciała zmarłych dzieci umieszczano w najbardziej wewnętrznej części okręgu. Kobiety układano w środkowym pasie, zaś mężczyzn w najbardziej zewnętrznym kręgu. Sępy dosłownie w ciągu kilku godzin radziły sobie z ciałem pozostawiając jedynie kości, które potem, gdy pozbawione były całkowicie jakichkolwiek pozostałości, wrzucano do dołu wykopanego w środku wieży i posypywano wapnem, by tam, pod wpływem słońca, ulegały całkowitemu wysuszeniu i degradacji. Na końcu procesu, po wielu miesiącach, gdy większa ilość kości zalegała w dole, mężczyzna odpowiedzialny za pochówek dokonywał ostatecznego unicestwienia resztek ciała – kości, osłabione przez słońce i wapno, kruszono na proch.
Ostatnie pogrzeby powietrzne w Iranie miały miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kilka rzeczy przyczyniło się do zaniknięcia tej prastarej tradycji. Po pierwsze Islam nie uznaje naruszania ciała zmarłego (podobnie jak jego spalania) uważając to za bezczeszczenie zwłok.
Kolejnym niezwykle ważnym powodem było to, iż budowane w przeszłości wieże milczenia, oddalone od terenów zamieszkałych, nagle znalazły się granicach gęsto zaludnionych obszarów miejskich. Coraz częściej pojawiało się zagrożenie epidemiologiczne i ciągle powtarzano, iż ptaki jedzące ciała, są potencjalnym źródłem zagrożenia dla ludzi …. koniec fragmentow cytatu (autora nie zapisalem)

Planuje bedac w miescie Jazd wynajac taksowke i pojechac zobaczyc wciaz istniejace wieze milczenia gdzie od setek lat odbywaly sie te dziwne powietrzne pogrzeby, pozdrawiam Andrzej
Andrzej
31.10.2015 - 09:38:00
Witam , kiedy rozmawiam z kolegami w pracy o moich planach wyjazdu w przyszlym roku na zwiedzanie Iranu wielu z nich reaguje ze zdziwieniem i niedowierzaniem czasem mowili zwariowales przeciez to muzumanski zacofany kraj , niebezpieczny ,pelny roznych zagrozen wynikajacych z odmiennosci kultury , oni wszyscy wiedze czerpia z angielskich mediow i zaslyszanych opinii, juz dziwili sie jak jechalem do Maroka, ze udalo mi sie wrocic do Anglii ,wielu z nich niewiele wie o Iranie i jego kilkutysiecznej historii i cywilizacji ktora juz kwitla kiedy przodkowie dzisiejszych europejczykow biegali z lukami po lasach polujac na jelenie czy niedzwiedzie. Kiedy przygotowujac sie do planowania podrozy sciagam z netu coraz wiecej materialow ,opinii, komentarzy ludzi ktorzy juz tam byli, mieli kontakt z usmiechnietymi,zyczliwymi mieszkancami autentycznie zainteresowanymi cudoziemcami, spostrzegam ten kraj inaczej , zreszta w przyszlym roku sprawdze to empirycznie i sadze, ze bedzie to bardzo pozytywne doswiadczenie , pozdrawiam Andrzej
Andrzej
02.11.2015 - 04:36:06
Witam, widze, ze nie ma chetnych do rozmowy na temat wyprawy do Iranu na zwiedzanie i rozmawiam sam ze soba a wiec koncze i nie bede rozwijal tego tematu wiecej, prosze Administratora o skasowanie tego watku na forum, pozdrawiam Andrzej
Marcin81
user Marcin81 - Posty: 2
02.01.2016 - 23:00:35
Witam jak plany? W tych rejonach jeszcze nie byłem,to czas najwyższy się wybrać.
Andrzej
03.01.2016 - 09:26:03
Witaj Marcin, lot z Anglii do Shiraz (Iran) z przesiadka w Istambule. Rozpoczecie zwiedzania od poludnia Iranu- Shiraz+Persepolis+Necropolis ,nastepnie podroz i zwiedzanie Kerman+ Bam ,podroz od Yazd (zwiedzanie),podroz do Isfahanu (zwiedzanie) ,nastepnie zwiedzanie Kashan, Qom, Jaskinie Ali Sadr ,koniec podrozy w Teheranie ,trasa ok 3000km,2 tyg. ,pozdrawiam Andrzej
johnnie_rider
user johnnie_rider - Posty: 1
04.01.2016 - 10:24:34
Cześć Andrzeju,
nie deklaruję się "na twardo", ale niewykluczone, że w terminie jesiennym bym poleciał. Jeżeli w sierpniu sprawa będzie jeszcze aktualna, daj mi znać.
Pozdrawiam, Janek.
Andrzej
04.01.2016 - 18:46:49
Witaj Janku, napisz do mnie to porozmawiamy podaje meila: andynanus@yahoo.co.uk, jest kilka osob zainteresowanych wspolna wyprawa, a dwie zdecydowane , podaje date wylotu 03/10-17/10/16 ,wyjazd jest indywidualny, niskobudzetowy, sami organizujemy wszystko ,przeloty, transfery pomiedzy miastami, noclegi, zwiedzanie, pozdrawiam Andrzej
Materman
user Materman - Posty: 1
26.07.2017 - 11:00:37
Byłem w iranie rok temu na wczasach i jest tam bardzo fajnie. Na pewno nie jest tak jak mówią często w tv. Polecam się tam wybrać i samemu się przekonać smiling smiley .

Kliknij żeby zalogować