Zaawansowane

couchsurfing

Wysłane przez Kamila 
Kamila
user Kamila - Posty: 42
01.06.2011 - 12:43:48
Chciałabym Wam przestawić tą ideę, gdyż nie wiem czy jest wszystkim znana, a na pewno jest to bardzo dobry sposób taniego i ciekawego podróżowania. Couchsurfing staje się coraz częstszym i coraz bardziej popularnym sposobem poznawania świata. Niektórzy błędnie odbierają ideę couchsurfingu jako darmowych hosteli, dlatego od razu na wstępie chciałabym sprostować to myślenie- COUCHSURFING TO NIE DARMOWY HOSTEL winking smiley

O co chodzi w Couchsurfingu?

Idea CS jest prosta: ludzie z całego świata wzajemnie oferują sobie darmowe noclegi, wspólnie zwiedzają. Poprzez CS możemy nawiązać znajomości na całym świecie, nie ważne gdzie jesteśmy, dowiedzieć się więcej o miejscu w którym się znajdujemy, o kulturze, ludziach, zwyczajach, ciekawych miejscach, których przewodnik nam nie pokaże. W CS nie tylko chodzi o nocleg. Można np. spotkać się w danym miejscu z osobą, która może oprowadzić cię po mieście, pokazać ciekawe miejsca. Mnie często się zdarza, że mieszkając u kogoś, spotykam się jeszcze z innymi osobami z CS, dzięki temu można poznać wielu ciekawych ludzi.
Niektórzy myślą, że chcąc korzystać z CS muszą zaproponować swój nocleg. Wcale tak nie jest. Nie musisz proponować noclegu, by uczestniczyć w tej idei. W opcjach profilu można wybrać kilka opcji: "Yes", "No", "Maybe", "Coffee or a drink", "Traveling".
Nikomu chyba nie muszę mówić, że w CS niezbędna jest znajomość przynajmniej języka angielskiego. Choć nie zawsze. Można korzystać z CS tylko na terenie Polski, wtedy angielski nie będzie nam potrzebny winking smiley

Jak zacząć?
Na początku należy się zarejestrować na portalu i rozbudować swój profil. Warto dobrze popracować nad profilem i wstawić chociaż jedno zdjęcie. Osoba, która ma Cie przyjąć do swojego mieszkania chce się czegoś o Tobie dowiedzieć. CS jest w pełni darmowe!

Ważne!
-dokładnie czytaj profile osób do których chcesz napisać
- Zanim napiszesz do kogoś, lub kogoś ugościsz, sprawdź opinie o nim innych członków CS. Ważne jest, by sprawdzić, czy taka osoba jest aktywna, a jeśli nie jest to lepiej zadać takiej osobie kilka pytań, lub np poprosić o to by postarał się o jakieś komentarze innych osób na swój temat. Wtedy bardzo łatwo można sprawdzić zaangażowanie takiej osoby, a także bliżej ją poznać.
-często osoby do których się pisze chcą byś napisał jakieś słowo w tytule, by sprawdzić czy zapoznałeś się z ich profilem
- Jeśli wybierasz się w gości, mile widziane jest dać swojemu gospodarzowi jakiś prezent (najlepiej ze swoijego kraju, gdyż będzie to zapewne dla niego egzotyczne), może to być coś naprawdę drobnego (nawet bryloczek do kluczy, liczą się chęci), jednak nie jest to konieczne. Nie muszę chyba wspominać o utrzymywaniu czystości i pomocy przy pracach domowych jeśli zostaje się u kogoś dłużej, lecz z moich doświadczeń wynika, że nie dla każdego jest to takie oczywistewinking smiley
-po podróży nie zapomnij wystawić komentarza swojemu gospodarzowi
-w profilu często piszę czy należy wziąć ze sobą koc, śpiwór czy inną pościel, należy na to zwrócić uwagę. Przeważnie gospodarz proponuje swoją pościel.

Z moich doświadczeń:
-gospodarze chcą poznać osobę, która do nich przyjeżdża, są ciekawi jej kultury, kraju, zwyczajów itp. Często oprowadzają po mieście i zapraszają na swoje imprezy. Czasem zdarza się nawet, że coś gotują. Dobrze jest też ugotować coś ze swojego kraju, jest to dla nich coś egzowycznego
-na CS przeważnie przyjeżdża się na 3-4 dni. Często jednak się zdarza, że gospodarz proponuje, żeby zostać dużej. Jednak będąc w jednym miejscu dłużej niż 4 dni, warto pomyśleć o zmianie gospodarza, by nie sprawić problemów.
-w lato ciężko jest znaleźć gospodarza, gdyż ludzie podróżują więcej. Dlatego, jeśli wybierasz się w podróż z CS, lepiej pomyśleć o innych porach roku
-Jeśli jedziesz na podróż z CS zaczniesz szukać wcześniej (nawet do kilku tygodni). I nie zniechęcaj się. Przeważnie trzeba wysłać kilkadziesiąt zapytań zanim się coś znajdzie. Wiadomo też, że w dużych miastach jest łatwiej kogoś znaleźć. Na CS często proponuje się pisać do nowych gospodarzy, takich którzy nie mają jeszcze komentarzy, i którzy chcą je zdobyć.
-warto szukać ludzi po swoich zainteresowaniach
-czasem warto skorzystać z miejscowego forum. Gdy do ostatniej chwili nie udało się znaleźć miejsca można skorzystać z wątku "Last minute" (często taki jest założony), konieczne jest wtedy by podać swój numer telefonu. Nam się raz zdarzyło, że byliśmy przekonani, że musimy jechać do hostelu. Gdy wysiedliśmy z samolotu, ktoś przesłał nam wiadomość, dosłownie w ostatniej chwili, że u niego jest miejsce i może nas przyjąć. Jednak mimo to zawsze podróżując przez CS warto być przygotowanym na to, że trzeba będzie spać w hostelu. Zdarza się, że ludzie odwołują w ostatniej chwili. Dlatego lepiej mieć listę hosteli winking smiley

Dla mnie CS to niesamowita przygoda i ciekawy sposób na poznawanie ludzi i miejsca! Uwielbiam podróżować przez CS i każdemu to polecam.

By dowiedzieć się więcej o Couchsurfingu zapraszam na stronę: [www.couchsurfing.org]

Jest jeszcze druga strona: Hospitality club. Zasady są podobne. Ja korzystam z CS dlatego skupiłam się na tym.

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2011.06.01 12:53 przez Kamila.
Kamila
user Kamila - Posty: 42
01.06.2011 - 12:48:41
Zapomniałam dodać, że jak do tej pory nie przydarzyło mi się nic, przez co mogłabym stwierdzić, że jest to w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Przeważnie pytam też osoby z którymi się spotykam, czy miały jakieś nieprzyjemne sytuacje i nie spotkałam się z żadną negatywną opinią.
northface
user northface - Posty: 89
02.06.2011 - 21:45:45
Ciekawa opcja! Muszę się bliżej przyjrzeć, bo wygląda, że to fajna metoda na podróżowanie.
korba
user korba - Posty: 1
06.06.2011 - 16:36:28
fajnie, że pojawił się ten temat. Polecam bardzo opcję CS. Dzięki temu udało mi się zatrzymać kilka dni w Bolonii u studentki z Estonii. W większości krajów na świecie taki sposób nawiązywania znajomości jest bardzo popularny. W Europie szczególnie w Hiszpanii i Czechach, skąd sama się o tym dowiedziałam. Polecam także alternatywę - hospitality club - jednak tutaj wszystko płynie nieco wolniej.

ps. tak przy okazji- w przyszły poniedziałek do Częstochowy przyjeżdża Brytyjczyk, która jest na urlopie w Polsce. Jeśli byłby ktoś chętny spędzić z nim czas - pokazać miasta i przenocować - dajcie znać. Ja niestety wtedy nie mogę;/

Pozdrawiam
rorschaach
user rorschaach - Posty: 3
07.09.2011 - 00:41:24
Ja też serdecznie polecam tą formę zwiedzania! Kilka dni temu wróciłem z Rosji z Petersburga gdzie miałem przyjemność korzystać z uprzejmości ludzi związanych z tą ideą! Na początku miałem wątpliwości, w końcu to Rosja... ale szybko zostały one rozwiane, przez pierwsze dwie noce zatrzymaliśmy się u młodego małżeństwa które w pierwszą noc udostępniło nam swoje własne łóżko a sami spali na podłodze, a na kolejną powiedzieli że jadą na wycieczkę i wrócą następnego dnia. Pozostawili nam klucze i całe swe mieszkanie do dyspozycji! Kolejne 4 noce również spędziliśmy w ten sposób, ale już w innej części miasta. Ugościł nas młody mężczyzna, na wstępie dał nam klucze i udostępnił pokój tylko dla nas. On również wyjechał na 2 dni i znów zostaliśmy pozostawieni samym sobie.

Myślę że to bardzo interesująca opcja turystyki, której na pewno nie powinno się obawiać!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować