Zaawansowane

Skanowanie zdjęć

Wysłane przez Administrator 
Administrator
user Administrator - Posty: 101
08.09.2011 - 10:56:00
Zapraszamy do dyskusji na temat skanowania zdjęć.

Cytat
rorschaach
... czy wie ktoś może z własnego doświadczenia jak wygląda digitalizacja zdjęć analogowych na formę cyfrową? czy jest się za to zabierać w ogóle? przyznam że mam dużo zdjęć ale głównie mają one formę analogową.... jeśli ktoś z własnego doświadczenia coś wie w tym temacie proszę o jakieś podpowiedzi smiling smiley

Cytat
tomi
Skanowanie zdjęć "analogowych" można wykonać samodzielnie mając prawie dowolny skaner stacjonarny. Jedyne wymaganie wobec urządzenia to rozdzielczość minimum 300 dpi, ale obecnie wszystkie skanery na rynku to minimum spełniają.
Dla potrzeb przeglądania zdjęć w internecie wystarczy skanowanie z rozdzielczością 72 dpi, ale ja osobiście wszystko skanuje z rozdzielczością 300 dpi i później zdjęcia poddaje delikatnej obróbce.
W internecie jest sporo firm zajmujących się profesjonalnie skanowaniem zdjęć. Wystarczy w Google wpisać temat "skanowanie zdjęć" i już mamy sporą porcję ofert.
Więcej możesz o skanowaniu przeczytać w poradach, które znalazłem na stronce (pod koniec strony).
Pozdrawiam i życzę miłego skanowania.
northface
user northface - Posty: 89
08.09.2011 - 20:14:44
Hej. Mam za sobą kilkanaście samodzielnie przeskanowanych klisz i slajdów. I jeszcze wiele przed sobą smiling smiley Slajdy mam starsze, ale w lepszym stanie i efekt skanowania jest lepszy. Klisze niestety chyba słabej jakości, bo trudno uzyskać efekty, jakie mam na wywołanych zdjęciach. Proces generalnie trochę trwa, choć może są szybsze skanery. Moim zdaniem warto - wolę mieć formę zdigitalizowaną, bo ona już chyba nie straci na jakości w przeciwieństwie do blaknących klisz smiling smiley
rorschaach
user rorschaach - Posty: 3
08.09.2011 - 21:39:23
No właśnie to mój główny cel tego zabiegu, choć przyznam że chętnie bym się podzielił z innymi moimi wcześniejszymi "analogowymi" wspomnieniami.
Chyba nie ma co się zastanawiać tylko spróbować, choć muszę przyznać że dziwnie jakoś tak... po południu usiadłem żeby powybierać 'kilka' ciekawych zdjęć nie cyfrowych i okazuje się że ich jest faktycznie kilka! Kiedy teraz mogę zrobić ciekawy i estetyczny album z jednego miasta, to z czasów przed rewolucją cyfrową tongue sticking out smiley 48 klatek pozwalało na udokumentowanie dwutygodniowego wyjazdu! Bardzo dziwne wrażenie, trochę moje wyobrażenia się zmieniły względem pełnych albumów tylko na podstawie zdjęć analogowych, ale chyba i tak warto...?
kasia
user kasia - Posty: 246
08.09.2011 - 23:05:20
To jest właśnie to, tylko, że zanim nacisnęło się spust migawki, trzeba się było zastanowić smiling smiley)) Temat dla mnie jest pod tytułem "na dwoje babka wróżyła" Możliwości są teraz wielkie, ale co z tego ? Nacyka się mnóstwo zdjęć i kto to będzie oglądał? Trzeba zrobić selekcję. Nie jest to łatwe, jak jest się przywiązanym "do tematu". W sumie dochodzę do wniosku, że fotografia z kliszy jest ekskluzywnym tematem, któty przetrwa póbę czasu, ale wywoływać i dzielić się zdjęciami warto w każdej formie smiling smiley))
rorschaach
user rorschaach - Posty: 3
10.09.2011 - 09:59:21
A ja byłem wczoraj w zakładzie fotograficznym, okazuje się że profesjonalne przeskanowanie zdjęcia to koszt 5 zł od sztuki! Ale jest też opcja przeniesienia całego filmu z negatywami, ponoć jest to też znacznie dokładniejsza forma digitalizacja zdjęć. Koszt takiego zabiegu to 11 zł za cały film, a więc najczęściej za 36 odbitek.
northface
12.09.2011 - 20:52:26
O! A ja w sumie w zakładach fotograficznych nigdy nie pytałam. Dobrze wiedzieć. Kasia ma rację z selekcją - jest konieczna, ale niekiedy trudna :/
stock
user stock - Posty: 40
05.10.2012 - 09:07:00
no jak ktos ma duzo slajdów to lepiej kupic skaner np epson V300 chociazby. Koszt 300-350zł. biorac pod uwagę sensowny koszt skanowania negatywu/slajdu na poziomie 20zł (sensowny skan) to skaner zwróci się po 17 slajdach smiling smiley
northface
05.10.2012 - 10:06:55
Ja troszkę skanowałam, ale jakość straszna... ze względu chyba na stan kliszy... Slajdy wychodziły lepiej, ale negatywy.... ble...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować