Zaawansowane

Doskonalenie warsztatu fotograficznego

Wysłane przez kasia 
kasia
user kasia - Posty: 246
22.10.2011 - 23:31:33
Byłam dzisiaj na Poznańskim Festiwalu Podróży i Fotografii na którym odbywały się warsztaty Akademii Nikona i zwróciło moją uwagę stwierdzenie, że aby doskonalić swój warsztat fotograficzny należy ogladać mnóstwo dobrych zdjęć. Najlepiej w formie albumów książkowych ! gdzie zdjęcia są odpowiednio dobrane i... przy lampce dobrego wina winking smiley))
Administrator
user Administrator - Posty: 101
27.10.2011 - 14:59:04
Zapraszamy maryusha i innych zainteresowanych Użytkowników do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami w fotografowaniu w podróży.
kasia
27.10.2011 - 19:58:56
Polecam książkę Scotta Kelby "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" Szczególnie ciekawy jest dział "Gotowe przepisy na życiowe ujęcia" winking smiley
PS. Uwaga! Ksiażka napisana z humorem smiling smiley
maryush
user maryush - Posty: 59
27.10.2011 - 21:47:07
Kelby'ego czytałem wiele książek, są rzeczywiście z poczuciem humoru i podane są nawet ceny sprzętu, oczywiście na rynku amerykańskim. Polecam książki Michael'a Freemana, Andrzeja Mroczka, Johna Hedgecoe i Johna Shaw'a, Pawła Wójcika, Tomasza Wójcika..... Cóż z tego, książki, książki... najlepiej samemu potrenować, kombinować itd.
kasia
27.10.2011 - 22:09:04
A to fakt, co mówsz. Najbardziej podoba mi się to, że czytam, przygotowuję się, a później jak widzę te piękne widoki to zupełnie "tracę głowę" smiling smiley)) i technika przestaje mnie obchodzić, hi, hi
Zasady, które staram się pamiętać to, że zdjęcie powinno mieć temat, ale jeszcze ważniejsza jest kompozycja i nie powinnam zapomnieć o tle. Bawię sie też w kadrowanie wszystkiego co widzę na co dzień, nawet jak aparat jest daleko...tak daleko jak moje umiejetności w fotografii smiling smiley)) Dzieki za podpowiedzenie autorów
Besir
user Besir - Posty: 17
30.10.2011 - 11:42:36
Fotografia podrozna ma swoje specyficzne wymagania. Opanowanie podstawowych technik jest tu oczywiste. Trzeba zaczac od tego, by moc robic zdjecia ostre, naswietlone tak, ze oddaja rzeczywista atmosfere miejsca ktore sie fotografowalo. Trzeba nauczyc sie robienia tego w kazdej mozliwej sytuacji. Poleganie wylacznie na automatyce da nam zwykle snapshoty. Z powyzszego wynika, ze trzeba umiec przewidywac kiedy lepiej jest przejsc na ostrzenie reczne, albo jaki tryb ostrzenia automatycznego bedzie najbardziej odpowiedni do sytuacji i aparatu, ktorym sie fotografuje, oraz kiedy i jaka wprowadzic korekte ekspozycji, jaki tryb pomiaru wybrac i jaki modul fotografii( czy wybrac shutter priority, czy aparture priorit, czy tez program, albo moze manual).Oczywiscie w tych podstawach musicie tez potrafic w miare okreslac przydatnosc danej ogniskowej dla danego tematu. Czyli musicie juz wyobrazac sobie mniej wiecej jak wasz temat bedzie wygladal przy danej ogniskowej. Gdy posiadziecie juz te umiejetnosci , wtedy mozna zasiasc do przegladania albumow, gdyz bedziecie rozumieli w jaki sposob zdjecia , ktore Wam sie podobaja, gdyz wtedy w wiekszosci wypadkow bedziecie w stanie analizowac zdjecia, ktore Wam sie podobaja pod katem tego, jak zostaly zrobione.
Rozluzmy jednak te porady na etapy. Wiecje wkrotce.
joamal
user joamal - Posty: 2
16.11.2011 - 22:55:51
Tak sobie myśle ,że pora na doskonalenie jest podczas niedzielnego spaceru po parku,wieczornej przechadzki nad morzem itd......\Wtedy warto zabrac ze soba podręcznik fotografii i trenowac do bółu...czyli uzyskania oczekiwanego efektu.Obserwowac pogode , rodzaj światła i otaczające nas warunki ......
W czasie wakacji to juz trzeba tylko "odpoczywać" i relaksowac się podczas zatrzymywania wspomnień.
kasia
30.09.2012 - 19:47:54
Lubię czytać "Szerki kadr". Jestem zupełnym laikiem w sprawach fotografii i obróbki zdjęć. Ważnym tematem, który budzi moje emocje i niezdecydowanie są kolory. Zainteresowanych zapraszam do lektury i ewentualnej dyskusji. [www.szerokikadr.pl]
northface
user northface - Posty: 89
01.10.2012 - 10:21:51
Stwierdzam, że zdjęcia robione o tzw. złotej godzinie trochę świecą... Z jednej strony są napewno ładniejsze, ale z drugiej strony mało kto z nas zobaczy miejsca o "złotej godzinie", stąd później może wynikać rozczarowanie miejscem i krytyka "folderowych" zdjęć... Tak więc są plusy i minusy...
Rudolf
user Rudolf - Posty: 5
01.10.2012 - 20:23:20
Kolorystyka to rzecz gustu, ale stara szkoła mówi, że zdjęcia trzeba wywołać i tu tkwi problem, bo nie każdy to potrafi, albo się nie chce winking smiley Jedno jest pewne, aparat sam nie zrobi dobrych zdjęć. Artykuł całkiem ciekawy.
northface
user northface - Posty: 89
02.10.2012 - 09:06:57
Zgadzam się z Tobą Rudolf... Zdjęcie z aparatu to dopiero pierwszy krok...
kasia
02.10.2012 - 10:42:36
Na prośbę Rudolfa zamieszczam zdjęcia:
Przed obróbką

Po obróbce

Korektę kolorów, bo tak mi się bardziej podobało winking smiley robiłam właściwie automatycznie- krzywymi, przy ustawieniach w Photoshopie:
Cienie RGB 10
Półcienie RGB 133
Podświetlenie RGB 245
Wyczytałam kiedyś taka poradę i tym sposobem trzema przyciskami pipety mam z głowy obróbkę, bo poziomy wychodzą wtedy idealnie. Oczywiście nie w każdym przypadku. Na koniec wyostrzenie i jest to trzy sekundy roboty winking smiley
A tak w ogóle najważniejsze są dla mnie prezentowane miejsca, a nie idealne fotki. Zdjęcia mogą być nawet prosto z telefonu smiling smiley jeżeli pokazują fajne miejsce.
adrian
user adrian - Posty: 23
02.10.2012 - 10:51:33
W moim albumie jest parę zdjęć z telfonu smiling smiley
np.
Pipolux
user Pipolux - Posty: 131
18.10.2012 - 20:57:29
Dlaczego tak dużo "fotografów" ma gdzies prosty horyzont ?
kasia
18.10.2012 - 21:19:01
hi, hi słyszałam, że stara szkoła mówi, że jak już osiągniesz doskonałość w podstawach, to później chodzi o to, żeby je jak najfajniej złamać. Poza tym fotografowanie to przecież ZABAWA smiling smiley
kasia
18.10.2012 - 21:45:22
Kontynuując wątek zabawy, to poznałam ludzi z Nikona i... liczy się przede wszystkim pasja (co daje profesjonalizm),otwarta głowa - tak towarzyskich ludzi w życiu nie spotkałam, iskra boża, czyli talent( w moim mniemaniu musi być, bo jakieś tam bufoniaste szczegóły nie miały znaczenia), światło + szkło, (sprzęt nie ma wielkiego znaczenia) a przede wszystkimi ułożony/wymyslony w głowie KADR, może być bardzo krzywy i niemiłosiernie prześwietlony smiling smiley według gustu
Acha, żeby nie było, to spełniam tak do końca tylko jeden warunek...liczy się zabawa smiling smiley))

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012.10.18 22:03 przez kasia.
Pipolux
18.10.2012 - 22:16:14
Ja poznałem ludzi z browaru w Łasku i też jest fajnie :0 Mamy wspólna pasję winking smiley))
kasia
18.10.2012 - 22:27:33
Też chętnie bym poznała, bo fotograficznie mam komleksy, a nieprzyzwoicie lubię piwo smiling smiley Dobranoc
Pipolux
18.10.2012 - 22:57:43
to jak ja smiling smiley
stock
user stock - Posty: 40
19.10.2012 - 11:39:10
Kasia - z tego zdjęcia jest o wiele wiele więcej do wyciągnięcia. jeśli masz raw`a to wrzuc go gdzies i wrzuce kilka próbek. No ja równiez zapraszam miłośników fotografii i piwa do Wrocławia na pogaduchy i wspólne focenie.
kasia
19.10.2012 - 12:47:02
Plik RAW jest pod adresem [www.worldbook.pl] czekam na próbki i dziękuję za zaproszenie smiling smiley chętnie skorzystam przy najbliższej okazji smiling smiley
stock
user stock - Posty: 40
19.10.2012 - 13:16:28
spoko - dojade do domu to zerknę w temacik i coś podłubie suwaczkami smiling smiley
Pipolux
19.10.2012 - 13:20:00
podaj maila to ci prześlę smiling smiley
Administrator
user Administrator - Posty: 101
19.10.2012 - 13:27:28
Pipolux, jest możliwość zamieszczenia Twojego zdjęcia podobnie jak Kasi.

Jeżeli chcesz to prześlij plik na adres kontakt@worldbook.pl
Pipolux
19.10.2012 - 13:33:41
ja chciałem Kasi maila, nie Stoca !, już wysyłam
kasia
19.10.2012 - 13:46:16
Do mnie mail to kasia@worldbook.pl ale może fajnie byłoby zamieścić próbki zdjęć na forum. Ja wklejałam wymagany adres URL zdjęcia z Picasy
Pipolux
19.10.2012 - 13:50:09
wysłałem na to co podał admin
kasia
19.10.2012 - 17:09:06
Podobno Twój mail nie dotarł, dlatego założyłam galerie do której można wrzacać próbki zdjęcia, tak chyba będzie łatwiej smiling smiley
Pipolux
19.10.2012 - 18:00:22
zaraz jeszcze raz wyśle
kasia
19.10.2012 - 18:02:11
lepiej wstaw do galerii będzie porównanie
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować