Zaawansowane

Dzień Dziecka

Wysłane przez kasia 
kasia
user kasia - Posty: 246
01.06.2011 - 09:44:04
Z najlepszymi życzeniami dla dzieci, i tych małych i tych dużych i tych którzy zawsze będą mieli duszę dziecka smiling smiley))

"Dziecko wcale nie lubi "pięknych widoków". Drzewo nie istnieje dla dziecka po to żeby je podziwiać, ale po to, żeby się na nie wdrapywać - z gałęzi na gałąź aż na wierzchołek, gdzie ryzykując życiem zdobywca szczytu, opierając się o pień i lekko kołysząc, zdaje się zapadać w rozmarzenie, które często zatrzymuje go w tych wysokich sferach przez długi czas. W lesie natomiast najlepiej jest COŚ ROBIĆ. Przytaszczyć konary i gałęzie, wbić je w ziemię, przykryć płatami mchu, kawałkami torfu. Budowa chatki z mchu zostaje wreszcie w pocie czoła zakończona. W jej wnętrzu pełnym chłodnego cienia nawet najbardziej rozbrykane dziecko potrafi długo siedzieć i marzyć. Na jesieni strąca się z drzew kasztany.
Kasztany dostarczają jednak więcej przeżyć niż tylko te związane z rzucaniem, budowaniem i robieniem ludzików. Gładka, lśniąca, brązowa łupina kasztana, cierpka gorycz jego wnętrza, kiedy wbije się w nie zęby - co się wtedy przeżywa, czego doświadcza się wieloma różnymi zmysłami, tego się nie da opowiedzieć kiedy się jest dzieckiem, nie jest się nawet tego świadomym. Nie ma się też ochoty opisywać i utrwalać w słowach tego, czego się doznaje. Czuje się natomiast niejasno, że doznania, którymi obdarzają zmysły, rozsuwają się lekką przędzą marzenia i stopniowo budzą do życia dusze poprzez błogość uczuć przyjaznych, bądź też poprzez kąsający dreszcz odrazy. I zawsze obecne jest to odczuwanie, czująca wola, która zwraca się do wewnątrz i twórczo buduje świadomość. To, czego dzieci doznają, nigdy nie jest biernym, mniej czy bardziej pozbawionym znaczenia czuciem, jest natomiast aktywną siłą, która formującym ciało siłom podsuwa wszystko, co zostało przyjęte za pośrednictwem zmysłów. (...)
Uczucie dziecka jest "śniąco - nieostre", ale za to wszechogarniające. Takie, jakie może ogarnąć dorosłego, kiedy podda się całkowicie pięknemu krajobrazowi, kiedy wyciszy wszystkie myśli i z niejasnym, ale bardzo intensywnym uczuciem pogrąży się w błękicie nieba, w zieleni łąk, w cykaniu świerszczy, w cieple słonecznego światła.
Czuje on wtedy jak cała jego istota rozrasta się w krajobrazy, jak otula go błękit, jak spowija go przędzą światła, czuje, że przebywa w ŚRODKU istot i rzeczy - a nie poza nimi. Po takim przeżyciu dorosły czuje się wypoczęty i świeży, doświadcza na sobie budujących, ożywczych sił natury. A w tych właśnie siłach jest dziecko "jak u siebie w domu". To co dla dorosłego jest wyjątkowym przeżyciem, stanowi dla dziecka właściwy mu stan codzienny. Dziecko nie troszczy się za bardzo o to, co już powstało, co raz stworzone, zaistniałe - ono całym swym przeżywaniem związane jest z siłami stawania się, z bytami, którym dopiero dane będzie zaistnieć. (...)
Tak doznają dzieci i dlatego potrafią bawić się wszystkim..."

Cytat z książki Caroline von Heydebrand "O duszy dziecka"
Kamila
user Kamila - Posty: 42
01.06.2011 - 11:46:22
PIĘKNY CYTAT!!!

Ja chciałam się dołączyć do życzeń. Życzyć wszystkim dzieciom (także tym starszym), by zawsze pozostały tak wesołe, radosne i beztroskie, oraz by już zawsze potrafiły się cieszyć nawet najdrobniejszym szczegółem, o czym mówi powyższy cytat winking smiley

A w imieniu swoim i innych dzieci chciałam podziękować Kasi za te piękne życzenia i cudny cytat! smiling smiley
Stokrota
user Stokrota - Posty: 5
01.06.2011 - 14:40:21
Wszystkim dzieciom, tym małym i tym dużym, życzę samych słonecznych dni pełnych radości i beztroski smiling smiley
P.S.
Piękny zamieściła Kasia fragment, a ja dodam od siebie jeszcze tę myśl: "Pozwól pozostawić w sobie coś z dziecka" - czego nam wszystkim życzę smiling smiley
kasia
user kasia - Posty: 246
01.06.2012 - 21:17:03
Dzieciakom małym i dużym SŁODKIEGO ŻYCIA smiling smiley
kasia
user kasia - Posty: 246
01.06.2013 - 21:55:25
Buziaki dla dzieciaków smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować