Hilamaje - Everest Trekkking w regionie Everest
azja -> Nepal
vline
12/18
vline
2011.06.14 14:35
Hilamaje  Everest
user_avatar ExploringNepal
Wspinaczka na Island Peak
Island Peak jest jednym z najsławniejszych szczytów w regionie Khumbu. Leży pomiędzy pasmami górskimi Ama Dablam i Lhoste na lodowcu Chhukung. Znany jest również jako Imja Tse. Jest to świetna trasa wspinaczkowa oferująca spektakularne widoki Himalajów regionu Everest. Ze szczytu można podziwiać góry: Nuptse (7879m), Lhotse (8501m), Lhotse Middle Peak (8410m) i Lhotse Shar (8383m) tworzące pólkole od pólnocy. Widok gór Makalu (8475m) na wschodzie oraz Baruntse i Ama Dablam na południu dodają uroku tej wspinaczce. Dla wielu alpinistów zdobycie Island Peak to początek himalajskich wspinaczek przygotowujący do poważniejszych ekspedycji w przyszłości. Niektórzy traktują ten szlak jako przygotowanie organizmu i aklimatyzację do wypraw na wyższe szczyty. Dobrym zkolei przygotowaniem do tej trasy jest wędrówka szlakiem do Kala Patthar lub Everest Base Camp.

Island Peak został zdobyty po raz pierwszy przez brytyjską ekspedycję z Tenzing Norgay. Wyprawa Erica Shipton'a nadała nazwę szczytowi w roku 1953, ponieważ przypominał wyspę w morzu lodu. Wspaniałe widoki roztaczające się ze szczytu są doskonałą nagrodą po wspinaczce. Przed wejściem na Island Peak wędrujemy z Lukli do doliny Dudh Kosi, mijając po drodze Namche i Tengboche i kierując się do Kala Patthar i Everest Base Camp. Po wypoczynku i aklimatyzacji zmierzamy do pięknej doliny Imja Khola w kierunku szczytu Island Peak. Po drodze mijamy nietknięte przez cywilizację wioski Sherpów i oazy spokoju - lokalne klasztory.
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
  2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
  6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
  7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
  8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi