• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Chorwacjaporady praktyczne
Strefa czasowa taka sama jak u nas a odległość ok 1500 km można wziąść sobie na dwa razy z noclegiem gdzieś w połowie drogi Graz , Maribor lub za granicą przed Zagrzebiem.

porady praktyczne
Oprócz sierpnia gdzie ścisk na plaży niemiłosierny warto się wybrać przez cały rok. My prawdopodobnie pojedziemy ze znajomymi niestety albo stety w sierpniu – bo dla towarzystwa i Żyd dał się powiesić – he, he.

porady praktyczne
Ubezpieczenia samochodowe wystarczą takie jak w Polsce czyli standardowe OC ale gdybyśmy nagle wymyślili skok w bok np. Serbia , Czarnogóra czy coś podobnego to trzeba posiadać Zieloną Kartę.

porady praktyczne
Jednostką monetarną w Chorwacji jest kuna (Kn, HRK), podzielona na 100 lip.
Waluta to chorwacka Kuna (Kn) we wrześniu 2012 r. warta około 60 – 65 groszy w zależności od miejsca wymiany

porady praktyczne
Kraj wydaje się bardzo gościnny i przyjazny turystom – czuliśmy się tu bezpiecznie.

porady praktyczne
W lokalnych biurach - informacjach turystycznych dowiemy się gdzie jest czynna całodobowa apteka , gdzie jest szpital a w razie czego całodobowa pomoc medyczna - oby nikomu nie była potrzebna

porady praktyczne
Uwaga – posiadają autostrady i to jakie ale nam się przytrafił przypadek iż wiało niemiłosiernie i autostradę zamknięto. To wtedy był Sajgon – nikt nie wiedział gdzie się udać – kampery ,autobusy, ciężarówki, osobówki ciągnące kempingi – wszystko to jeździło w koło i wracało najczęściej w ten sam punkt. A gliniarze rozkładali ręce.

porady praktyczne
Jeśli ktoś może, to zabrać ze sobą napoje, nasze są o wiele lepsze (w kartonach), chleb jest tylko pszenny, jeżeli komuś odpowiada, to nie musi brać ze sobą.
Kasę i samochód którym zwiedzimy różne zakątki kraju. Z Polski jest niedaleko – te ponad 1200 km można pokonać spokojnie z między noclegiem gdzieś na Słoweni lub północy kraju. Jadąc własnym samochodem możemy przywieść ze sobą wiele przydatnych nam gratów lub żywności na długi pobyt w celach oszczędnościowych

porady praktyczne
Znależliśmy ciekawe miejsce do spania na północy Chorwacji miejscowość Trski Vrh - Radoboj 245. Należy skrecić z A2 w kierunku Ptuj. Ponieważ teraz pojedziemy w sierpniu 2013 r to szukamy czegoś większego do noclegu pośredniego - jakieś 4 -5 pokoików na jedną noc dwuosobowych a może coś takiego znacie.

porady praktyczne
Dobrze zrobiona specjalność chorwackiej kuchni to jagnięcina duszona w mleku (prawdopodobnie owczym) o nazwie visovačka begavica – pychotka.

porady praktyczne
Kruškovac- to likier o smaku gruszkowym, spotykana głównie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz na Serbii. Bardzo dobry likier gruszkowy, który pomieszany z sokiem, najlepiej pomarańczowym tworzy przepyszne połączenie. Polecam :)
Loza z małych firm jest super, zwłaszcza dla Polaków - mocne.

porady praktyczne
Ambasada Polski w Chorwacji w Zagrzebiu ul Krlezin Gvozd 3 tel 38501 4899444

porady praktyczne
www.supetar.hr www.travel.maestral.hr


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi