• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Egipt



porady praktyczne
Ponad 4 godziny lotu, zegarki i czas w aparcie fot. należy cofnąć o 1 godzinę.
Różnice w strefie czasowej to - 1 godzina do naszego czasu + uwaga na ewentualny czas letni lub zimowy u nas!

porady praktyczne
Niemal cały Egipt położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego pustynnego, który charakteryzuje się dużymi różnicami temperatur miesięcznych i dobowych oraz bardzo małymi opadami.
Wybór terminu wyjazdu powinien być podyktowany tym z jakim nastawieniem jedziemy do Egiptu – czy jest to wypoczynek na plaży czy raczej zwiedzanie zabytków. Najbardziej sprzyjającą porą na wakacje w Egipcie jest okres od listopada do lutego, kiedy nie panują tu upały. Ale jest to wysoki sezon i wielu turystów wybiera się do Egiptu właśnie w tym okresie. Najmniej turystów przybywa do Egiptu w październiku i pomiędzy marcem a czerwcem.
W okresie wakacyjnym - lipiec, sierpień temperatury osiągają nawet 50 stopni.
Temperatura wody w morzu nie spada tu nigdy poniżej 20 stopni Celsjusza i właściwie wakacje można spędzić tu w każdym miesiącu roku.
Ja byłam w Egipcie w styczniu – jest to najchłodniejszy miesiąc i trzeba przygotować się na to, że pomiędzy dniem a nocą występują znaczne różnice temperatur. Około godziny 17 robi się już ciemno. W ciągu dnia mimo słońca i dość wysokich temperatur (do 25 stopni), był bardzo dokuczliwy zimny wiatr. Mieliśmy też "szczęście" ponieważ w Kairze były pierwsze od roku opady deszczu.
W lutym temperatura powietrza dochodzi do 28 stopni, w ciągu dnia więc jest już bardzo ciepło, jednak noce nadal bywają chłodne.
Marzec i kwiecień– temperatura powietrza wynosi powyżej 28 º C, liczba godzin słonecznych 10.
Maj, Czerwiec – idealna pora zarówno na wypoczynek jak i zwiedzanie, temperatury oscylują wokół 30 stopni, a noce są coraz cieplejsze. Temperatura wody wzrasta do 26 º C.
Lipiec,sierpień – zdecydowanie najcieplejsze miesiące w ciągu roku, temperatura powietrza przekracza 40º C, woda może osiągnąć temperaturę nawet 30º C.
Wrzesień,październik – nadal bardzo ciepło, jednak upały nie są już tak uciążliwe, temperatura wynosi powyżej 30 º, natomiast liczba godzin słonecznych 10.
Listopad – temperatura powietrza nadal wysoka, cały czas utrzymuje się powyżej 30 stopni, liczba godzin słonecznych słonecznych zmniejsza się do 8.
Gudzień – temperatura wody i powietrza wynosi około 24 stopni, wieje też lekki wietrzyk.

porady praktyczne
Wjeżdżając na teren Egiptu należy mieć ważny paszport przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, oraz wizę, którą można otrzymać indywidualnie w Ambasadzie Egipskiej lub automatycznie po przylocie na lotnisku w Egipcie. Koszt wizy to około 15 USD. Maksymalny czas pobytu w Egipcie dla posiadaczy biletu czarterowego wynosi 30 dni.

Przy wjeździe do Egiptu należy wypełnić deklarację celną i zadbać o podstemplowanie przez celnika. Jeżeli zapomnimy o pieczątce, jej brak w deklaracji celnej może spowodować problemy przy wyjeździe.

Do Egiptu można wwieźć:
• wyroby spirytusowe do 0,5 l, wyroby winiarskie do 2l, piwo do 5 l
• 200 sztuk papierosów, lub 25 cygar, lub 200g tytoniu
• perfumy w niewielkiej ilości
• artykuły spożywcze o łącznej wadze do 2 kg

Zabronione jest wywożenie:
• fragmentów raf koralowych
• preparowanej skóry krokodyli
• antyków liczących ponad 100 lat

porady praktyczne
W hotelach lub w ich sąsiedztwie znajdują się bankomaty i filie banków, gdzie można wypłacić/wymienić gotówkę. Często egipskie banki pracują tylko do godz. 14.00. Kurs wymiany jest wywieszony na tablicy.

Uwaga: Należy dokładnie przyjrzeć się otrzymanym banknotom, gdyż w Egipcie w formie papierowej są zarówno funty jak i piastry (odpowiednik naszych groszy). Zdarza się, że turyści są oszukiwani w ten sposób, że zamiast np. 50 funtów otrzymują 50 piastrów. Banknoty z jednej strony mają napisy w języku arabskim, z drugiej w języku angielskim.

Sklepy z pamiątkami, targowiska otwierane są około godziny 9:00 rano i są czynne do późnych godzin nocnych. Za zakupy można płacić funtami egipskimi, ale także dolarami czy Euro. Najmilej widziane są dolary. W większości miejsc trzeba płacić gotówką. Karty płatnicze akceptowane są jedynie w sklepach hotelowych i wiekszych sklepach nastawionych na turystów. Czeki podróżne nie są przyjmowane.

Ciekawostka jest, że sklepy wolnocłowe na lotniskach nie przyjmują waluty egipskiej!

Ceny w Egipcie kształtują się w zaleśności od zasobności portfela kupujacego. Właściwie wszędzie trzeba się targować, nawet w aptece!

Spotkałam niewiele sklepów gdzie były wystawione ceny.

Warto znać ceny "wyjściowe" podstawowych produktów:

Obiad – od 20 LE
Kawa w lokalu – od 10 LE
Woda mineralna – od 5 LE
Cola, Sprite – od 5 LE
Lody – ok. 2-4 LE
Piwo – od 5 LE
Piwo w lokalu – od 10 LE
Paczka papierosów – od 6 LE

porady praktyczne
W Egipcie należy strzec się tzw. "zemsty faraona" (problemów żołądkowych), dlatego warto unikać surowych warzyw i owoców i nie pić nieprzegotowanej wody (tyczy się to także mycia zębów, najlepiej płukać zęby wodą butelkowaną, lub płynem do płukania)
Jeśli już zdarzy się zachorować, podobno jedynym skutecznym środkiem są egipskie leki. Warto spytać rezydenta, lekarza lub aptekarza - na pewno coś zaradzą.
Wspomniana "zemsta faraona " to nic inango jak zdecydowanie inna flora bakteryjna w potrawach tam serwowanych - zdecydowanie przed posiłkiem ( a spróbowaliśmy wszystkiego co podano) zadawaliśmy sobie po 50 gr gorzkiej żołądkowej i w ten sposób uodporniliśmy się na te wszystkie bakterie - wszystko co urosło i co nam podano do spożycia w Egipcie urosło lub wychodowano wzdłuż Nilu - płynąc statkiem po Nilu widzimy wodę zanieczyszconą śmieciami , fekaliami, padliną i jeszcze na dodatek plamami oleju wydostających się z różnych jednostek pływających - więc co się dziwić

porady praktyczne
Za wszelkie znaki komunikacyjne Egipcjanom służy klakson
Między Hurghadą a Asuanem ze względu na napady na " bogatych " turystów wprowadzono jazdę w konwojach które asystuje wojsko i policja turystyczna . W konwoju jadą autokary , i różne samochody osobowe i tylko tak tam należy i można się poruszać.

porady praktyczne
dużo jednodolarówek ;)
Oprócz dużej liczby jednodolarówek które Egipcjanie przyjmują jako jałomużnę można zabrać dużo kolorowych cukierków do rozdawania najczęściej dzieciom, które nachalnie sprzedają jakieś tandetne wyroby za 1 dolara

porady praktyczne
Mieszkańcy próbują zarobić na każdym turyście ( uważanym przez nich za bogacza) i tak np w Asuanie stały dorożki którymi można objechać całe miasto - my chętnie obeszliśmy okolice piechotką - ale "zarobkujący tubylcy" mojego ojca który oddalił się od nas na chwilę wsadzono siłą do dorożki i go obwożono po Asuanie - gdy udało mu się uciec to podleciał do policji turystycznej i oni dopiero skierowali go na właściwy statek który prawie miał odpływać. I to wszystko dla paru marnych dolców

porady praktyczne
Warto przywieść ze sobą orginalny Papirus z certyfikatem - najlepiej wykończonym na waszą prożbę w jakiś napis lub wpisy imion w czakrach papirusa.


powrót