• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Grecjaporady praktyczne
Czas polski + 1 godz.
Samochodem i promami chyba za daleko... Na Kretę polecam wybrać się samolotem.

porady praktyczne
Jadąc we wrześniu, szczególnie w drugiej połowie trzeba się liczyć z tym, że może nieoczekiwanie spaść deszcz, ktory może pokrzyżować nam plany, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą parasola lub czegoś innego przeciwdeszczowego
W czerwcu pogoda też może spłatać figle, ale polecam gdyż sezon zaczyna się w połowie czerwca i do tego czasu jest wręcz pusto, a co za tym idzie przyjemniej, spokojniej, taniej... Swoją drogą gdy na jednej części wyspy pada deszcz, na drugiej żar leje się z nieba.
Klimat na Krecie jest wyjatkowy ,lagodny ,suchy , to tutaj jest najdłuższe lato w całej Grecji. Na Kretę najlepiej udać się w wiosną (od połowy kwietnia do końca czerwca) i wczesną jesienią. Wprawdzie nawet wtedy zdarzają się upały, ale znosi się je lepiej niż w lipcu i sierpniu kiedy jest gorąco (35-40C) i tłoczno. W październiku woda w morzu ciagle jest jeszcze ciepła (ok 21-24stopnie C)
klimat śródziemnomorski, we wrześniu było jeszcze gorąco! Później zaczynają się już burze! Poinformowano nas w Grecji, że najlepiej do Grecji przyjechać w czerwcu!
Najlepiej w czerwcu do Grecji! Od września już opady i burze!

porady praktyczne
Wizy nie są wymagane dla obywateli polskich przyjeżdżających do Grecji w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Do Grecji można wjechać na paszport (ważny min. 6 miesięcy) lub dowód osobisty.

Przy przejściu granicznym w Nikozji trzeba mieć paszport - wydawane są karteczki na przejście - bez stempli w paszporcie i trzeba wrócić tego samego dnia na część południową - grecką.

porady praktyczne
Waluta to oczywiście Euro - również nie gardzą nią Turcy w Nikozji po stronie północnej.

porady praktyczne
Wyspa bardzo bezpieczna - sympatyczni ludzie - można wszędzie wypożyczyć samochód - ale tu uwaga- ruch niestety lewostronny do czego trudno się przyzwyczaić.
Czytałam, że to jeden z bezpieczniejszych krajów w Europie! Czy to prawda?

porady praktyczne
Chronić się przed komarami!

porady praktyczne
Na Krecie obowiązuje ruch prawostronny.
Po miastach miejska, autobusy ( nie punktualnie jeżdżą :) lekko traktują sobie rozkłady jazdy).

porady praktyczne
Należy koniecznie ze sobą zabrać wszelkiego typu środki na zwalczanie komarów, świece, spraye różnego rodzaju, bo wieczorami nie da się spokojnie wysiedzeć bez zapalonej świecy antykomarowej. Komarzyce żyć nie dają, ostro kąsają, choć na drugi dzień po ugryzieniach nie ma śladu :-)
parasol lub kurtka od deszczu, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, aparat fotograficzny :) wygodne buty:)

porady praktyczne
mało ich się spotyka na ulicy (chyba, że wieczorem), ciężko się porozumieć w języku angielskim (próbowałam bo wiele osób tam zna język angielski, ale nie było łatwo)! Pan w hotelu (Grek) opanował numer pokoju po polsku (był to numer 105), tak było nam łatwiej:) Po angielsku kiepsko nam szło :(

porady praktyczne
Grecy piją herbatę o określonej porze dnia i roku, piją 'Herbatę Górską - Tsai tou Vounou', popularnie zwaną 'tuvunu'.
W Grecji ( a także i w Hiszapanii) spożycie herbaty górskiej jest tak wysokie, że nawet (ostatnio przeczytałam w greckiej prasie) grozi wyginięciem roślina 'Sideritis', po polsku 'Gojnik' z którego właśnie Grecy przyrządzają bardzo pyszny napój. Zioło rośnie na skalistych zboczach górskich na wysokości ponad 1000m.npm. Picie herbaty w dużej mierze traktowane jest jako lekarstwo, głównie medykament zapobiegający chorobom, dlatego też picie naparu z górskiego ziela nie weszło na salony, nie utożsamiło się z greckim poczęstunkiem, bo jak to: uraczyć gości medykamentem? – nie wypada. Tsai Vounou spożywana jest w chłodne dni jako pierwszy poranny napój z dodatkiem miodu lub cukru.
Niestety potwierdzę te ziołowe herbatki ( na statku miałam okazję wypić coś takiego :) usilnie szukałam czegoś swojskiego, ale się przeliczyłam, kawy o zgrozo nie udało mi się w ogóle wypić :( podobno ta grecka nie jest dobra :( za to ...woda była smaczna (ta butelkowana). Ryby nam odradzano, kalmary absolutnie nie:( za to szaszłyki z kurczaka super pyszne!!! Dobre ciasta!

porady praktyczne
Uwaga - kupując pamiątki - możemy naciąć się na chińszczyznę więc patrzmy na napisy, gdzie produkt wyprodukowano
Polecam muszle, naturalne gąbki i pumeksy, oliwę, oliwki, fetę, mydło i kosmetyki naturalne wytwarzane na Krecie.
Z Grecji można przywieźć naprawdę dużo fajnych pamiątek-są tam piękne kolorowe widokówki (są bardzo porządnie wykonane), kalendarze z pięknymi widokami, dla zamożnych :) ręcznie wyrabiana srebrna biżuteria ( z kamieniami) i nie tylko srebrna, masę innych pamiątkowych artystycznych wyrobów (jak traficie)- np. ozdobne ramki do zdjęć, szkło, odzież, kosmetyki (balsamy, mydełka, i inne), oczywiście na 1 miejscu-oliwa z oliwek ( niezliczone ilości buteleczek o przeróżnych kształtach), muszle, i inne.

porady praktyczne
Bezpośrednio w punktach turystycznych-informacyjnych można zakupić wycieczkę rekreacyjną ( można w biurze spotkać się Z obsługą polską) ja miałam takowe szczęście!

porady praktyczne
http://www.crete.pl/


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi