• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Hiszpaniaporady praktyczne
Tanie linie lotnicze. Polecam Wizzair i Ryanair, często mają ciekawe promocje. Ewentualnie na własną rękę, samochodem (jednak jest to dość spora odległość)
W Gironie kupimy książki i mapy do poruszania się w terenie nie po omacku. Księgarnia „Ulyssus” przy ulicy Ballesteries 29 – Naprawdę duży wybór map z tego rejonu oraz całej Hiszpani
W odróżnieniu od Hiszpanii kontynentalnej na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje czas o godzinę późniejszy niż w Polsce.

porady praktyczne
Hiszpania leży w strefie klimatów podzwrotnikowych. Jednak ze względu na urozmaiconą rzeźbę powierzchni klimat wykazuje tutaj spore zróżniocowanie. Góry odcinają centralną część kraju od łagodnego klimatu oceanicznego. Środkowa Hiszpania to obszar suchy z wysokimi dobowymi i rocznymi wahaniami temperatury powietrza. Podczas upalnego lata temperatury często przekraczają 40°C. Najgoręcej jest w Andaluzji. Zimą jednak notowano temperatury przekraczające -20°C. Na północy kraju, na wybrzeżu atlantyckim najwyraźniej zaznacza się łagodzący wpływ oceanu. W tym typowo morskim klimacie podczas zimy temperatury przeważnie są wyższe niż 10°C, jednak podczas lata nie przekraczają 20 °C. Deszcze padają tam bardzo obficie. Turyści przybywający do Hiszpanii oblegają jednak przede wszystkim wybrzeża wschodnie i południowe. Sprawia to sprzyjający im klimat śródziemnomorski, czyli suche i upalne lata. Średnia temperatura lipca i sierpnia w rejonie Murcii i Alicante wynosi 26°C. Dalej na północ jest nieco chłodniej. W Barcelonie latem notuje się średnio 23°C. Zimy są ciepłe, ale deszczowe.
Walencja. Średnia roczna temperatura 20°C i 300 dni słonecznych w roku sprawia że każdego roku przybywa w ten region wiele tysięcy turystów.Andaluzja. Najlepszy termin wyjazdu, to koniec maja lub początek czerwca :)
El Torcal de Antequera - panuje tu śródziemnomorski klimat górski, z zimnymi zimami i gorącymi latami, deszczami wiosną i jesienią. Region ten charakteryzuje regularne występowanie mgły. Najlepsza pora na wędrówki po rezerwacie to wiosna i jesień.Długotrwałe okresy stabilnej pogody i najkorzystniejsze temperatury są tu w marcu i listopadzie.

W Sewilli latem jest niemiłosierny upał - bez nakrycia głowy zwiedzanie wykluczone
Kiedy lecieć do Madrytu
Poza miesiącami zimowymi, kiedy jest w Madrycie dość chłodno, miasto może się pochwalić bardzo przyjemnym klimatem, od maja do końca września przeciętne temperatura dobowa w Madrycie nie spada poniżej 15 stopni, w tym czasie jest też najbardziej słonecznie i sucho - w ciągu miesiąca zaledwie około tygodnia trwają opady atmosferyczne, a słonecznych godzin jest co najmniej 250. Wakacje to w stolicy Hiszpanii gorący okres - dosłownie i w przenośni - temperatury są bardzo wysokie, słońce praży, a do tego wypada wtedy szczyt sezonu turystycznego, podróż w tym czasie nie jest specjalnie interesującą opcją, zdecydowanie lepiej jest wybrać się do Madrytu jesienią, kiedy jest nieco chłodniej, niemal równie słonecznie, na dodatek ludzi jest mniej, a ceny są niższe. Niezbyt dobrym pomysłem jest podróż do Madrytu w kwietniu, maju, październiku, listopadzie i grudniu, są to najbardziej deszczowe miesiące.

porady praktyczne
Ambasada RP w Madrycie c/Guisando, 23-bis 28035 tel 34 91 376 95 55
Polski Konsulat Generalny w Barcelonie mieści się przy ulicy Avda Diagonal 595 tel. +3493 322 72 34

porady praktyczne
W Hiszpanii obowiązuje Euro.
Ceny są moim zdaniem mocno zróżnicowane. Madryt, Barcelona czy na przykład Bilbao narzucają naprawdę wysokie ceny, natomiast w Andaluzji można zjeść obiad lub spędzić wieczór w barze tapas za połowę ceny barcelońskiej. Można tam też o połowę taniej wynająć miejsce w hotelu lub mieszkanie.
Oczywiście Euro -€ - około 4 zł za sztukę . Wejściówki do muzeów i mniejszych obiektów kosztują od 1 – 7 €.
Euro

porady praktyczne
Trzymając się głównych ulic Madrytu i Toledo czujemy się bezpiecznie. A turyści są jak na całym świecie ewidentnym celem złodziei i rabusiów więc odrobinkę ostrożności trzeba zachować.
Uwaga - w obrębie zabytków gdy robią tubylcy ścisk - to może byc kieszonkowiec - ale przy odrobinie uwagi nie dajemy się na te numery

porady praktyczne
Oby nikt nie potrzebował szpital i pogotowie w centrum Madrytu – Doce de Octubre na Avda de Cordoba

porady praktyczne
Hiszpania ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację autobusową krajową. Autobusy są luksusowe i jeżdżą często. Jednak czasem taniej i szybciej przelecieć jest ten odcinek tanimi liniami lotniczymi, lub wypożyczyć samochód. W Hiszpanii wypożyczenie samochodu jest naprawdę tanie, dlatego warto przemyśleć jazdę własnym samochodem na tak dużą odległość.
Jeśli pożyczasz samochód na miejscu lub podróżujesz swoim to uważaj na ulicach, Hiszpanie jeżdżą bardzo nieostrożnie i szybko, nerwowo reagują na wszystko, musisz być dobrym kierowcą albo mieć mocne nerwy polecam wyposażyć się w nawigację samochodową (z aktualną mapą) gdyż sieć dróg w Hiszpanii jest naprawdę dobrze rozwinięta i wszędzie pełno różnych zjazdów i wyjazdów a poza tym wypożyczenie takiej nawigacji jest droga i nie opłaca się.
Pociągi – ze stacji Atocha, na której są dwa jakby terminale. Z pierwszego odjeżdżają podmiejskie pociągi i do Toledo a z drugiego superszybkie ekspresy AVE do Barcelony i Sevilli
Wszelkie informacje o komunikacji , turystycznych atrakcjach i bardzo przydatne mapy otrzymamy w bardzo dużej ( od razu rzuca się w oczy ) informacji z boku placu Jednej Kolumny. Tu otrzymamy wiele darmowych map i już odpłatnie wiele przewodników.
Szybkie zwiedzanie miasta z autobusu widokowego za 12 euro na dzień – autobusy odjeżdżają przy wieży del Oro usytuowanej nad Gwadalkiwirem.

porady praktyczne
Koniecznie kamery i aparaty - Toledo to centrum focenia

porady praktyczne
Mieszkańcy wydają się dla takich jak my - obcokrajowców niezwykle gościnni - być może dlatego iż z tego żyją albo taką mają mentalność na skrzyżowaniu różnych kultur i kontynentów

porady praktyczne
paella, tortilla hiszpańska
bardzo popularne są tzw. tapas, czyli niewielkie dania, które zamawia się nie po to by się njeść, ale po to by przy piwku coś poskubać i spędzić czas ze znajomymi
Zaraz w centrum prawie przy placu del Pilar jest bar „Los Victorinos” ulica Jose de la Hera 6. Podają tu w zasadzie tylko tapas ale za to jakie wspaniałe i w scenerii pamiątek z walk byków, którymi przyozdobiono ściany
paella, tapas - warto skręcić z głównych turystycznych ulic, w te mniejsze... a na pewno zjemy lepiej, więcej i taniej :-)
Przy Hotelu Alfonso XIII na San Fernando 2 można zjeść wykwintnie ale drogo( warto zajrzeć) a obok na terenie hotelu Japońska restauracja oferuje zestaw obiadowy za 18 euro

porady praktyczne
po godzinie 22 nie można kupić alkoholu
w niedziele wszystko oprócz Opec Core'a i chińskich sklepów jest zamknięte!
Na Placa de Catalunya w Barcelonie kupimy prawie wszystko. Tu jest skupisko sklepów np. duże sieciowe El Corte Ingles i El Triangle oraz hipermarket FNAC.

porady praktyczne
Byliśmy w okresie Bożego Ciała - to wielkie święto szczególnie w Toledo
W Lloret de Mar trzeba zobaczyć ogrody Świętej Klotyldy – za plażą Fenals i zobaczyć posąg - kobietę pozdrawiającą rybaków wracających z połowu ryb znajdującą się na wzgórzu z południowego krańca głównej plaży
Można poszukać tani nocleg w biurach informacji turystycznej – mają tam prawie zawsze aktualną listę hoteli i noclegów.
Wielbiciele opery Carmen powinni odwiedzić dawną Fábrica de Tabaco, na terenie dzisiejszego uniwersytetu. To tutaj piękna Carmen zwijała cygara z 10 000 innych robotnic - zwanymi cigarreras - których uroda przyciągała wielu podróżników.
Troche ciekawostek o Hiszpanii
Nazwa Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, co oznacza ziemię królików.
Hiszpański jest drugim na świecie najczęściej występującym językiem ojczystym (328 milionów osób w 44 krajach).
Mają największą liczbę barów ze wszystkich krajów UE (1 bar na 129 osób).
Hiszpania nie brała udziału w pierwszej oraz w drugiej wojnie światowej.
W kraju tym jest ponad 8000 km plaż.
Produkuje 44% światowej oliwy.
Hiszpanie mają więcej samochodów niż telefonów komórkowych.
Atrakcje: co warto zrobić będąc w Madrycie, poza zwiedzaniem utartych turystycznych ścieżek od muzeum do zabytku, od zabytku do muzeum? Na pewno należy wypuścić się do Casa de Campo, największego parku w Madrycie (1700 hektarów). Najwygodniej dostać się do niego kolejką linową Teleferico . Bilet kosztuje 4 euro w jedną stronę, 5,80 powrotny. Kolejka kursuje codziennie od połowy marca do połowy września, mniej więcej od 12 do 18, z przerwą 13:30-15. Dokładne dni i godziny kursowania podane są tu www.teleferico.com/tarifas. Z górnej stacji kolejki warto zejść do Parque de Atracciones – to wielkie wesołe miasteczko z kolejkami górskimi, karuzelami, parkami tematycznymi i kinem 3D – mnóstwem atrakcji nie tylko dla maluchów. Dzienny karnet na wszystkie atrakcje kupiony z wyprzedzeniem w internecie kosztuje 33 euro . Tańszą opcją jest bilet za euro z możliwością skorzystania z dwóch wybranych atrakcji. Nie jest to mało, ale poczuć się znowu dzieckiem – bezcenne. Warto sprawdzić przed wyjazdem dni otwarcie parku – nie jest bowiem czynny przez cały tydzień www.parquedeatracciones.es/english/horarios.php (pracuje w dni oznaczone na czerwono).
W soboty i niedziele w Casa de Campo są festyny południowoamerykańskie. Za 5 euro można zapełnić sobie brzuch pysznościami kuchni boliwijskiej czy kolumbijskiej.


porady praktyczne
http://www.metromadrid.es/export/sites/metro/comun/documentos/planos/Planoenero2011esp.pdf
http://www.metromadrid.es/en/index.html
www.costabrava.org – informacje biura turystycznego, www.barcelonaturisme.com – Info o Barcelonie
Prawie przy samej katedrze - przy jej zachodnim wejściu jest Sevilla Internet Centre – za 3 euro mamy godzinę dostępu do internetu


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi