• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Indieporady praktyczne
Indie, Republika Indii-państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego
.Strefa czasowa
UTC +5:30.

porady praktyczne
Najwięcej turystów przybywa do Indii w chłodniejszych miesiącach zimowych (listopad– marzec).
W Indiach zasadniczo są tylko trzy pory roku: gorąca, deszczowa i chłodna. Turystom zazwyczaj doradza się przyjazd zimą (XI–II), choć nie jest to regułą i w dużym stopniu zależy od specyfiki regionu.

porady praktyczne
Obowiązuje zakaz wywożenia zasobów klasyfikujących się jako antyczne, kości słoniowej
Cło - zgodnie z przepisami obowiązującymi w innych regionach świata.
Wiza turystyczna - 242 zł za paośrednictwem BLS INTERNATIONAL VISA SERVICES-POLAND z siedzibą w Warszawie.

porady praktyczne
Waluta Indii - rupia indyjska
która dzieli się na 100 paisa. Kod rupii indyjskiej to INR.
W obiegu są następujące monety: 1, 2, 5 rupii - często używane oraz rzadziej używane: 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50 paisa, 10 rupii, zaś banknoty występują w nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii.
100 rupi to -6,36zł
Cenę wywoławczą należy pomniejszyć o 80 % i przystąpić do negocjacji. Max do zapłaty 70% ceny wywoławczej. Pytaj tylko o cenę przedmiotu, który zamierzasz kupić. Zwykłe zaspokojenie ciekawości, wiąże się z możliwością nachalnego wciskania towaru, a nie masz pewności, czyja cierpliwość pierwsza się wyczerpie.

porady praktyczne
Indie są krajem bardzo bezpiecznym, w zasadzie zagrożenie wobec turystów praktycznie nie istnieje. Bez względu na miejsce, porę dnia i nocy, można spotkać się uczynnością, pomocą, życzliwością. Nachalne próby sprzedaży oraz narzucenie swojego towarzystwa przez "przewodnika" ucinamy dziękując ze złożonymi na piersiach rękami. Bez złożonych rąk, podziękowanie nie działa

porady praktyczne
Gwarancją zdrowia i braku problemów gastrycznych, będzie zachowanie podstawowych zasad higieny i przestrzeganie kilku niezbędnych czynności zapisanych w dobrych radach.

porady praktyczne
Nawet nie próbuj, zapomnij, że masz prawo jazdy. Nie wiesz co to jest wypożyczalnia samochodów, a jak wiesz, to już nie chcesz wiedzieć.
Tu nie ma zasad, nie ma przepisów ruchu drogowego, światła zmieniają się dla urozmaicenia krajobrazu, kierunki ruchu w zależności od potrzeby również. Na drodze liczy się krowa, autobus, samochód, motoriksza, riksza, rower ... i Ty. Przepraszam Ciebie bardzo, ale w zasadzie to Ty się wcale nie liczysz. Jesteś na drodze intruzem i wszystkie klaksony wokół Ciebie uświadomią Tobie bardzo szybko tę prawdę. Weź samochód z kierowcą, niekoniecznie taxi - zapłać nie więcej jak 10 rupii za km. Bez względu na czas przejazdu i czas oczekiwania na Twój powrót ze świątyni czy meczetu - 10 rupii km.
Do wielu miejsc nie dojedziesz samochodem, motoriksza na cały dzień dla 3 osób - 10$. Korzystaj z taksówek korporacyjnych, telefon dostaniesz w hotelu. Poproś o telefon, nie o taksówkę - sam negocjuj cenę kursu.

porady praktyczne
Jesli lecimy w okresie listopad marzec to wystarcza sandały lub inne lekkie trekingowe buciki (jak ktoś się brzydzi to niech ma z zakrytymi palcami). Wwszystko kupicie na miejscy za przysłowiowe 2zł. Nie ma sensu targac naszych super hiper koszulek termoaktywnych które tam nie zadziałają. Lepiej kupic u nich jedwabne lub bawełniane i w tym śmigac. Co prawda szybko się dra - ale coś za coś. Na pewno solidna apteczka z malaronem i lekami na awarie żołądkowe i ukąszenia. Na miesiąc plecak 65l zupełnie wystarcza.

porady praktyczne
Lewa ręka jest nieczysta. Nie jedz, nie poklepuj, nie okazuj przyjaźni, nie dotykaj dziecka - lewa ręką. Wchodząc do prywatnego domu czy mieszkania, zawsze zdejmij obuwie i pokłoń się gospodarzowi. Odmawiaj, neguj, nie zgadzaj się, protestuj ... zawsze z uśmiechem. Nie podnoś głosu, nie wychodź ze sklepu bez pożegnania. Nie odstępuj od zakupu, jeżeli sprzedawca zgodził się na Twoją cenę. Zamawianie budzenia w recepcji to fikcja, czas jest rzeczą względną, jak usłyszysz, że za pół godziny, może być za dwie.Jak powiesz 7 rano, będzie telefon o 9, a pilot tego samolotu, na który właśnie miałeś bilet, poleci bez Ciebie.Recepcja przeprosi Ciebie z uśmiechem, i jak masz silną wolę zrewanżujesz się tym samym ;) Trudno.

porady praktyczne
Klasycznym zestawem obiadowym przeciętnego Hindusa jest:

ryż, dal, potrawka garam masala, ćiapaty i curd.
Dal to fasola soczewica,lub groch łuskany

Przygotowuje się z nich potrawę o konsystencji naszej zupy grochowej i o polewa nią ryż.

Ryż to podstawowy produkt który jest spożywany w Indiach. Gotujemy ryż po swojemu, dodając czarny kardamon, kurkumę . Ryż musi się kleić (ryż sypki nadaje się tylko do sałatek), bo wtedy fantastycznie wchłania ostre przyprawy.
Ćiapaty to chlebek Indii.


porady praktyczne
Warto kupić herbate i przyprawy na przykład masale.
Masala jest mieszanką przypraw korzennych, stosowaną do potraw gorących, czyli garam, takich jak zupy, potrawki, mięsa, drób..

porady praktyczne
http://www.indiaguide.pl/india/india.html
http://www.indiamike.com/ - nieocenione źródło wiedzy wszelakiej.


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi