• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Maroko



porady praktyczne
Maroko, Królestwo Marokańskie, Al-Mamlaka al-Maghribijja (arab. المملكة المغربية) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.

Strefa czasowa UTC + 0

Do Maroka najłatwiej dotrzeć samolotem, w kraju jest kilka lotnisk międzynarodowych do których łatwo i tanio dotrzeć z Polski
Do Maroka można dotrzeć również własnym samochodem, najlepiej w Hiszpanii za rozsądne pieniądze wsiąść na prom i w ten sposób przeprawić się przez Cieśninę Gibraltarską.
Z większych miast można wydostać się na Oualili przy pomocy Grand Taxis za około70 Dr

porady praktyczne
Klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżach morskich, w głębi kraju suchy i skrajnie suchy (odmiana górska). Średnia temperatura w styczniu +10 do +12 °C, w lipcu +35 do +44 °C (czasem nawet do +54 °C). Roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południowej i południowo-wschodniej poniżej 200 mm. W górach Atlasu zimą występują opady śniegu. Na wybrzeżu atlantyckim częste mgły.

Najlepiej jechać w trakcie zimy, w lutym temperatury w dzień oscylowały od 15 do 25 (w słońcu naprawdę upalnie) ale trzeba uważać na noce, bo temperatura często może spadać o kilkanaście stopni. Mimo to uważam że luty i marzec to najlepszy okres na odwiedzenie tego kraju.
W Kwietniu cudnie - +30.
W styczniu w dzień temperatury na nizinach sięgają około 21 stopni a w górach w porywach do 14, zaś nocą mogą występować przymrozki, przede wszystkim jednak w rejonach wyżej położonych.

porady praktyczne
Obywatele polscy udający się do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.

Dirham marokań­ski jest poza Marokiem walutą niewymienialną; obowiązuje suro­wy zakaz wywożenia go za granicę. Na podstawie urzędowego dowodu wymiany można przy wyjeździe ubiegać się o zwrot dewiz w zamian za nie wykorzystane dirhamy.
Ubezpieczenia - wystarczy wykupić standardowe ubezpieczenie turystyczne.
W Casablance znajduje się konsulat RP przy Rue d’Alger 9 telefon 22 279238 – [email protected]

porady praktyczne
Dirham marokański – jednostka monetarna Maroka od 1960 r. a także Sahary Zachodniej.

ceny są naprawdę przystępne dla Europejczyków, większość produktów jest tańszych o kilkanaście procent.
Z własnego doświadczenia (tak przynajmniej było w lutym 2011) przekonałem się że nie warto wymieniać pieniędzy w kantorach w Polsce (zakup Euro/Dolarów) i wymiana ich tam na walutę Marokańską. znacznie wygodniejsze i tańsze, bo mniejszą prowizje naliczają sobie banki za wypłaty z bankomatów.
W Maroku „króluje” dirham dzielący się na 100 centymów. W Casablance jest dużo bankomatów więc można bez problemu wybrać gotówkę w dirhamach.

porady praktyczne
Maroko to kraj przyjazny turystom. Muszą oni jednak przestrzegać pewnych zasad, a także unikać określo­nych zachowań. Poziom przestępczości pospolitej w dużych miastach jest dość wysoki, ale turyści zagraniczni rzadko stają się jej ofiarami. Niemniej na mało uczęszczanych ulicach, także tych w pobliżu obiektów turystycznych, nocą mogą zdarzać się napady dokonywane przez uzbrojonych napastników. Dlatego należy zrezygnować z nocnych spacerów w tych okolicach. Turyści, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, powinni poruszać się w grupach kilkuosobowych, nigdy samotnie. Złodzieje na skuterach często wyrywają kobietom torebki. W zatłoczonych miejscach trzeba zachowywać się szczególnie ostrożnie, nosić torebkę lub plecak z dokumentami przed sobą, nigdy z tyłu, pieniądze i paszport przechowywać oddzielnie i nie trzymać wszystkich środków pieniężnych w jednym miejscu. Warto też mieć ksero­kopię paszportu.
W Casablance po zmierzchu pomimo dobrego oświetlenia ulic głównych nie należy zapuszczać się w boczne zaułki – a w szczególności z pieniędzmi, dokumentami i wypasionymi aparatami.

Mogą się przytrafić napady rabunkowe bądź próby kantowania. Co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Uważać na ceny - na napojach i jedzeniu są wydrukowane na etykietach. Ceny biżuterii od razu dzielić przez 10. Czasem naciągają na 20 dirhamów za to że wrzucą plecak do luku bagażowego. I to nawet nie sa osoby współpracujące z liniami autobusowymi - NIE PŁACIĆ !!!!

porady praktyczne
W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Ze względu na odmienne zwyczaje higieniczne turysta może zachorować na dur brzuszny i inne choroby biegunkowe.
Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dużą ilość witaminy C (najlepiej rutinoscorbin czy inny specyfik) w klimacie tego typu może się ona okazać niezastąpiona.
Jeżeli zdrówko szwankuje należy udać się do apteki. Czasami przy aptece jest i lekarz z którym bez problemu dogadamy się po francusku. Wiele europejskich specyfików nawet takich na recepty możemy tu dostać.
Nie pić wody !!! Reszta OK.

porady praktyczne
W Maroku mimo dużych amplitud dobowych drogi są niemal zachowane w idealnym stanie, jadąc samochodem nie odczuwa się żadnego dyskomfortu z tym związanym. jedynie trzeba uważać w większych miastach na naprawdę duże natężenie ruchu.
W miastach dobrze jest się poruszać przy pomocy małych taksówek, jest to dość wygodny i tani sposób podróży, ale najlepiej wcześniej ustalić cenę całego kursu, lub nakazać włączenie taksometru.
Na dworcu Gare Routiere Ouled Ziane mają postój Grands Taxis. Z tego dworca odchodzą również autobusy prywatnych przewoźników a także małe Petits Taxis

porady praktyczne
Warto przygotować się na duże wahania temperatur, w dzień 25 stopni w nocy nawet 0.
Warto zabrać ze sobą również gwizdek, w ewentualnych chwilach zagrożenia, można z niego skorzystać. Najczęściej potencjalni oprawcy w sytuacji kiedy używa się gwizdka uciekają, spowodowane jest to tym że zwraca on uwagę innych ludzi jak i tego że to podstawowe wyposażenie policji w Maroku.

porady praktyczne
Mieszkańcy są bardzo przychylni turystom, często zagadują chcąc dowiedzieć się co słychać w zachodnim świecie, a także często zdarza się że chcą w ten sposób podszkolić swe umiejętności językowe.

Nie ma większych problemów w porozumieniu się po hiszpańsku, francusku, angielsku jak i oczywiście arabsku.

Niewskazane jest zbytnie okazywanie sobie uczuć w publicznych miejscach gdyż może to wzbudzić nieprzychylne komentarze jak i oburzenie mieszkańców.
Mieszkańcy są bardzo uczynni i pomocni, co ciekawe najczęściej nie oczekują za to opłat co tak dobrze znane jest z innych krajów arabskich. Ludzie są naprawdę przychylnie nastawieni i często mają w zwyczaju rozpoczynać normalne konwersacje na temat tego jak się żyje w innych krajach.
Ludnośc bardzo pomocna - oczywiście oczekują za wskazówki wynagrodzenia. Niektóre dzieci żądają nawet 300 dirhamów - ale zadowolone odchodza jak dostaną 3 dirhamy :) Wystrzegać się naciągaczy wszelkiego rodzaju. Uważać na plecaki - w autobusie w Marakeszu ręka osoby stojącej obok mnie co chwilę lądowała na moim udzie w poszukiwaniu kieszeni z portfelem. Wystarczyło spojrzeć prosto w oczy i powiedzieć zdecydowanie i głośno po angielsku by zabrał swoją rękę. Na pierwszym przystanku z reguły delikwent się zmywał.

porady praktyczne
Większość specjałów kuchni Marokańskiej jest bardzo smaczna i nie powinna dziwić Europejczyków. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na spożywanie produktów 'z ulicy', owoce powinno się przepłukać przegotowaną wodą.
Dla odważnych osób, które nie boją się dolegliwości żołądkowych polecam spróbowanie specjałów przygotowywanych w przyulicznych knajpkach. Czystość w tych miejscach pozostawia wiele do życzenia, za to chyba warto spróbować czym zazwyczaj stołują się mieszkańcy.

porady praktyczne
W Maroku nawet nie bardzo zamożny turysta może pozwolić sobie na małe zakupy. Niewygórowane ceny i dokładność wykonania są szczególnym walorem produktów oferowanych w tym kraju.
W Maroku warto negocjować ceny, jest to bardzo przychylnie widziane przez sprzedawców. Z początkowej ceny wręcz zaporowej, można zejść do zadowalającego nas poziomu.

porady praktyczne
W kraju łatwo wypożyczyć za niewielkie pieniądze samochód (nie polecam w dużych miastach, za względu na natężenie ruchu).

Szczególnie polecam poruszanie się pomiędzy większymi miastami pociągiem, standard i cena miło nas zaskoczą.

Do mniejszych miast łatwo dotrzeć rozbudowaną siecią autobusów, tak tą prywatną, jak i chyba trochę pewniejszą, nieznacznie droższą siecią państwową.
Warto wiedzieć że w autobusach w Maroku istnieje coś takiego jak dodatkowa opłata za bagaż - ok.10 Dh/1 osobę (bez względu na wielkość bagażu). Dotyczy to wszystkich, nie tylko obcokrajowców. Bagaż dostaje opis, i jest ważony niczym na lotnisku, trzeba go też wcześniej zdać do oddania.

porady praktyczne
http://www.oncf.ma/
http://www.ctm.ma/


powrót