• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Nepalporady praktyczne
To zależy od celu podróży, ale zasadniczo w Nepalu są dwa sezony turystyczne: wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-grudzień). W pozostałe miesiące może padać deszcz - nici z trekkingu. Można wtedy trochę pozwiedzać jedynie.

porady praktyczne
Wizę do Nepalu kupuje się na lotnisku w Kathmandu - trzeba mieć gotówkę w USD lub EURO (małe nominały, bo mają problem z wydawaniem reszty). Wiza na 30 dni kosztuje 40 USD. Koniecznie trzeba mieć tez ze sobą zdjęcie paszportowe - potrzebne jest do aplikacji wizowej.

porady praktyczne
Walutą Nepalu jest rupia nepalska; 100 NPR=2,5-3,5 PLN (w zależności od notowań). W Kathmandu jest trochę bankomatów i sporo kantorów, które stosują prowizję. Warto mieć przez cały czas jakiś zapas gotówki. Częste przerwy w dostawach prądu i awarie bankomatów sprawiają, że łatwo można zostać bez pieniędzy.

porady praktyczne
Jadąc do Nepalu trzeba mieć wykupione ubezpieczenie medyczne podróżne z opcją transportu lotniczego (zwłaszcza, jeśli jedziecie na trekking). Byłam tam wiele razy i powiem tak: strach ma wielkie oczy! W pierwszych kilka podróży brałam dużo różnych leków, później coraz mniej, bo wszystkie można kupić tam i to większość bez recepty. Ale warto mieć coś na żołądek (niektórym przyzwyczajenie się do tamtejszej flory bakteryjnej i przypraw zajmuje więcej czasu), coś od bólu głowy/mięśni (ale bez aspiryny - na privie mogę wyjaśnić dlaczego), krople do oczu (Katmandu - duże zapylenie i smog; w górach - słońce), coś od bólu gardła, jakiś sprawdzony antybiotyk, który na nas działa, jakąś maść na bóle mięsni (trekking)...
Ważna zasada: pijemy tylko wodę butelkowaną, jemy tylko warzywa i owoce dobrze umyte lub gotowane. W górach nie pijemy alkoholu, unikamy też mięsa. Dlaczego? Bo jego transport odbywa się na plecach tragarzy, trwa kilka dni, siadają na nim muchy itp.
Osobom wybierającym się na trekking powyżej 3500mnpm polecam przeczytanie broszury o chorobie wysokościowej - do ściągnięcia pod tym samym linkiem, co powyżej. Polecam też serwis: www.medeverest.pl
Generalnie tak, jak w każdą podróż jedziemy do Nepalu zdrowi i w dobrej kondycji - jeśli na trekking.

porady praktyczne
Wybór co zabrać zależy od celu podróży. Jeśli jest to trekking, to na pewno trzeba mieć: dobre sprawdzone buty, kijki trekkingowe, bieliznę termoaktywnę, oddychające spodnie, bluzy, koszulki, windstopper, dobre okulary przeciwsłoneczne (jeśli idziecie powyżej 4000mnpm to polecam lodowcowe - słońce operuje tam zupełnie inaczej), apteczkę - coś na problemy żołądkowe, przeciwbólowego (ale bez aspiryny!), śpiwór (jeżli powyżej 4000mnpm, to najlepiej do -10 comfort)... W razie szczegółowych pytań, chętnie służę radą.


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi