• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Peru



porady praktyczne
http://24timezones.com/pl_czas/lima_czas_lokalny.php
Koty za płoty, czyli jak się odnaleźć po lądowaniu w Peru...

...Peru ma tylko jedno lotnisko, na którym lądują duże samoloty międzynarodowe. Wszyscy myślą, że chodzi o Limę. I tak jest w istocie, ale niezupełnie. Choć lotnisko nazywa się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jorge Chaveza (Aeropuerto Internacional Jorge Chavez) w Limie, w rzeczywistości położone jest w Callao. A dokładniej w Konstytucyjnej Prowinicji Callao (Provincia Constitucional del Callao) - samodzielnej jednostce administracyjnej dawnego kraju Inków.

Różnicy w podróży to oczywiście nie robi. Między Limą a Callao jest mniej więcej tyle podobieństw, ile między miastami sąsiadującymi z Katowicami. Nieznajomemu trudno odgadnąć w którym akurat się znajduje. Nie przeszkadza to jednak bez problemów wydostać się z portowego Callao do stołecznej Limy...

Samo lotnisko nie jest duże. W sumie to niezbyt wielki prostokąt, który z jednej strony ma wszystko związane z lotami międzynarodowymi, a z drugiej krajowymi. Trudno się na nim zgubić. Trudno też o jakąś szkodę. Gdy po wylądowaniu nie czujemy się zbyt dobrze, możemy skorzystać z pomocy lekarza, który urzęduje w sali po stronie lotów krajowych. Na miejscu są też restauracje i kaplica.

W hali przylotów zawsze jest tłum ludzi. Peruwiańczycy witają przylatujących gromadnie. To oznacza, że na lotnisku czeka cała rodzina z kwiatami, transparentami i babcią włącznie. Nierzadko jest to ponad dziesięć osób. Gdy dodamy do tego przewodników czekających na turystów, szukających klientów kierowców taksówek, agentów biur turystycznych oferujących hotele i zwiedzanie miasta, to możemy poczuć się trochę przytłoczeni i zagubieni (...)

Dzielnice, które podróżni najchętniej wybierają na nocleg to: Cercado de Lima (historyczna Lima), Miraflores, San Isidro i Barranco. Jak się tam dostać? Niestety w Callao nie ma znanego z innych lotnisk połączenia autobusowego. Nie ma też metra, ani żadnego inego przyjaznego publicznego środka transportu. Trzeba korzystać z taksówek lub form dojazdu oferowanych przez hotele.

Źródło materiału http://www.kochamyperu.pl/artykul/koty-za-p%C5%82oty-czyli-jak-si%C4%99-odnale%C5%BA%C4%87-po-l%C4%85dowaniu-w-peru
Autor MARCIN MENTEL mieszka w Limie, jest przewodnikiem i organizatorem wypraw po dawnym kraju Inków http://southamerica.blog.onet.pl/

porady praktyczne
Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 °C, mała amplituda temperatur, wysokie opady; na wybrzeżu 15-30 °C, skrajnie sucho. Dobrym okresem do zwiedzania jest przełom maja i czerwca.
Polecam przełom kwietnia i maja.

porady praktyczne
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Najprawdopodobniej jeszcze w samolocie dostaniecie kartę migracyjną. Należy ją wypełnić wpisując między innymi imię i nazwisko, zawód, powód przyjazdu i kilka innych rzeczy, w tym kwotę, którą zamierzacie wydać w Peru.

Warto pamiętać, że do dawnego kraju Inków można wwieźć bez podatku dziesięć tysięcy dolarów. Do innych rubryk nie przywiązujcie zbyt dużej wagi i wypełnijcie tylko te, które Wam pasują. I tak nikt nie będzie tego sprawdzał. Może się natomiast zdarzyć. że przez urzędnika migracyjnego zostaniecie zapytani o cel wizyty, po czym oderwie on część wypełnionej karty wjazdowej. Jeden z dwóch jej kawałków odda Wam na przechowanie.

Najlepiej nie zgubić tego odcinka, gdyż trzeba go okazać przy wylocie. W razie jego utraty trzeba zapłacić karę, która wynosi obecnie równowartość około siedmiu dolarów (2012r).

Po przejściu kontroli i minięciu ostatnich sklepów wolnocłowych udajemy się po odbiór bagażu. Tam jeden z celników wręczy kolejny kwitek do wypełnienia. Tym razem będzie to deklaracja celna. Wypełniamy papierek, oddajemy go osobie przy kolejnej bramce kontrolnej i przechodząc przez tę bramkę wciskamy przycisk, który losowo decyduje, czy udamy się do sali przylotów, czy też czeka nas jeszcze kontrola celna.

Wciśnięcie przycisku jest obowiązkowe. Zielone światełko oznacza, że jesteśmy wolni. Czerwone, że czeka nas jeszcze sprawdzanie bagażu. Raz chciałem sprawdzić co stanie się, gdy nie wcisnę przycisku, więc tylko zamarkowałem jego przyciśnięcie. Od razu zostałem poproszony na bok i prześwietlono mi dokładnie bagaż (...)

Źródło materiału Koty za płoty, czyli jak się odnaleźć po lądowaniu w Peru http://www.kochamyperu.pl/artykul/koty-za-p%C5%82oty-czyli-jak-si%C4%99-odnale%C5%BA%C4%87-po-l%C4%85dowaniu-w-peru
Autor MARCIN MENTEL mieszka w Limie, jest przewodnikiem i organizatorem wypraw po dawnym kraju Inków http://southamerica.blog.onet.pl/

porady praktyczne
Nowy sol (hiszp. Nuevo Sol) (PEN) jest od roku 1991 jednostką monetarną Peru, dzieli się na 100 centymów (centimos)

1 PEN = 1,18 PLN
1 USD = 2.68 PEN
1 EUR = 3.69 PEN

porady praktyczne
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, zwłaszcza autobusów, gdyż dość częste są przypadki okradania zagranicznych turystów podczas podróży po Peru.
Zakazane Peru , czyli gdzie i jak najłatwiej o guza
Tysiące zadowolonych turystów wyjeżdża każdego dnia z dawnego kraju Inków. To jednak nie oznacza, że nie ma w nim niebezpieczeństw. Oto nasz raport o miejscach, w których łatwo o problemy. Przy jego tworzeniu korzystaliśmy z instrukcji przeznaczonych dla dyplomatów.

Z około siedmiu tysięcy Polaków, którzy w zeszłym roku przebywali w Peru, kilku wróciło do kraju w trumnach. W dwóch przypadkach bliscy zmarłych nie doczekali się nawet tego. Do tej pory nie odnaleziono ciał kajakarzy, którzy zostali zastrzeleni na rzece Ucayali.

W Peru nie ma praktycznie dnia, w którym nie dochodzi do przestępstw popełnianych na turystach, zwłaszcza tych podróżujących na własną rękę. To głównie kradzieże i oszustwa, a także napady rabunkowe. Trudno ustalić ich skalę, bo niektóre nie są zgłaszane policji. Trudno też o wiarygodne dane o liczbie obcokrajowców, którzy ponieśli w Peru śmierć. To przede wszystkim ofiary wypadków komunikacyjnych, a także ofiary zbrodni. Można jednak uznać, że chodzi o co najmniej kilkanaście osób rocznie.

Informacje o tym, że w dawnym kraju Inków może być niebezpiecznie, podaje każdy książkowy przewodnik turystyczny. Są one jednak zdawkowe. Choćby dlatego, że żaden wydawca nie chce strzelać do własnej bramki. Takim samobójem byłaby przecież publikacja porad o podróży do miejsc, do których podróż nie jest zalecana.

Bardziej szczegółowe informacje na temat niebezpieczeństw można uzyskać w ambasadach i konsulatach poszczególnych krajów.

Jest tak w przypadku Polski. Przed kilkoma miejscami w Peru ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Są to przede wszystkim: dolina rzeki Huallaga w regionie San Martin oraz dolina rzeki Ene w okolicach Ayacucho i Apurimac. Na tych terenach na niewielką skalę działają organizacje terrorystyczne oraz kartele narkotykowe. Poza tym polski MSZ nie zaleca wyjazdów w regiony graniczące z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz z Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Zaleca natomiast bezwzględne korzystanie z lokalnych przewodników podczas podróżowania po dżungli, szczególnie gdy odbywa się ono szlakami wodnymi.

To niezwykle cenne informacje. Być może uratują komuś życie. Dodatkowo listę tę można rozszerzyć o inne miejsca i sytuacje, w których łatwo o guza.

Oto poradnik na ten temat. Powstał na podstawie naszych obserwacji, a także niepublikowanych do tej pory wewnętrznych instrukcji dla pracowników i gości jednej z ambasad w Limie (nie chodzi o polską placówkę dyplomatyczną).

NAJGROŹNIEJ W NOCY I POZA MIASTAMI
Znany przed laty Świetlisty Szlak jest nadal aktywny. Ostatnio coraz bardziej. Sporadyczne incydenty z użyciem przemocy ze strony tej organizacji terrorystycznej miały i mają miejsce w wiejskich prowincjach regionów Ayacucho, Huancavelica, Huanuco, Junin i San Martin. Niebezpieczne jest również przekraczanie lub zbliżanie się do granicy peruwiańsko-ekwadorskiej na całej szerokości, za wyjątkiem oficjalnych przejść granicznych. Ponadto bardzo niebezpieczna jest cała granica peruwiańsko-kolumbijska z powodu handlu narkotykami i sporadycznych przypadków pojawiania się uzbrojonych bojówek.

Z powodu zagrożenia rozbojem i niebezpiecznych dróg nie poleca się nocnego podróżowania po terytorium całego Peru, za wyjątkiem głównych, zurbanizowanych stref. Nocna podróż dopuszczalna jest tylko po Autostradzie Panamerykańskiej i tylko w autobusach firm przewozowych.

Do najbardziej niebezpiecznych miejsc w Peru należą:

Region Ayacucho: prowincja La Mar i Huanta. Niewskazana podróż, zarówno w nocy, jak i w dzień, z Ayacucho do San Francisco. Dozwolona podróż za dnia z Ayacucho do Huanta oraz z Ayacucho do Pisco.

Region Cusco: dwudziestokilometrowej szerokości pas wzdłuż rzeki Apurimac w departamencie Ayacucho.

Region Huancavelica: prowincje Acobamba, Churcampa i Pampas. Dopuszczalna podróż pociągiem z Huancayo do Huancavelica oraz dzienny przejazd z Huancavelica do Pisco.

Region Huanuco: wszystkie tereny. Podróż w te strony jest niewskazana. Dopuszcza się natomiast lot samolotem i nieograniczony pobyt w Huanuco i Tingo Maria.

Region Junin: prowincje Satipo i Concepcion oraz wschodni brzeg rzeki Mantaro. Dopuszczalna podróż w ciągu dnia z La Merced do Satipo.

Region La Libertad: prowincje Pataz i Sanchez Carrion.

Region Loreto: dwudziestokilometrowej szerokości pas wzdłuż granicy z Kolumbią oraz podróż rzeką Putumayo.

Region San Martin: prowincje Bellavista, Huallaga, Mariscal Caceres i Tocache. Dozwolony lot i pobyt w miastach Bellavista, Juanjui, Saposoa i Tocache. W dzień można przejechać z Tarapoto do Juanjui i Bellavisty.

Region Ucayali: prowincje Padre Abad i Coronel Portillo oraz rejony na wschód od miasta Pucallpa i na zachodnim brzegu rzeki Ucayali. Groźna jest także podróż z Pucallpy do Aguaytia i wszystkich miejsc na zachód od Aguaytii. Dopuszcza się lot i nieograniczony pobyt w Pucallpie.

UWAŻAJ ZWIEDZAJĄC. PILNUJ PASZPORTU
Wbrew pozorom o problemy łatwo także tam, gdzie wydaje się najbezpieczniej. W miastach. Poniższe informacje mają nie straszyć, tylko uczulić na potencjalne zagrożenie.

Przestępstwa kryminalne, w tym kradzieże, uliczne ataki i rozboje z bronią w ręku są powszechne w Limie. Dochodzi do nich nie tylko w nocy, ale także w biały dzień, na oczach innych ludzi. Warto przy tym pamiętać, że opór przeciwko przemocy zazwyczaj prowokuje większą przemoc.

W stolicy Peru zdarzają się tak zwane ekspresowe porwania ludzi. Chodzi w nich o to, że turysta jest porywany tylko na chwilę. Po to, by za pomocą karty bankomatowej wypłacił porywaczowi pieniądze ze swojego konta.

Złodzieje często otwierają drzwi samochodów stojących na skrzyżowaniach i wyrywają biżuterię, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, torebki, a nawet plecaki. Przedmioty te można stracić również przez otwarte okno pojazdu. Ten rodzaj kradzieży zdarza się przede wszystkim w okolicach lotniska w Callao i w drodze z niego do centrum Limy.

Podróżni przylatujący do Limy powinni wcześniej zabezpieczyć sobie transport z lotniska, korzystając na przykład z oferty transportowej hotelu, do którego zmierzają. Ewentualnie można też wybrać licencjonowaną taksówkę na terenie lotniska. Poza nim turysta narażony jest na wiele przykrości, w tym zawyżone stawki i przejazd przez niebezpieczne dzielnice miasta, gdzie łatwo zostać ofiarą napadu.

Przestępstwa uliczne mają również miejsce w głębi Peru, nie wyłączając takich miast jak: Cusco, Arequipa, Piura, Puno, czy Juliaca. Chodzi nie tylko o drobne kradzieże kieszonkowe, ale również ataki z bronią w ręku i gwałty.

Niektóre przestępstwa w Cusco i Arequipie są dziełem kierowców nielicencjonowanych taksówek. W żadnym wypadku podróżni nie powinni korzystać z zaproszeń do przejazdu od nieznanych ludzi krążących po placach i chodnikach. W miastach tych dochodzi czasami do opisanych wyżej ekspresowych porwań.

Należy uważać w czasie zwiedzania ruin twierdzy Sacsayhuaman w pobliżu Cusco. Najlepiej nie chodzić tam samemu. Odradza się także podróżowanie do Machu Picchu innymi niż powszechnie znanymi szlakami.

We wszystkich miejscach w Peru istnieje ryzyko utraty paszportu. W tym kraju ma on wartość nie mniejszą od pieniędzy. W przypadku kradzieży może być użyty przez świat narkobiznesu, dlatego utratę tego dokumentu należy niezwłocznie zgłosić w najbliżej komendzie policji i ambasadzie.

Aktualnych informacji o sytuacji w Peru można szukać na stronie http://kochamyperu.pl
oraz na stronach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Limie
http://www.lima.polemb.net/?document=23&PHPSESSID=075eb09e17edb8083d53f2486f71e541

Materiał udostepniony dzięki uprzejmości
http://kochamyperu.pl/artykul/zakazane-peru-czyli-gdzie-i-jak-naj%C5%82atwiej-o-guza
Peru położone jest na terenie sejsmicznym, występują tu regularne trzeńsienia ziemi i mieszkańcy są do tego przyzwyczajeni. Ostatnia ich seria jest jednak zaskakująca. W ostatnim tygodniu ziemia trzęsie się praktycznie bez przerwy.
Najsilniejsze wstrząsy, odczuwalne w całym środkowym Peru, miały siłę 6,4 stopnia w skali Richtera. Ziemia zastrzęsła się także w Amazonii oraz w Limie. Informacja pochodzi ze strony http://www.kochamyperu.pl/artykul/tydzie%C5%84-pe%C5%82en-wstrz%C4%85s%C3%B3w-manewry-na-wypadek-kataklizmu

Co zrobić przed, w czasie i po trzęsieniu ziemi?
PRZED TRZĘSIENIEM
Gdy wchodzisz do nowego budynku na dłużej (hotele, restauracje), dowiedz się, gdzie znajduje się strefa bezpieczeństwa. To oznaczone na zielono miejsce z literą S i napisem Zona Segura.

W CZASIE TRZĘSIENIA
1. W czasie trzęsienia zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę. To trudne, ale konieczne, by pomóc sobie i innym. Postaraj się jak najszybciej ocenić sytuację.
2. Trzymaj się z dala od okien, półek, szaf i innych ciężkich przedmiotów, które mogą się przewrócić.
3. Jak najszybciej, ale nie biegnąc, opuść miejsce, w którym przebywasz. Na zewnątrz stań w oddaleniu od budynków i drzew.
4. Nie używaj windy. Ze schodów korzystaj tylko wtedy, gdy wstrząsy ustaną.
5. Jeśli opuszczenie budynku jest niemożliwe, przejdź do strefy bezpieczeństwa, która powinna się w nim znajdować.
6. W przypadku braku strefy bezpieczeństwa lub niemożliwości dotarcia do niej, ukucnij przy ścianie, na której znajdują się drzwi wyjściowe z mieszkania. Plecami do niej. Postaraj się chronić głowę, na przykład nakładając na nią poduszkę. Nie wchodź pod stół, ani pod inne meble.

PO TRZĘSIENIU
1. Nie wchodź do żadnego budynku, jeśli nie ma pewności, że nie grozi jego zawalenie się.
2. Nie próbuj włączać światła. Nie używaj gazu. Nie rozpalaj ognia. Zapomnij też o świecach. Korzystaj z latarki.
3. W przypadku, gdy sieć telefonii komórkowej będzie działać, do komunikowania się z bliskimi stosuj wiadomości tekstowe. Dzwoń tylko w razie poważnej konieczności i tylko przez chwilę.
4. Jeśli to możliwe, staraj się unikać przenoszenia rannych bez pewności, że nie zrobisz im większej krzywdy. Chyba że znajdują się w niebezpieczeństwie zagrażającym życiu. Musisz to ocenić i podjąć decyzję.
5. Słuchaj wiadomości przez tranzystorowe radio. Obrona cywilna będzie informować o sytuacji i dalszych krokach. Gdy kataklizm zastanie Cię w rejonach przybrzeżnych, przygotuj się na kolejną ewakuację. Powiedzą o tym w radiu. W razie niemożności wysłuchania wiadomości, postaraj się dowiedzieć, gdzie nastąpiło epicentrum trzęsienia. Jeśli pod oceanem, jak najszybciej zacznij ewakuację w miejsce bezpieczne na wypadek tsunami. Jeśli epicentrum wystąpi pod ziemią, możesz pozostać tam, gdzie jesteś.

Fragmenty Praktycznego poradnika dla turystów którzy odwiedzają Peru opublikowanego na stronie
http://www.kochamyperu.pl/artykul/co-zrobi%C4%87-przed-w-czasie-i-po-trz%C4%99sieniu-ziemi-praktyczny-poradnik

porady praktyczne
Uwaga na chorobę wysokościową.Ostrożnie dla ludzi z chorobami sercowo naczyniowymi.
Z tego co czytam... przed wyjazdem warto się zaszczepić na wściekliznę http://www.joemonster.org/art/21557/Nietoperze_w_Peru?utm_source=Czytnik_rss&utm_medium=link&utm_campaign=rss

porady praktyczne
Dojazd z lotniska do Limy (...) Lotnisko położone jest dwanaście kilometrów od Limy. Tak to wygląda na mapie. W realiach oznacza to około czterdziestu minut jazdy do turystycznych dzielnic. Przy założeniu, że natężenie ruchu będzie niewielkie (...)

Niestety w Callao nie ma znanego z innych lotnisk połączenia autobusowego. Nie ma też metra, ani żadnego inego przyjaznego publicznego środka transportu. Trzeba korzystać z taksówek lub form dojazdu oferowanych przez hotele.

Tak zwane bezpieczne taksówki bez problemu można złapać na terenie lotniska. Są jednak około trzy razy droższe od innych. Taniej jest poza lotniskiem, ale nigdy nie próbujcie łapać taksówki za bramą lotniska po zmroku! Co rusz zdarzają się nieuczciwi taksówkarze, którzy wiozą turystę w zupełnie inne miejsce, niż sobie życzy. Tam delikwent jest bity i okradany.

Oczywiście w pobliżu lotniska jeżdżą lokalne autobusy. Ale podróż nimi przeznaczona jest tylko dla dobrze zorientowanych w limeńskich realiach i znających język hiszpański. Pojazdy te nie mają bowiem łatwych do zrozumienia numerów, nie jest znana trasa ich przejazdu, ani rozkład jazdy. Poza tym, gdy jesteśmy z dużymi bagażami, możemy zostać nie wpuszczeni do małego, zatłoczonego busika lub też okradzeni po drodze.

Taksówki lotniskowe są drogie, dlatego najlepiej załatwić sobie transport z hotelu. Idealnie jest, gdy ktoś czeka na Was na lotnisku. Może to być znajomy, albo przewodnik.

Jakąkolwiek taksówką wyjedziecie z lotniska, czy to zrzeszoną w korporacji, czy niezrzeszoną, czy też podstawioną przez hotel, po wejściu do samochodu koniecznie zamknijcie wszystkie drzwi i okna, a torebki połóżcie pod siedzeniem. Callao nie należy do najbezpieczniejszych miejsc w Peru. Ktoś może niespodziewanie otworzyć drzwi lub przez okno wyrwać torebkę, gdy stoimy na światłach. Ostatnio mój kolega, zaraz po wyjeździe z lotniska, stracił aparat fotograficzny robiąc zdjęcie z okna taksówki.

Jak zapłacić za przejazd nie mając lokalnych pieniędzy? Bez paniki. Po przylocie możemy co prawda otrzymać peruwiańskie sole w lotniskowym kantorze, ale po zdecydowanie niekorzystnym kursie. Dlatego najlepiej ustalić z taksówkarzem cenę w dolarach. Nie będzie z tym żadnego problemu.

Źródło materiału Koty za płoty, czyli jak się odnaleźć po lądowaniu w Peru http://www.kochamyperu.pl/artykul/koty-za-p%C5%82oty-czyli-jak-si%C4%99-odnale%C5%BA%C4%87-po-l%C4%85dowaniu-w-peru
Autor MARCIN MENTEL mieszka w Limie, jest przewodnikiem i organizatorem wypraw po dawnym kraju Inków http://southamerica.blog.onet.pl/


porady praktyczne
Aparat fotograficzny.

porady praktyczne
Przysmak narodowy: Cui, czyli świnka morska.

porady praktyczne
Głównie wyroby z wełny lam (czapki, swetry)

porady praktyczne
zabrać przejściówkę do kontaktów !!!

porady praktyczne
http://www.odyssei.com/pl/travel/peru.php


powrót