• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Portugaliaporady praktyczne
Portugalia położona na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy. W jej skład wchodzą też różne wyspy Oceanu Atlantyckiego, w tym Azory i Madera. Łatwo można dostać się tam drogą lotniczą, lotniska zlokalizowane są przy największych miastach Lizbonie, Porto i Faro, lub warto zboczyć lekko na zachód z szos hiszpańskiej Estremadury aby znaleźć się na równie dobrze utrzymanych drogach Portugalii.

Strefa czasowa Portugalii:
UTC – zima
UTC+1 – lato

porady praktyczne
Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro.

Ceny porównać można z Polskimi, w niektórych przypadkach jest nawet taniej (kawa i kawałek ciasta za 5 zł), a oczywiście w Lizbonie i turystycznych okolicach Faro generalnie jest trochę drożej niż w pozostałych częściach kraju.

porady praktyczne
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to wygodne buty do zwiedzania górzystych i wybrukowanych uliczek większości miast. I nakrycie głowy bo słońce tam jest naprawdę piekielne.

porady praktyczne
Portugalczycy zrobili na mnie jak najlepsze wrażenie. Nie są tak otwarci i dynamiczni jak na przykład Hiszpanie, ale bardzo przyjaźni, przychylni turystom i chętni do pomocy.
Co zaskakujące, wielu Portugalczyków mówi po angielsku i zwracanie się do nich w tym języku jest mile widziane, chętnie go ćwiczą. Natomiast podejrzliwie i z mniejszym entuzjazmem odpowiadają komuś kto mówi do nich po hiszpańsku w nadziei, że zrozumieją. Rozumieją ale nie przepadają.

porady praktyczne
Jednym z portugalskich przysmaków są bardzo przeze mnie polecane pasteis de bacalhau, paszteciki z dorsza. są to małe panierowane wydłużone kulki z masy dorszowo-ciastowej.. można tak powiedzieć.. przyprawione w różny sposób są świetną przekąską i można je kupić w każdym barze niczym tapas w Hiszpanii.
Generalnie portugalska kuchnia bogata jest, co oczywiste, w owoce morza i ryby podawane na miliony sposobów.
I mają świetną kawę. Często brazylijską, ale świetnie podaną.

porady praktyczne
Portugalska sztuka ludowa jest ciekawa i dla Polaków wydaje się jakby znajoma. Koguty, kolorowe wzory na chustach, ceramika.. Ponadto warto zajrzeć do sklepów muzycznych aby zaopatrzyć się w oryginalne płyty z muzyką fado oraz do winiarni aby wypróbować szeroką gamę trunków.

porady praktyczne
Wiele atrakcji i zabytków w Lizbonie oferuje zniżki, jeśli kupimy bilet łączony do nich. Bilet taki oferuje szereg zniżek. Dla przykładu jeśli planujemy zwiedzić Klasztor Hieronimitów i Wieżę Belem, to zamiast pojedyńczych biletów do tych atrakcji (koszt odpowiednio 7€ i 5€) zapłacimy tylko 10€. Zaoszczędzone 3€ można przeznaczyć na kawę i słynne Pastéis de Belém w najsłynniejszej pastelarii w Portugalii Casa Pasteis De Belem.Każdej niedzieli i w święta, wstęp do większości obiektów, w godzinach 10.00 – 14.00 jest darmowy. Nie musimy wtedy płacić m.in. za wspomniane wcześniej Klasztor Hieronimitów, czy Wieżę Belem. Również inne atrakcje oferują darmowy wstęp. Zatem jeśli będziemy w Lizbonie w niedziele lub święta, zaplanujemy nasz dzień tak, by skorzystać z darmowych wstępów.

porady praktyczne
http://www.strawberryworld-lisbon.com/ - cyber-przewodnik po Lizbonie.


powrót