• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Włochy



porady praktyczne
Czas jak w Polsce.
Z miejscowości Landeck Austria cały czas na poludnie droga 180 do pierwszego zjazdu w lewo za granica Włoch .
Istnieją połączenia autobusowe obsługiwane przez serwis Lazzi-CPT, z takimi miastami jak Florencja, Lukka, Prato, Pistola, Massa Carrara, Volterra, Livorno i innymi. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej http://www.cpt.pisa.it/ .

Miasto ma wygodne połączenia kolejowe z Florencją, Lukką, Viareggio, Prato i innymi miastami leżącymi na linii Rzym-La Spezia. Pociąg Piza – Florencja 7,10 € .Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.trenitalia.it .
Dużą atrakcją turystyczną jest podróż pociągiem regionalnym z Pizy w stronę Cinque Terre. Po stronie Ligurii tory biegną w licznych tunelach i na estakadach wzdłuż skalistego wybrzeża. Jest to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych we Włoszech.
Ruch samochodowy w centrum Florencji jest ograniczony, a wjazd do historycznego centrum samochodem Florencja, jest dozwolony tylko mieszkańcom. W centrach, szczególnie historycznych wielu włoskich miast, z uwagi na ciasnotę i walkę z zanieczyszczeniem powietrza, wprowadzane są strefy ograniczonego ruchu, zwane ZTL (Zona a Traffico Limitato). Nie można poruszać się tam samochodem bez zezwolenia. Widząc tablice z napisem ZTL, lepiej bez zezwolenia nie wjeżdżać. W wielu miejscach funkcjonują kontrole, także automatyczne z fotorejestratorem. Nie warto potem otrzymywać mandaty ze zdjęciem z wakacji… Jeśli delikwent nie jest złapany bezpośrednio na miejscu i jest obcokrajowcem, władze mają rok od określenia sprawcy na przesłanie mu mandatu poza granice Włoch.

porady praktyczne
W lato temperatura za dnia na południu kraju jest nie do wytrzymania. Lepiej wybrać się wiosną lub jesienią.
Najlepiej czerwiec. Tanio , mało turystów i pogoda w której da się funkcjonować.
Śródziemnomorski. Do Włoch można jechać zawsze !!!
Teren górski - jeśli mamy zamiar wchodzić wysoko to od lipca do października - na 3000 m n.p.m. zawsze chłodno i trzeba mieć w plecaku coś ciepłego .
Wenecja ma klimat łagodny, średnia roczna temperatura wynosi 14,5 stopni Celcjusza. Latem jest ciepło - średnio w granicach ok. 25 stopni, choć oczywiście bywają również cieplejsze dni. Późną jesienią i w zimie poziom morza znacznie się podnosi i woda zalewa plac Św. Marka, nad którym pływają gondole, a piesi korzystają z drewnianych kładek ułożonych na placu i w Bazylice. Raz na jakiś czas zdarzają się powodzie, kiedy poziom wody na placu podnosi się nawet powyżej metra.
Do Wenecji najlepiej jechać w okresie od czerwca do końca września, kiedy jest najcieplej, niewiele dni deszczowych, a temperatura wody w lagunie sięga nawet 25 stopni.
Dzisaj1 czerwca 2014 jest slonecznie I cieplp 27stopni.
Toskania najpiękniejsza jest wiosną i jesienią. Temperatury w kwietniu, maju, wrześniu i październiku sięgają 20°C. W lipcu i sierpniu jest gorąco - ponad 30°C. Zimy są łagodne. Nad morzem temperatura rzadko kiedy spada poniżej 7°C.
Dużo opadów atmosferycznych w okresie letnim.
klimat subtropikalny morski, częściej słonecznie jak deszczowo, do niedawna panowała tam susza i brakowało wody, ale zaczęły pojawiać się dni deszczowe :)

porady praktyczne
Włochy tak samo jak Polska należą do UE i do stref Schengen, więc ruch między tymi państwami jest otwarty, nie istnieją wizy, nie obowiązuje również cło.
Polskie ubezpieczenie obejmujące ubezpieczenie leczenia za granica .

porady praktyczne
euro
Euro zależnie od kursu w Polsce .
Waluta we Włoszech to euro. Ceny najlepiej sprawdzić na stronach internetowych NBP. Na południu Włoch ceny nie są zbyt wygórowane. Jest oczywiście drożej niż w Polsce, ale nie tak drogo jak na bogatej północy Italii.
EURO! Nic się nie zmieniło!
EURO

porady praktyczne
Mówi się że w górach na Sardynii mafia ukrywa porwanych. Ale nie wiem czy to nie plotki :)
Nie stwierdziłem zagrożeń - cisza i spokój .
W rejonach południowych występują węże. Mogą pełzać po trawie czy skałach, ale spotkać je można także wiszące na drzewach. Nie są na szczęście zbyt okazałe ale za to jadowite. Należy więc wyposażyć się w jakiś kij przed rozpoczęciem wędrówki. O pełnych butach nie będę nawet wspominał.
we Florencji jak w każdym duzym miescie gdzie jest duzo turystow zagrozeniem są złodzieje i kieszonkowcy, podczas zwiedzania zabytkow , gdzie przewija się duża masa ludzi należy szczególnie zwracać uwagę na swoje rzeczy. Zainteresowaniem złodziei cieszą się najczęściej portfele i telefony komórkowe .
Nie stwierdziłam zagrożeń w samej Wenecji, ale może miałam szczęście.
Ze względu na istniejące zagrożenie terrorystyczne m.in. metro rzymskie jest chronione przez służby mundurowe (wojsko, policja). Ale to dobrze!!!
Podobnie w wielu punktach w mieście.

porady praktyczne
We Włoszech każde miasto ma inny numer pomocy medycznej. Numerem obowiązującym w Bergamo to 118.
Słońce operuje -wiadomo Włochy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, kurtka od wiatru (na barkę np. itp.) -chłodno w godzinach porannych kiedy płynie się po kanałach, będą przydatne.

porady praktyczne
Świetne pociągi i świetne drogi. Kierowcy (przynajmniej na północy Włoch) zaskakująco uważni i sympatyczni, wbrew stereotypom.
Na południu Włoch z kierowcami jest zupełnie inaczej niż w ty samym kraju na północy. Od Rzymu w dół wjeżdżamy jakby do innego kraju. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, Wymuszanie pierwszeństwa, Nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej to tylko niektóre rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę. I to dla naszego bezoieczeństwa
W czasie moich podrozy pociagami po Wloszech mialem okazje przyjrzec sie ludziom , Włosi to generalnie sympatyczni ludzie, są życzliwi, pomocni, starają się porozumieć z turysami , mnie zagadywano skad jestem , gdzie juz bylem ,co chce zwiedzic itp.. Znajomość angielskiego wśród starszych mieszkańców jest raczej słaba. Natomiast wśród młodszego pokolenia jest z angielskim całkiem nieźle.
Wenecja leży na wodzie :) tak więc transport to barki, vaporetto, stateczki, łódki, gondole, tramwaje wodne. Cały urok Wenecji na tym polega! Przy okazji można podziwiać całą panoramę dookoła. Jest oczywiście też parking dla autokarów:) No i lotnisko!

porady praktyczne
Uśmiech.
Nakrycie głowy. Słońce w tym rejonie potrafi dobrze przypiec.
Butelki z wodą!
Koniecznie aparat fotograficzny!

porady praktyczne
Mieszkańcy bardzo przychylni dla turystów. A gdy usłyszą,że jest się akurat z Polski stosunki stają się jeszcze bardziej przyjacielskie
Obsługa w punktach gastronomicznych miła i kontaktowa (mimo różnic językowych). Język angielski przydaje się.
Zdarza się spotkać Włocha znającego trochę język polski!!!

porady praktyczne
Kuchnia włoska - przede wszystkim pizza, ale także różnego rodzaju makarony, owoce morza, sery, wino, owoce, pesto.
Tradycyjne -pasta +pesto! Pizza też dobra! Koniecznie espresso włoskie-kop na cały dzień spacerowania! No i pyszne wielkie kanapki z prosciuto (szynka):) Woda butelkowana we Włoszech jest bardzo smaczna! Piłam na okrągło.
Kuchnia jest wspaniała!

porady praktyczne
W Wenecji mnóstwo ozdób co zapewne ucieszy kobiety, weneckie szkło, oczywiście mnóstwo masek weneckich (dla lubiących bale i karnawał). Pyszności do jedzenia (przeróżne kanapki, owoce morza itd.).
Zakupiłam czekoladki przeróżne, trafiłam na sklepik z mnóstwem różnych czekolad i czekoladek:) i nie tylko! Jeden mankament było gorąco, ale jakoś dały radę!

porady praktyczne
Ciekawa inicjatywa naukowa udostępniona online to Atlas laguny weneckiej (po włosku). Bardzo interesująca interaktywna mapa, a właściwie zestaw wielu map laguny prezentujących wyniki różnych obszarów badań naukowych. Dostępna w przeglądarce, nie wymaga specjalnych aplikacji. To atrakcyjne źródło informacji dla osób zainteresowanych Wenecją i jej otoczeniem.
Cytat z Gazety Podroze
Art Project - tak nazywa się projekt i strona internetowa Google'a umożliwiająca obejrzenie ponad 1000 dzieł światowej sztuki znajdujących się w 17 prestiżowych muzeach i galeriach m.in. National Gallery w Londynie i Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku. Odwiedzający, stronę internetową www.googleartproject.com mogą poznać prace 486 artystów. Wśród nich są dawne dzieła sztuki, takie jak "Narodziny Wenus" Sandro Botticellego, jak i współczesne np. "No Women, No Cry" Chrisa Ofiliego.Na początku wirtualnej podróży należy wybrać muzeum, które się chce poznać. Później klikając w komendę "Explore the Museum" zwiedzić je dzięki technologii Street View. Kamera Street View zarejestrowała 360-stopniowe panoramiczne widoki wybranych wnętrz galerii. Zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po ponad 385 salach różnych muzeów. Wnętrza galerii można również zwiedzać bezpośrednio, przy użyciu widoku Street View w serwisie Google Maps.Każde z 17 muzeów wybrało też jedno dzieło sztuki, które zostało sfotografowane z zachowaniem wyjątkowego poziomu szczegółowości, przy użyciu "gigapikselowej" technologii rejestracji obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zarejestrowany w ten sposób obraz zawiera około 7 miliardów pikseli, dzięki czemu oglądający go mogą przeanalizować nawet poszczególne ruchy pędzla autora, czy charakterystykę warstwy patyny z wyjątkową dokładnością.Aby łatwiej było poruszać się po stronie Art Project twórcy jej umieścili specjalne przewodniki, w tym w formie krótkich filmików instruktarzowych. Dzięki stronie internauci mogą zobaczyć zbiory: Metropolitan Museum of Art, MoMA Museum of Modern Art, The Collection Frick w Nowym Jorku; Freer Gallery of Art, Smithsonian w Waszyngtonie; National Gallery i Tate Britain w Londynie; Galerii Uffizi we Florencji; Museo Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie; Gemaeldegalerie i Alte Nationalgalerie w Berlinie; Rijksmuseum i Van Gogh Museum w Amsterdamie; Ermitażu w Sankt Petersburgu; Galerii Tretiakowskiej w Moskwie; Muzeum Kampa w Pradze, a także Pałac w Wersalu. Jak zaznaczono na stronie Art Project nie jest to zbiór zamknięty, może być on rozszerzany o kolejne muzea i galerie.

porady praktyczne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerveteri


powrót