• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Węgry



porady praktyczne
Klimat umiarkowany i bardzo łagodny. Węgry można zwiedzać przez cały rok. Sezon turystyczny trwa od początku maja do końca września, a szczyt przypada na miesiące wakacyjne. Szczególnie dobrym okresem jest wiosna, bo nie ma tak wielu turystów.

porady praktyczne
Na terenie Węgier polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy.

Za korzystanie z autostrad obowiązuje opłata w postaci winietek. Można je na granicy i na stacjach benzynowych przy wjazdach na autostrady. Cena zależy od wielkości auta i czasu korzystania. Po zakupie winietkę, po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, należy naklejać na przedniej szybie z lewej strony.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promili! Węgrzy są bardzo restrykcyjni i nawet śladowa ilość alkoholu we krwi kierowcy grozi utratą prawa jazdy.

porady praktyczne
Polak i Węgier dwa bratanki - i do szabli i do szklanki. Zauważyłam, że bardzo podobne są zwyczaje - malują jajka na Wielkanoc, mają choinkę na święta, kolędują, wróżą sobie na Andrzejki itp.

porady praktyczne
Bográcsgulyás - zupa gulaszowa

Składniki (6 osób):
0,6kg wołowiny,
0,4k g ziemniaków,
1 cebula,
1 marchewka,
1 pietruszka,
2 papryki,
1 pomidor,
1 seler,
1 ząbek czosnku,
1 łyżka oleju,
sól, mielona papryka,

Wołowinę pokroić w kostkę. Cebulę posiekać i zeszklić na oleju, dodać posiekany czosnek, a następnie mięso. Doprawić przyprawami. Zalać wodą i dusić. Dodać pokrojone warzywa. Po zagotowaniu dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie.

Lecsó - leczo

Składniki (6 osób):
1 kg papryki
0,5kg pomidorów
1 cebula
2 łyżki oleju
mielona papryka, sól.

Papryki i pomidory pokroić w paski. Cebulę zeszklić na oleju. Wrzucić paprykę i pomidory, dolać tyle wody, by przykryła warzywa. Dusić pod przykryciem, aż papryka będzie miękka.

porady praktyczne
Dla tych, którzy chorują często na żołądek polecam nalewkę około 40%, nie pamiętam nazwy, ale czerwone kółko i biły krzyż. Jest to straszliwie niedobre (same zioła) ale naprawdę skuteczne zwłaszcza po bigosach, schabowych i innych ciężkich potrawach. Dobre są też śliwowice, zwłaszcza te, które mają włożoną do butelki śliwkę wędzoną.


powrót