• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Dolomity, Passo Falzaregoporady praktyczne
Passo Falzarego to przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w prowincji Belluno (region Veneto), na wysokości 2105 m n.p.m., 16 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo. Dojazd: drogą SR48 lub (z północnego zachodu) drogą SP24.
Na Przełęczy Falzarego dostępny jest centralnie położony parking dysponujący również miejscami dla autokarów i samochodów kempingowych.
Na Przełączy Falzarego znajduje się stacja kolejki gondolowej, która można wjechać na masyw Lagazuoi
Wjazd kolejką gondolową z przełęczy Falzarego na szczyt Lagazuoi trwa zaledwie 3 minuty. Znajduje się tu początek wielu szlaków turystycznych.

porady praktyczne
W okresie letnim kolejki w Dolomitach w mają bardzo różne terminy rozruchu. W czerwcu i we wrześniu niewiele z nich funkcjonuje. Dobrze jest zaopatrzyć się w rozkłady jazdy w informacji turystycznej. Jednak jak to u południowców zdarza się, że wg rozkładu kolejka powinna jeździć, a tak nie jest i odwrotnie :) Wszystkie kolejki kursują od 1 lipca do 15 sierpnia, ale wtedy jest tu bardzo dużo turystów.

Kolejka na Marmoladę w 2014 roku była czynna od 28 czerwca.
Na Piccolo Lagazuoi wjechaliśmy 21 czerwca 2014. Za bilety na kolejkę gondolową płaciliśmy 14,20 EUR w obydwie strony.
Kolejka na szczyt Lagazuoi czynna jest w okresach: od czerwca do października oraz od grudnia do Wielkanocy.

porady praktyczne
Nocleg można zarezerwować np. w schronisku Lagazuoi http://www.rifugiolagazuoi.com/Ing/Prenota/index.php#

porady praktyczne
Na Przełęczy Falzarego znajdują się bary. Zjeść można też w schronisku Lagazuoi.

porady praktyczne
Na Przełęczy Falzarego znajdują się sklepy z pamiątkami

porady praktyczne
W Dolomitach są duże różnice wysokości i warto korzystać z kolejek ponieważ tak naprawdę dopiero na górze, zaczyna się wiele przepięknych szlaków i szkoda wcześniej tracić czas i siły.

"Dwa klasyczne szlaki wybrane spośród wielu alternatyw:

Szlak Strzelców Alpejskich: schodzi z przedniego wierzchołka Lagazuoi wzdłuż włoskiego chodnika minowego i wychodzi na Półkę Skalną Martini (Cengia Martini), będącą historycznym miejscem dolomickiego frontu. Czas przebycia całego szlaku wynosi ok. 2 godziny. Zalecany jest odpowiedni ekwipunek wspinaczkowy, latarka elektryczna do oświetlenia drogi oraz kask, bo choć szlak nie przedstawia stopnia trudności wspinaczki alpejskiej, to niektóre eksponowane odcinki wymagają pewnego wysiłku i przygotowania.

Szlak Kaiserjaeger prowadzi do zbocza masywu Lagazuoi okupowanego niegdyś przez wojska austriackie. Schodząca z wierzchołka góry ścieżka oferuje wspaniałą panoramę. Po drodze do okopów Vonbank, przechodzi się przez most wiszący. Cała wyprawa zajmuje około 1.30 godz. Zalecany jest ekwipunek wspinaczkowy oraz użycie rep sznura (linki pomocniczej) przy pokonywaniu eksponowanego zbocza przed mostem."

Cytat ze strony :http://www.grandeguerra.dolomiti.org/PL/dettaglio3.htmporady praktyczne
Strona schroniska Lagazuoi http://www.rifugiolagazuoi.com/
Więcej informacji o muzeach z tzw. Wielkiej Wojny http://www.dolomiti.org/dengl/Cortina/laga5torri/musei/index.html


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi