• Witamy
 • Pokaż cały świat
 • Europa
 • Ameryka Południowa
 • Ameryka Północna
 • Afryka
 • Azja
 • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Kretaporady praktyczne
samolotem
Do Samarii, najlepiej zorganizowaną wycieczką, z przewodnikiem. Zwiedzanie indywidualnie jest oczywiście dopuszczalne.
Ruch lotniczy na Krecie obsluguja dwa duże lotniska, Port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie ( 5,5 mln pasażerów i 46 tys. przylotów i odlotów w roku ) i Daskalogiannis w Chanii , Polecam dla chcacych zwiedzic wyspe wynajem samochodu Kreta jest wymarzonym miejscem do zwiedzania, gdyż jej wielkość (nieco ponad 200 km długości i kilkadziesiąt szerokości) sprawia, że wszędzie możemy dotrzeć samochodem ktorego wynajem na 3 dni z pelnym ubezpieczeniem kosztuje ok 50-60 euro(oczywiscie ceny sa sezonowe i moga odbiegac od podanych ).
Dla podroznych z wlasnym samochodem -promy z Włoch (Wenecja) oraz kontynentalnej Grecji (Pireus). Najpopularniejsi armatorzy operujacy na tych trasach to:Hellenic Seaways, ANEK Lines ,Minoan Lines,Superfast Ferries
Wszystkie te pokazywane w tym albumie miejscowosci sa w poblizu siebie we wschodniej czesci Krety , dojazd dobra , nowa droga E75 (New National Road)
Malia lezy niedaleko Heraklionu -dojazd z lotniska ok 30 minut , ma dobre polaczenia autobusowe z reszta Krety , wiele rejsowych autobusow zatrzymuje sie w centrum wystarczy podniesc reke , bilety kupuje sie najczesciej u kierowcy , sa tanie -1-1,5 euro jesli dojazd jest bliski ,3-4 euro jesli jazda jest no ok 30km do Agios Nikolaos czy Heraklionu
do Vai mozna dojechac trasa E75 , odleglosc ok 120 km od Malii , ok 1,5 godziny jazdy samochodem
Hotel w ktorym mieszkalismy nazywal sie Maria Rousse

porady praktyczne
Samaria- wstęp 3,60 Euro
Godziny otwarcia 6:00-16:00 (w nocy wąwóz jest zamknięty i przebywanie tam jest zakazane).Turystom zjawiającym się po 16.00 zezwala się wyłącznie na przejście kilku kilometrów w głąb wąwozu. Mniej więcej od listopada do kwietnia wąwóz jest zamknięty, "ze względu na obsuwanie się kamieni i niebezpieczeństwo powodzi".
Ceny biletow do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie czy palacu w Knossos sa przystepne -3-5 euro
Parking dla samochodow 2 euro za 3 godziny postoju w Agios czy Elouncie, bilet na lodke z Elounty na Spinalonge 10 euro od osoby , zwiedzanie wyspy -2 euro
Generalnie ja odebralem Krete jako miejsce tanich biletow na autobus , czy wstepu do muzeow , moze to z powodu drozyzny w Anglii gdzie jazda autobusem kosztuje (bilet jednorazowy -2 funty)
Ceny na plazy Vai -wynajecie lezaka -4euro , parking samochodu 3,5 euro , obiad w tawernie z widokiem na plaze dla dwoch osob 18 euro

porady praktyczne
Na terenie Parku Samaria nie wolno nocować. Nocleg można znaleźć poza parkiem, np w miasteczku przy morzu.
Mnostwo roznych hoteli i pensjonatow na kazda kieszen wystarczy poszukac w necie albo juz na miejscu
W Malii jest bardzo duzy wybor hoteli , pensjonatow czy pokoi do wynajecia -ceny przystepne na kazda kieszen

porady praktyczne
Samaria. Na terenie wąwozu jest tylko jeden punkt gastronomiczny, gdzie można kupić coś do jedzenia. Kolejny jest już poza parkiem w miasteczku przy morzu. Dlatego warto zabrać ze sobą suchy prowiant.
oto kilka nazw smakowitych posilkow serwowanych w tawernach:
greek salad , cretan salad, feta, graviera, myzithra, moussaka ,baklavas niektore z nich probowalem i nadal zyje

porady praktyczne
Samaria. Przed wycieczką warto zakupić wcześniej suchy prowiant i mieć ze sobą butelkę, gdyż na terenie parku co jakiś czas, są źródła z wodą pitną.

porady praktyczne
Wąwóz Samaria dużo lepiej jest zwiedzać z góry na dół. Jest to dość duża odległość do pokonania, a łatwiej jest schodzić. Warto zabrać ze sobą coś do okrycia głowy, gdyż duża część wycieczki jest w słońcu. Wszyscy przewodnicy przypominają, żeby mieć wygodne buty. Sprawdzają to przed wejściem. Na terenie wąwozu nie wolno schodzić z wyznaczonej ścieżki, ani wygłupiać się i biegać.
Najwyższy szczyt Krety - góra Idi, zwana także Psiloritis - wznosi się na 2456 m n.p.m. Kryje liczne sanktuaria, w tym słynną Grotę Idajską - według jednej z wersji mitu to tu narodził się Zeus.
Kreta słynie ponadto ze wspaniałej pogody - na wyspie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański - podobno to najzdrowsza mieszanka klimatów w Europie.
Północną część zajmują urodzajne, łagodnie schodzące do morza równiny. Na południu znajduje się bardziej surowa i niedostępna część wyspy. Niektóre położone tu wioski dostępne są tylko od strony Morza Libijskiego. Do innych można się dostać także od strony lądu, ale tylko przez wysoko położone przełęcze lub głębokie wąwozy. Zwrócona ku Afryce skalista część wyspy osłonięta jest od chłodnych północnych wiatrów wysokimi górami. Kiedy na północnym wybrzeżu panuje prawie sztormowa pogoda, na oddalonym o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów południowym wybrzeżu morze najczęściej jest zupełnie spokojne.
Plusem zorganizowanych wycieczek jest to,że płacimy i o nic się nie martwimy ale moim zdaniem lepiej sobie wziąć auto na cały dzień lub najlepiej tydzień (koszt od 30-40 euro/doba ale już 5 dni np 120euro).Można w ten sposób zaoszczędzić sporo kasy,podaje przykład : koszt wycieczki do Konssos (ruiny placu) to 43euro/osoba + bilet wstępu na miejscu (6euro/osoba) = ok 50euro/osoba.Za dwie osoby to koszt już 100euro z za 4 osoby 200euro.Jeśli weźmie się auto w cztery osoby,kupi paliwo (ceny paliwa takie jak u nas) to cena za taką wycieczkę na własną rękę wyjdzie max 20euro/osoba (40 euro za dwie) i auto jest w gratisie na resztę tygodnia.Można się też poruszać autobusami lokalnymi (ceny ok) ale to jest dość męczące.

porady praktyczne
Linki o Krecie
http://www.przewodniki-online.pl/grecja/kreta/turystyka.html
http://www.grecos.pl/przewodnik-po-krecie. http://turystyka.wp.pl/gid,15636566,title,
http://www.crete.pl/
Kolejne linki pomocne przy zwiedzaniu Krety:
http://kreta.tucoo.pl/
http://wideo.onet.pl/podroze-kreta-wyspa-mityczna,34823,w.html#
Przydatne greckie linki wystarczy translator google , zeby za chwie czytac wszystko w j.polskim
•www.icna.gr - informacje o możliwości uprawiania paralotniarstwa
•www.greeka.com/crete/heraklion/heraklion-beaches - informacje o plażach w regionie,
•www.greeka.com/crete/heraklion/heraklion-festivals - informacje o festiwalach w regionie,
•www.greeka.com/crete/heraklion/heraklion-excursions - informacje o możliwości wycieczek w regionie,
•www.kretasurf.gr - informacje o surfingu,
•www.greeka.com/crete/heraklion/greece/heraklion-bike-rentals - informacje o wypożyczalniach rowerów,
•www.greeka.com/crete/heraklion/greece/heraklion-car-rentals - informacje o wypożyczalniach samochodów,
•www.starbeach.gr - strona waterparku Star Beach,
•www.water-sports.gr - strona centrum sportów wodnych.


powrót
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych przekazanych na portal Worldbook jest NAV.COM Krzysztof Langier, Grzegorz Kowalik Sp.k z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7.
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@nav.com.pl,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów Worldbook - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnymi przepisami prawa
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi