• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Mantova



porady praktyczne
Adres :Piazza Sordello, 40 - Mantua
Complesso Museale di Palazzo Ducale
GPS: N: 45°9'37.32", E: 10°47'51.71"
Mozna dojsc do kompleksu spacerujac po starym miescie lub przyjechac z dworca autobusem, w poblizu znajduje sie platny parking samochodowy.
Do Mantui mozna dojechac samochodem autostrada
A22 Modena- Brennero: zjazd Mantova Nord (4 km od centrum miasta) i Mantova Sud (11,5 km od centrum miasta). Bezpłatne miejsca parkingowe wzdłuż promenady nad jeziorem Viale Mincio, Piazza Virgiliana, Anconetta, Campo Canoa. Płatne miejsca parkingowe: Via S.Giorgio, Lungolago Gonzaga, Via Cairoli. Więcej informacji na stronie www.aster.mn.it
Bazylika znajduje sie na maly placu w scislym historycznym centrum miasta Mantua przy placu Piazza Andrea Montegna.

porady praktyczne
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach :8:15 - 19.15, w poniedzialek nieczynne Bilety mozna kupic w kasie za gotowke lub on-line przez strone http://www.ducalemantova.org/
Indywidualny bilet dla osoby doroslej kosztuje 12 euro, znizkowy 7,5euro w tej cenie mozna zwiedzic Castello di San Giorgio,Camera degli Sposi, Corte Vecchia -ilosc osob zwiedzajacych sale freskow jest ograniczona
Posiadacze karty Mantova Card (cena 20 euro) musza za zwiedzanie zamku i komnaty freskow Camera degli Sposi doplacic 5,50euro
W pierwsza niedziele kazdego miesiaca mozna zwiedzac kompleks za darmo.
Wizyta na zamku Castello di San Giorgio, w komnatach Camera degli Sposi (tej z pieknymi XV wiecznymi freskami)- jest mocno ograniczana-max 1500 turystow dziennie, w grupach do 25 osob a czas pobytu do 5 minut.

porady praktyczne
Ja mieszkalem dwa dni w Hotelu Mantova -nie polecam, napisalem krytyczny komentarz na portalu booking.com o tym hotelu, w miescie jest 99 hoteli a wiec na pewno znajdzie sie cos na kazda kieszen.

porady praktyczne
Koniecznie trzeba spróbować mantuańskich przysmaków: małych pierożków tortelli faszerowanych dynią i drobno pokrojoną szałwią oraz makaronu z fasolką i kiełbasą, a na deser - chrupiącej tarty sbrisolona, z dodatkiem migdałów i cytryny. Do tego rubinowe Lambrusco Mantovano czy wina z pobliskich wzgórz Morenici, sięgających aż do południowych brzegów alpejskiego jeziora Garda.

porady praktyczne
W kazdy czwartek przed poludniem na starym mieście jest targ. Na wszystkich kluczowych dla turystów ulicach i placach stoją samochody dostawcze a przed nimi stragany z odzieżą, butami, garnkami i innym badziewiem. Trudno jest się poruszać a najważniejsze zabytki są zasłonięte jarmarczną tandetą.
Przyda sie troche wiedzy o wloskich winach:
Przy zakupie wina warto czytać etykiety,nazwa konkretnej winnicy, oznacza, że pochodzi z niej 95% gron. Jeśli wino od danego producenta nam smakowało zapamiętujemy nazwę winnicy, która obiecuje inne, dobre wina.Zapisany na etykiecie rocznik to informacja, że 95% winogron pochodzi ze zbiorów w danym roku.
Podawana jest również zawartość alkoholu,
Etykieta opisana jest słowami, których znaczenie warto zapamiętać , np.:
clasico- odnosi się do win z serca regionu często produkującego najlepsze wina,
abboccato – oznacza wino półsłodkie,
amabile -słodkie,
secco- wytrawne,
frizzante, spumante- musujące,
passito- produkowane z półsuchych winogron,
recioto – z suszonych winogron,
ripasso- fermentowane w beczkach,
riserva- dłużej leżakowane.

porady praktyczne
16 sierpnia 1328 r. ostatni Bonacolsi – Rinaldo, został obalony przez ród Gonzagów, rodzinę o urzędniczej tradycji. Luigi Gonzaga, od 1318 r. sprawujący urząd podesty miejskiego, został wtedy wybrany „capitano el popolo” i przejął rządy. Miasto zostało otoczone nowymi murami obronnymi a wiele obiektów architektonicznych odnowionych. Po tym, jak trzeci z Gonzagów – Ludovico, krwawo rozprawił się z własnymi krewnymi, ród rozluźnił politykę i pchnął miasto na drogę renesansu i idącego wraz z nim humanizmu. Już w XIV w. Mantua stała się ważnym centrum rozwoju tych idei, a Gonzagowie hojnymi mecenasami sztuki. W mieście tworzył wybitny malarz renesansowy Andrea Mantegna, a w 1423 r. dzięki ich fundacji została otwarta Casa Giocosa, znana szkoła humanistyczna.
W 1433 r. Gianfrancesco I wykupił od Cesarza Zygmunta Luksemburczyka za 120 000 złotych florenów tytuł książęcy, dziedziczony przez kolejnych panujących z rodu Gonzagów.
Kochankowie z Valdaro.
Parę szkieletów z Valdaro można zobaczyć na wystawie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Mantui. Została odkryta w 2007 roku przez archeolog Elenę Menotti w nekropolii w Valdaro na przedmieściach włoskiej Mantui. Szkielety kobiety i mężczyzny były obok siebie z twarzami skierowanymi ku sobie, ze splecionymi rękami i nogami, co jest bardzo nietypowe dla pochówków neolitycznych. W pobliżu archeolodzy znaleźli jeszcze 30 innych szkieletów, ale jednak te były ułożona osobno. Szczątki pary wraz z blokiem ziemi wykopano, a następnie przeniesiono do Musei Civici Como, gdzie zostały poddane badaniom DNA, RTG oraz skanowaniu 3D.Na podstawie badań antropologicznych ustalono, że szkielet po prawej stronie należał do kobiety w wieku ok. 16-20 lat, a po lewej do mężczyzny w wieku ok. 18-20 lat. Obydwoje mieli około 150 cm wzrostu. Kobieta miała przy sobie grot wykonany z krzemienia umiejscowiony w okolicy kręgów szyjnych, a mężczyzna długi nóż wykonany z krzemienia ułożony wzdłuż uda oraz dwa inne noże krzemienne w okolicach kości miednicznej. Prawdopodobnie kochankowie zmarli w wyniku śmierci naturalnej, ponieważ podczas badań nie znaleziono dowodów, na to by śmierć wynikała z jakiś nagłych dramatycznych zdarzeń.
Mantua to również miasto wspaniałego malarza Andrei Mantegni (ok. 1431-1506) - jego dom to dziś miejsce wystaw, głównie sztuki współczesnej (www.casadelmantegna.it ). Na freskach w Palazzo Ducale (inaczej zamek św. Jerzego) unieśmiertelnił rodzinę Gonzagów. Najsłynniejsza jest Camera degli Sposi, gdzie artysta zastosował technikę tromp l'oeil, kreując przestrzeń dającą złudzenie otwartego nieba zamiast sufitu. Bajeczne malowidła przedstawiają sceny z życia Barbary Brandenburskiej i jej męża Ludovica Gonzagi.
W Mantui Monteverdi skomponował Orfeusza i dał początek współczesnej operze i tu rozgrywa się akcja słynnej opery Rigoletto Giuseppe Verdiego.Warto wiedzieć, że to właśnie w Mantui rozgrywa się akcja opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, a postać rozpustnego i pozbawionego skrupułów księcia ze słynnej opery, wzorowana była na żyjącym w okresie renesansu Vicenzo I Gonzaga. Fircykowaty książę z opery Verdiego to mężczyzna żądny uciech i rozkoszy, takimi cechami odznaczał się również Vicenzo I Gonzaga z Mantui, znany ze swego wyuzdania i skorumpowania.
Mantua przyniosła natchnienie i była miejscem miłosnych uniesień słynnego skrzypka Vivaldiego, a dwa lata spędzone w tym mieście należały do szczęśliwych dni w jego życiu

porady praktyczne
http://www.mantovaducale.beniculturali.it/it/
http://pozornie-zalezna.blog.pl/2016/05/07/mantua-zwiedzanie-atrakcje-zabytki/
http://wlochy.praktycznyprzewodnik.eu/regiony-wloch/lombardia/mantua/
http://mojewloskieimpresje.blogspot.co.uk/2009/07/mantua-ksiazeca-mantua-smieciuszkowa.html
https://www.lonelyplanet.com/italy/lombardy-and-the-lakes/mantua
http://guideturistichemantova.it/English/the-city-of-mantua/
https://www.theguardian.com/travel/2013/mar/29/mantua-italy-sleeping-beauty-city-break
http://www.a41.pl/mantua.html
https://www.youtube.com/watch?v=YcnfB3lItxA


powrót