• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Marakesz



porady praktyczne
Do Marrakeszu można dotrzeć bez większych problemów. Jest to kolejne miasto do których latają tanie linie lotnicze.
Ale sposobem który osobiście ja bym polecał jest dojechanie tu np. z Fezu pociągiem, w bardzo dobrym standardzie, za niewielkie pieniądze można przejechać przez pół kraju, oglądając wspaniałe obrazy za oknami, mając możliwość rozmowy z Marokańczykami.
Jak wszędzie w Maroku do najważniejszych miejsc prowadzi Aleja Mohammeda V na jej końcu na skrzyżowaniu z Al. El Mouahidine Alejką obok parku Arset El Bilk można dojść do Place Jemaa el Fna
Z centrum trzeba jechać Aleją Mohammeda V do końca do meczetu Kutubija dalej Aleją Hommane Al Fatouaki do końca i w lewo w ul.: de Berrima do pałacu al Bahia z pałacem kieruj się na południowy wschód do ul.: Imam El Ghazali do końca następnie w lewo w ul.: Ba Ahmad po ok 750m Skręć w lewo w Derb Sidi Ishak która doprowadzi cię do Medresy Ali ben Jusufa
Widze tutaj sporo informacji , to ja tez cos dodam od siebie , na poczatek lokalizacja Ogrodu Majorelle - lezy on poza murami Mediny w nowej czesci Marakeszu dzielnicy (Gueliz) ktorej budowe zapoczatkowali Francuzi w czasie ich okupacji Maroka w XIX wieku , za daleko na pieszy spacer z Placu Jemma el Fna (ok 2,5km) a wiec warto podjechac w poblize rejsowym miejskim autobusem np 6,8,10 -bilet jest tani kosztuje 4 dirchamy (ok 30 pensow angielskich) -wysiasc obok ronda przy Gare Routiere tuz przy murach Mediny(obok bramy Bab Moussauf) i przejsc sie pieszo ok 300m wzdluz ulicy Ave Moula Abdallah , oczywiscie mozna tez dojechac do ogrodu mala taksowka (petit taxi-ok 50 dirchamow ) czy wynajac dorozke z Placu Jemma -koszt ok 80 dirchamow.
Kiedy jechac do Maroka ,najlepiej tu przyjechać w okresie od marca do maja lub od września do października, gdy jest chłodniej, a prawdopodobieństwo opadów się zmniejsza. Między dniem a nocą mogą wystąpić znaczne wahania temperatury, uzależnione od pory roku i regionu. Latem na gorących plażach jest tłoczno, a na wybrzeżu atlantyckim niebo zasnuwają chmury. Nad morzem przez cały rok panują umiarkowane temperatury, ale poza sezonem w kurortach bywa chłodno. Lato to doskonała pora na wędrówki po Atlasie Wysokim i Średnim, z kolei w miastach (np. Fezie i Marrakeszu) panują wówczas nieznośne upały. Najlepszy czas na podróże po południowym Maroku i Saharze to zima (od października do lutego), gdyż latem temperatura często sięga 45°C.
Dzisiaj opisze dojazd z lotniska Menara do centrum Marakeszu , lotnisko znajduje sie niedaleko miasta (ok 4-5 km od Placu Jemma el Fna.Najlepszym sposobem dostania sie do centrum miasta jest skorzystanie z autobusu nr19 (airport shuttle) ktory jezdzi co 30 minut miedzy 6.15 rano a 21.30 wieczorem - bilet kupuje sie za gotowke u kierowcy w jedna strone kosztuje 30 dirchamow lub za 50 mozna kupic powrotny (powrot w ciagu 2 tyg). Przystanek autobusu znajduje sie przed budunkiem glownym portu po lewej stronie za taksowkami .Nie polecam korzystania z nachalnych taksowkarzy (ktorzy zdzieraja niemilosiernie- kurs do miasta (4km) wolaja 150-200-250 dirchamow, jesli nie ustali sie ceny przed jazda to trzeba zaplacic tyle ile zazadaja bo blokuja wyjscie z samochodu .
Z Francji i Hiszpanii do Maroka pływają promy kilku firm. Najkorzystniejsze ceny proponują Trasmediterránea (www.trasmediterranea.es) i Comanav (www.comanav.co.ma). Na trasie z Algeciras do Ceuty kilka razy dziennie pływają promy samochodowe (1 godz. 30 min), szybkie promy (40 min) i katamarany (30 min). Pasażerowie muszą później dojechać autobusem do granicy z Marokiem, by tam przesiąść się na autobus.
Kiedy jechac do Maroka
Najlepiej jechać wiosną (marzec – maj) lub jesienią (wrzesień – połowa listopada). Unikać lipca i sierpnia ( upały, 50 stopni)! . Zimą jest stanowczo mniej turystów (oprócz Marakeszu ). Temperatury umiarkowane, ok. 15-20 st. Zimne noce – tanie hotele są często bez centralnego ogrzewania.
Transport i poruszanie się po kraju
Autobus. Autobusy odjeżdżają zawsze z dworca. Bilet najlepiej kupić osobiście w okienku . Dodatkowa opłata za bagaż - ok. 5-10 Dh/1 osobę (bez względu na wielkość bagażu). Dotyczy to wszystkich, nie tylko obcokrajowców. Autobusy przeważnie ruszają z opóźnieniem . Następnie pasażerowie wykłócają się o miejsca, rozpoczynają jedzenie kanapek, aż w końcu autobus rusza. Podróż trwa również dłużej, niż przewiduje kierowca (kierowca musi się po drodze np. pomodlić).
Droga do Medersy Ben Youssefa z placu Jemaa el-Fna może sprawić Wam trochę trudności (odleglosc ok 1,5km ), trzeba przebić się przez ogromna plantanine waskich uliczek sukow ( targowisk). Roznych zakamarków (slepych ,waskich uliczek) w Marakeszu jest niezliczona ilość a wiec latwo sie zgubic tym bardziej ,ze uliczki te nie maja nazw na budynkach i dokladnych mapach Mediny sa po prostu bezimienne.
Na placu Foucauld-w poblizu meczetu i Placu Jemma el Fna znajduje sie wiele przystankow autobusowych (linii miejskich) , bilety sa stosunkowo tanie 4 dirhamy , wiele linii rozpoczyna i konczy tu bieg po objezdzie miasta, stad mozna sie tez dostac na lotnisko czy dworzec kolejowy.
Do Muzeum Marakeszu i stojacej obok bylej szkoly koranicznej (Medersy Alego ibn Jusufa) mozna dojsc pieszo z Placu Jemma el Fna kluczac w uliczkach licznych sukow-ok 20-30 minut.

porady praktyczne
Suki - czynne niemal od samego rana do około 20 wtedy też powoli sklepikarze zamykają swe stoiska.
Grobowce Sadytów codziennie 8.30-11.45 i 14.30-17.45 wstęp 15 Dh
Jardin Majorelle codziennie 8.00-17.30 wstęp 40 Dh
Muzeum Sztuki Islamskiej 20 Dh
Najkorzystniej trafić tu między 19:00 a 1:00 ale stragany i restauracje na placu są otwarte niemal na okrągło.
Meczet Kutubija jest nie dostępny dla niemuzułmanów.
Medresy Ali ben Jusufa wstęp 40 Dh
Ktos napisal powyzej ze cena biletu wstepu do Ogrodu to 40 dirchamow , teraz juz 50 dirchamow (grudzien 2013, w kasie dostaje sie mala mapke Ogrodu) czas zwiedzania jest nieograniczony a wiec nie trzeba sie spieszyc , najlepiej zwiedzac Ogrod rano zaraz po otwarciu ,kiedy jest w nim pusto , pozniej zjezdzaja sie autobusy z halasliwymi turystami i trudno o relaks i fotke bez wchodzacych w kadr ludzi. Godziny otwarcia pazdziernik-kwiecien-od 8 do 17,30 , maj-wrzesien-godziny8-18 ,
miesiac Ramadanu -od 9-do 17
Muzea , palace sa otwarte od godziny 9 rano , ceny biletow wstepu raczej niskie przecietnie 10 dirchamow (ok 1 euro) , drozsze jest Muzeum Marakeszu 50 dirchamow lub 60 razem z medresa Ben Youseffa.
Wiekszosc obiektow wartych zwiedzania ,(Palace,Muzea, Groby Saddytow) otwieraja sie o 9 rano i sa czynne do 17,30-18 , rano zaraz po otwarciu trzeba dysponowac odliczona gotowka -przewaznie 10 dirchamow (1-euro) ,nieliczne miejsca sa drozsze-50dirchamow.
Tani nocleg od 50 Dh/os. + ciepła woda od 5 Dh. Nocleg na dachu hotelu - ok 25 Dh/os. - butelka wody mineralnej - 6 Dh, - zestaw obiadowy (zupa, najczęściej harira - pomidorowa z ciecerzycą i makaronem - tajine i deser) – od 60 Dh, - brochettes (szaszłyki - 100g mięsa jagnięcego/koziego/kurczak) – 20 Dh, - kawa z mlekiem – 6 Dh, - herbata miętowa - 5-7 Dh, - chleb - 1–1,5 Dh, - zestaw śniadaniowy (kawa/herbata, sok pomarańczowy, naleśnik/omlet/dżem, rogalik) - 18–25 Dh, - koktajl z awokado z migdałami - 10 Dh, - sok pomarańczowy - 3 Dh,- cola 0,3l - 5Dh,- 1 kg mandarynek - 5–7 Dh,
Wstęp płatny do Grobowcow Saadytow -10 dirhamów (ok 1 euro), adres Rue de La Kasbah. Można je oglądać codziennie w godzinach od 9 do 12 i od 14:30 do 18.

Wstęp do Palacu Badi kosztuje 10Dh +10DH do malego muzeum z zabytkowym minbarem .
Godziny otwarcia: codziennie od 9-12 oraz 14:30-18. .
Wstep do Palacu Bahia kosztuje 10 dirhamow , godziny otwarcia: codziennie od 9-12 oraz 14:30-18

Wstep do Medresy kosztuje 50dirhamow lub 60 dirhamow lacznie ze zwiedzaniem pobliskiego Muzeum Marakeszu , ja wybralem opcje biletu laczonego te dwa bardzo interesujace miejsca ,godziny otwarcia standardowe jak wszystkich muzeow w Marakeszu -otwarcie o 9 zamkniecie o 18 z przerwa 2 godzinna w poludnie
Niestety meczetu nie mozna zwiedzac ( mysle o turystach) wstep maja tylko muzulmanie a wiec przezentacje ogranicze do tego co jest dostepne , mury wokol meczetu , fundamenty pierwotnego meczetu , minaret i parki zieleni wokol .

porady praktyczne
W Marrakeszu istnieje dziesiątki tanich hotelików i riadów oferujących pokoje w skromnym standardzie. Ale za nocleg za około 15-20 zł w pobliżu niemal samego centrum miasta (do 500 metrów od placu), chyba nie można narzekać? W lutym nie było najmniejszego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca.
Oczywiście w takich klimatach po co spać, ale jeśli już to Hoteli jest tu bardzo dużo. Jak na afrykańskie klimaty to trzy-gwiazdkowy Hotel w pełni zaspokoi wymagania europejczyka. My spaliśmy w Hotelu 'Tropicana'
Na całym świecie jest kilka hoteli Bahia Palace pierwowzorem miał być pałac z Marrakeszu, chodzi o to by poczuć się jak wielki wezyr Si Mussa
Planujac pobyt mozna zarezerwowac pokoj przez internet np.na stronie www.booking.com
ja tak zrobilem , ale jest taki wybor w Marakeszu riadow ( tradycyjnych domow marokanskich z pokojami goscinnymi) i niskimi cenami ,ze nawet nie rezerwujac wczesniej znajdzie sie cos na kazda kieszen bez problemu, oczywiscie dla wybrednych mnostwo luksusowych hoteli 4 gwiazdokwych a nawet 5 .
Niestety mało z tych hoteli jest dostępnych w popularnych wyszukiwarkach noclegowych, więc tym bardziej warto polegać na poleceniach znajomych, lub szukać po przybyciu na miejsce
Podaje kilka drogich luksusowych hoteli w Marakeszu :cena za pokoj ze sniadaniem:
La Kasbah Igoudar ,Route Marrakech Amizmiz , cena od: 35 E
Atlas Asni ,Avenue De France, Marrakech , cena od: 46 E
Palmeraie Golf Palace ,, Marrakech, cena od: 79 E
Riad El Noujoum ,50 Derb Ben Zina ,Marrakech, cena od: 100 E
Jnane Leila Km 6 - Route De Lourika., Marrakech cena od: 100 E
Les Jardins De La Médina ,21 Derb Chtouka, Marrakech , od: 111 E
Ja zarezerwowalem hotel przez stronke www.booking.com
Marrakesh – hotel Medina, 50 Dh/os. Klimatyczny hotel w bocznej uliczce przy Jeema el Fna. Wspanialy widok z tarasu na Atlas i plac.
Hotel des Amis - przy samym Jeema el Fna, w jednej z odchodzących uliczek, tuż za wejsciem na plac od strony płd-wsch. 2 Rue Riad Zitoune El Kedim,
Maroko jest dla turystów krajem stosunkowo niedrogim. Osoby, które mieszkają w tanich hotelach (1-3 gwiazdkowych) lub riadach (prywatne domy wynajmujace pokoje), jedzą lokalne dania oraz dzielą wydatki i pokoje hotelowe z inną osobą, mogą przeżyć tydzień za 120-150 funtow

Tanie noclegi można zarezerwować przez stronkę hostelworld.com, lub bezpośrednio www.douarskoll.ma
Marakesz jest dobrze przygotowany pod względem noclegowym na przyjęcie gości z różnych zakątków świata i o różnej zasobności portfela. Przyjezdni, którzy pragną w pełni korzystać z arabskich klimatów mogą liczyć na tradycyjne marokańskie "riady" usytuowane przeważnie w Starej Medynie - czyli starej części miasta. Domy te z charakterystycznym centralnym krużgankiem, fontanną po środku, restauracją i tarasami są bardzo popularne wśród zachodnich gości, ale nie należą do najtańszych, dwuosobowy pokój ze sniadaniem to koszt 30-50 funtow za noc. Hotele luksusowe najbardziej znanych sieci ulokowane są często w historycznych budowlach, dlatego utrzymany jest w nich styl architektury arabskiej. Niskobudżetowe hoteliki, których należy szukać na południe od Djemaa el Fna wiążą się z kosztem od 20 do 50 funtow . Te bardzo często nie są dostępne drogą online, dlatego poszukiwać ich należy w przewodnikach turystycznych.
Do Marakeszu mozna sie wybrac nie majac wczesniej zabukowanego w necie hotelu (jest tak duzy wybor miejsc noclegowych na kazda kieszen- wersja dla hardkorowcow) , male riady (domy z miejscami noclegowymi) oferuja taksowkarze i naganiacze w miejscach gdzie pojawjaja sie turysci , ja jak wyszedlem z autobusu z lotniska obok Placu Jemma el Fna to zanim przeszedlem bardzo ruchliwa droge mialem trzy oferty zakwaterowania od naganiaczy.

porady praktyczne
W pobliżu placu Dżami al-Fana znajduje się dziesiątki knajpek i restauracji serwujących specjały kuchni marokańskiej.

Dla bardziej wybrednych, w niedalekiej okolicy znajduje się KFC.
Koniecznie spróbujcie tradycyjny tadżin, kuskus, zielonej herbaty z miętą no i oczywiści soku owocowego
W Ogrodzie jest male bistro gdzie mozna kupic cos do picia i jakas kanapke , osobiscie nie korzystalem
Tadżin - naczynie i potrawa w jednym
Nazwa tej potrawy wywodzi się od glinianego naczynia, w którym się ją przyrządza. Naczynie to wyróżnia stożkowata, pięknie zdobiona pokrywka. Potrawy w tadżinie gotuje się na parze, bez użycia tłuszczu, dzięki czemu dania tego typu są naprawdę zdrowe.Tradycyjnie potrawy w tym naczyniu przygotowuje się na wolnym ogniu, a następnie w całości przenosi na stół. Wszyscy goście jedzą z jednego naczynia.Tadżin powinno się jeść trzema palcami, zawsze prawej dłoni, nakładając go na kawałek chleba tzw. chobza. Najpierw wyjada się warzywa, a najsmaczniejsze kąski, czyli mięso, pozostawia się na koniec.Aby wyróżnić i uhonorować gościa, gospodyni często najlepsze kąski przesuwa na stronę naczynia, po której on zasiada, aby łatwo było mu po nie sięgnąć.W skład tej potrawy wchodzi zwykle mięso (drób, ryba, wołowina, jagnięcina) warzywa, a czasem nawet owoce. Oto kilka przykładów tadżin: •tadżin z sardynkami
•tadżin z kurczaka z cytryną i oliwkami
•tadżin z jagnięciny z karmelizowaną pigwą
•tadżin z suszonymi śliwkami itd.

Na placu Jemma el Fna jest bardzo duzy wybor rodzajow tego pozywnego dania , koszt 30-40 dirchamow, jadlem i zyje.
Pobyt w Marakeszu wiazal sie ze sprobowaniem czegos egzotycznego lokalnego do jedzenia . Sprobowalem na Placu Jemma el Fna tradycyjne marokańskie danie Tadżin (Tagin, Tjine)-koszt 30 dirhamow, ktore jest dostepne wszedzie , podobnie nazywa sie gliniane stozkowe naczynie w ktorym gotuje sie tadzin z ryżem, kaszą i kurczakiem, z warzywami, z rybą. Smak dopełniają mieszanki przypraw (kolendra, kumin, szafran), które przenikają w głąb potrawy czyniąc ją mocno pachnaca. Przygotowywane i podawane jest w glinianym naczyniu ze stożkowatą pokrywą , uwaga ostroznie jesc bo jest bardzo gorace , zjadlem i przezylem ale szalu nie ma, bardziej smakowaly mi szaszlyki baranie z grilla.
Wszechobecna jest herbata , slaba zielona chinska herbata podawana z liscmi swiezej miety i bardzo slodka , do malutkich szklaneczek wlewana jest z wysoka tak zeby byla na powierzchni pianka , jak mówią Marokańczycy – marokańska whiskey . Podobnie jak chleb jest obecna wszędzie. Częstują nią w hotelu, na targu , na ulicy-koszt to 2-3 dirhamy. Pije się ją z charakterystycznych małych szklaneczek , kazda transakcja na bazarze konczy sie wypiciem szklaneczki herbaty.Osobiscie wole mocne (lekko cierpkie) herbaty angielskie i tu sila przyzwyczajenia czesciej z dodatkiem mleka niz plasterka cytryny.
W Maroku praktycznie na każdym kroku dostaniemy świeży chleb, owoce i orzechy. Prawdziwa marokańska uczta składa się zwykle z zestawu lekkich sałatek i dania głównego. Sałatki robione są między innymi z zielonej papryki, pomidorów i czosnku. Daniem głównym są specjały marokańskie – pieczone na grillu mięso lub ryby z dodatkiem kaszy kuskus z grubo mielonej pszenicy i chlebem tadżin.
W kuchni marokańskiej widoczne są wpływy francuskie. Dostrzec można je przede wszystkim w typowo francuskich śniadaniach, zwłaszcza tych podawanych w dużych hotelach, które składają się zwykle z kawy z mlekiem i słodkiego rogalika. Charakterystyczne dla kuchni marokańskiej są przyprawy, czego przykładem jest harrisa - pasta z ostrej, czerwonej papryki, oliwy z oliwek i czosnku.

Kuskus jest potrawą charakterystyczną nie tylko dla Maroka, ale dla całej północnej Afryki. Nazwa kuskus pochodzi od arabskiego słowa „kaskasa”, które oznacza: „tłuc, rozbijać”. Związane jest to z tradycyjnym sposobem wytwarzania tej wyjątkowej potrawy.Maroko | Kuskus - produkt łączący cechy makaronu i kaszy .Początkowo był to produkt uboczny, powstały podczas mielenia pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Niewielkie grudki odsiewano z mąki, namaczano w wodzie, a następnie oprószane mąką sprzedawano, właśnie jako kuskus. Był to więc produkt na pograniczu kaszy i makaronu.Obecnie kuskus produkowany jest z ciasta przesiewanego przez sito o małych oczkach. Nadal głównymi jego składnikami jest mąka pszenna i woda.Kuskus przygotowuje się na dwa sposoby: gotując go na parze lub zalewając odpowiednią ilością wrzątku, który w niego wsiąka. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki.Kuskus spożywa się na ciepło lub zimno. Tradycyjnie podaje się go z roślinami strączkowymi, w szczególności z ciecierzycą. Obecnie kuskus najczęściej spożywa się z dodatkiem mięsa i warzyw. Tradycyjnie powinien to być jeden rodzaj mięsa, jednak dla turystów często przygotowywany jest kuskus z wielu różnych mięs jednocześnie.
Marakesz to miasto, w którym bez problemu znajdziemy miejsce by dobrze zjeść. Są tu restauracje ekskluzywne, wyszukane, oferujące smaki całego świata jak i proste i maleńkie restauracyjki podające smaczne, lokalne dania. Jeśli jednak chcemy skosztować tanich rodzimych wyrobów, najlepiej jest wybrać się w kulinarną wieczorna podróż na Plac Jemaa el Fna . Znajdziemy tam stoiska, kramy i maleńkie restauracje, które oferują dania gotowe, często są to potrawy wegetariańskie, na przykład zupa hahera, ale wielbiciele mięsa znajdą też potrawy z grila podawane z gotowanymi warzywami. Na deser Marakesz proponuje pomarańczowy pudding ryżowy lub sałatkę owocową, a napojem, który trzeba tu skosztować jest niesamowicie słodka herbata miętowa.
Beduini do kuchni marokańskiej wnieśli daktyle, mleko, kaszę i chleb, które były podstawowymi składnikami ich wyżywienia. Co więcej, to prawdopodobnie Beduini wymyślili suchy makaron, ponieważ chcieli w jakiś sposób przechowywać mąkę podczas długotrwałych wypraw przez pustynię.
Co do afrykańskich specjalności kulinarnych, zaskoczeniem dla wielbicieli kawy może być zarówno jej smak, jak i sposób przygotowania. Kawowa esencja jest wlewana do szklanki nieodtłuszczonego mleka wielbłądziego, które nadaje trunkowi słodki posmak. Dopiero dodatkowa porcja cukru upodabnia napój do naszej mocno słodzonej kawy.

Będąc w Marrakeszu nie można nie spróbować tamtejszej specjalności – różków gazeli. Jest to marcepanowy słodycz w kształcie półksiężyca. Pycha! Udało nam się znaleźć cukiernię wyspecjalizowaną w produkcji arabskich słodkości, gdzie kupiliśmy różki za bezcen. Wspomnienie wyśmienitego smaku towarzyszyło nam aż do lotniska, gdzie cena słynnych marokańskich pyszności skutecznie ochłodziła nasz zapał do zakupu kulinarnej pamiątki. Okazała się dziesięć razy wyższa.
Bedac w Maroku koniecznie spróbować tajine. To typowe marokańskie danie przyrządzane w ręcznie zdobionym kamionkowym naczyniu. Dusi się w nim warzywa i przeróżne mięsa z dodatkiem rodzynek, moreli i przypraw . A na deser poleca kruche ciasteczka z bakaliami. – We wszystkich słodyczach marokańskich jest mnóstwo miodu, orzechów i innych afrodyzjaków a na koniec popic goraca,slodka mietowa herbata .

porady praktyczne
Suki w Marrakeszu to istny raj na zakupy. Ciężko wyliczyć czego nie warto tam kupić. Szczególnie duży wybór wyrobów ze skór, dywanów, przypraw.
Maroko słynie z wyrobów ceramicznych i tu pewnie warto by kupić tadżin, wyrobów ze skór - paski, torby, oczywiście z wielbłąda, oraz marokańskiego złota czyli olejku arganowego (pamiętajcie że mnóstwo tu podróbek).
Na terenie Ogrodu w budynku (w charakterystyczne kolory niebiesko-zolte) znajduje sie mala ksiegarnia i sklepik (Boutique Majorelle) z markowa odzieza dla kobiet i pieknymi bransoletami , naszyjnikami -z kolekcji Yvesa Saint Laurenta - ceny kosmiczne -kiedy robilem zdjecia wewnatrz sklepiku slyszalem niewybredne komentarze polskich nielicznych turystow !!! typu- (spierdalamy bo ocipieli z cenami) jak sie slyszy takie komentarze to wstyd sie przyznac ,ze jest sie Polakiem.
Zakupy w Maroku to duża przyjemność, gdyż nie drenując portfela, można tu kupić mnóstwo wyrobów rzemieślniczych dobrej jakości. Na targowiskach obowiązuje jedna zasada: trzeba się targować.
Na zakupach generalnie powinno się zapłacić 50% sugerowanej ceny. Na sukach nie ma cen i etykietek - wszystko zależy od waszych umiejętności targowania się. Bardzo przydatny jest tutaj talent aktorski, bo czasem kupno lampy albo dżelabiji (szata ze szpiczastym kapturem) to prawdziwa sztuka negocjacji.
Podaje nazwy kilku Soukow i w czym się specjalizują:
Souk Semarine, tkaniny i upominki,
Souk Rahba Qdima dywany, maty, skóry owcze,
Souk el Attarine, perfumy, kosmetyki
Souk des Bijoutiers z biżuterią
Souk Larzal z wyrobami wełnianymi.
Co warto przywieźć na pamiątkę z Maroka
- Babouches – skórzane tradycyjne buciki, idealne jako papucie domowe, we wszelakich wzrorach i kolorach. Najbardziej popularne są żółte.
- Olej arganiowy – kosmetyczny hit ostatniego sezonu (kremy, olejki do ciała i włosów).
- Przyprawy – kurkuma, szafran, kumin, mieszanka przypraw do tajine.
- Wyroby skórzane – torby, paski, pufy, lampy.
- Dywany, dywany i jeszcze raz dywany. Od kilimów po narzuty na łóżka, koce. Z owczej, wielbłądziej wełny, jedwabiu z agawy (w Fezie, Midelt, Marakeszu).
- Srebrna biżuteria i wzornictwo berberyjskie (naszyjniki, masywne bransolety, kolczyki) – Tarudannt, Marakesz, Tiznit.
- Ceramika – Fez, Safi.
- Wyroby drewniane – lustra, stoliki, stoliczki, krzesła...
- skórzane buty – największy wybór w Marrakeszu.
- przyprawy.
- suszoną zieloną herbatkę.
- sziszę (fajkę wodną) – jest wszędzie, ceny zróżnicowane – ze względu na jakość.
- tajine (gliniane naczynie na tradycyjną potrawę) – najlepiej kupić u Berberów.
- lampkę „lampion” - najlepiej kupić u Berberów.
- lampkę ze skóry – Fez.
- kolczyki, biżuterię – tania, etniczna.
- wyroby ceramiczne – popielniczki, małe tajiny.
Paniom z pewnością przypadną do gustu liczne zielarnie, herbaciarnie i perfumerie pełne naturalnych kosmetyków, barwników i przypraw. Często sprzedawane są kawałki drzewa sandałowego i cedrowego, które rozżarzone pełnią funkcję kadzidła. Niekiedy warto zaufać sprzedawcom, którzy lepiej niż my znają się na regionalnych produktach. Na przykład popularny minerał o działaniu antyperspiracyjnym można kupić również w Polsce, lecz jest dostępny tylko w aptekach w dużo wyższej cenie.
Pamietajcie robiac jakiekolwiek zakupy w Maroku ,ze trzeba sie ostro targowac, ich cena startowa to kilkaset procent wiecej od ceny rzeczywistej a hasło sprzedawcow : 'if you buy, or don't buy, we keep smile', zmienilbym raczej na 'if you buy or not buy, you will pay' .Towar dotkniety uwaza sie za sprzedany a wiec radze nic nie dotykac jesli nie chcecie pozbyc sie nadmiaru gotowki.

porady praktyczne
W poszukiwaniu noclegu warto wysłuchać lokalnych 'zachęcaczy' czatujących na turystów, często podczas dyskusji udaje się wynegocjować bardzo atrakcyjną cenę, a jeśli on sam nie może nam zaoferować tego czego szukamy, za naprawdę niewielką opłatą zaprowadzi nas do kogoś innego, kogoś kto prawdopodobnie spełni nasze oczekiwania.
Na każdy zakup ustalcie cenę przed transakcją, targować się trzeba a cena to rzecz umowna.
Nikogo nie obrazicie targując się zaciekle, natomiast wielu - nie targując się wcale.
Adres Ogrodu:
Jardin Majorelle
Rue Yvws Saint Laurent , 40090 Marrakech ,Maroc
email-info @jardinmajorelle.com
W miastach nie brakuje lekarzy o wysokich kwalifikacjach. Szpitale czasami pobierają niewielką opłatę. Słońce praży bardzo mocno, więc trzeba zakładać przewiewne bawełniane ubrania i nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem i pić dużo wody. Nie należy nadużywać alkoholu i kofeiny, gdyż mogą doprowadzić do odwodnienia. Apteki są wprawdzie dobrze zaopatrzone, ale trzeba sprawdzać daty ważności leków, gdyż w wysokich temperaturach szybko tracą swe właściwości. Lekarstwa są drogie, więc warto zabrać ze sobą apteczkę. Należy pić wyłącznie wodę butelkowaną i unikać surowych potraw, zwłaszcza sałatek z warzyw czy owoców mytych w wodzie z kranu. Kąpiel w oazach czy rzekach o powolnym nurcie grozi zakażeniem groźnym pasożytem – motylicą wątrobową.
Kursy wymiany na dirhamy:(Grudzien2013) ten sam kurs wymiany na lotnisku Menara , w bankach w miescie,czy placac za nocleg w hotelach
1.00 GBP = 12.83 MAD (Moroccan Dirham)
1.00 EUR = 10.87 MAD (Moroccan Dirham)
1.00 USD = 8.03 MAD (Moroccan Dirham)
oczywiscie ,moga byc drobne roznice kursow w czasie ,podaje aktualne w dniach 10-14 grudnia 2013
A gdzie odpocząć po całym dniu zwiedzania? – Warto odwiedzić hammam. To orientalne łaźnie . Aromatyczne kąpiele, masaże z olejkiem arganiowym we wnętrzach zdobionych stiukami ręcznej roboty są magicznym doznaniem
Volubilis to ruiny miasta założonego w III w. p.n.e. przez Kartagińczyków. W I w. n.e. była to najdalej wysunięta na południe placówka Cesarstwa Rzymskiego. Rzymianie wycofali się stąd pod naporem Wandalów w III w. n.e. Do miasta zamieszkałego przez Berberów, Żydów i Greków przybył w VIII wieku wspomniany wcześniej Mulaj Idris. Ruiny Volubilis zostały odkryte ponownie w 1915 roku. Większość ruin pochodzi z III w n.e. Zwracają uwagę mozaiki (Orfeusz otoczony przez zwierzęta), kolumnada w Świątyni Jowisza oraz Łuk Triumfalny na cześć cesarza Karakalli, który był pół-Rzymianinem, pół-Berberem.
Święta i festiwale
1 stycznia Nowy Rok
11 stycznia Manifest Niepodległości
1 maja Święto Pracy
30 lipca Święto Tronu
20 sierpnia Dzień Rewolucji
21 sierpnia Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
6 listopada Rocznica Zielonego Marszu
18 listopada Święto Niepodległości

W Maroku obchodzi się tradycyjne muzułmańskie święta religijne, takie jak Ramadan, Eid es-Seglir (koniec ramadanu) i Eid el-Kebir (40 dni później). Ich daty zmieniają się w kolejnych latach.

Święto Narzeczonych (Imilszil) - sierpień
Festiwal muzyki Gnawa (As-Sawira) - połowa czerwca
Święto Daktyli (Erfud) - październik
Festiwal muzyki religijnej (Fez) - maj/czerwiec
Mussem Mulaja Idrissa - największe święto religijne - wrzesień
Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, a zarazem największe święto islamu obchodzone przez jego wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr. Ramadan jest czasem modlitwy, błogosławieństwa i osobistego zwycięstwa nad ludzkimi słabościami .W czasie ramadanu dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu. Saum, czyli post podczas ramadanu, jest ścisły i bezwzględny, w związku z czym ramadan jest czasem nie tylko błogosławieństwa, ale także osobistego zwycięstwa – zwycięstwa swoich słabości. W trakcie muzułmańskiego postu nie można jeść ani pić (absolutnie żadnych napojów). Nie można także palić papierosów czy uprawiać seksu. Ma to szczególne znaczenie, gdyż zarówno myśli, jak i działanie muszą być wówczas szlachetne i czyste. Ramadan trwa cały miesiąc, więc aby go przeżyć bez uszczerbku na zdrowiu muzułmanie zazwyczaj spożywają dwa posiłki. Iftar to posiłek jedzony po zachodzie słońca, natomiast suhur je się przed jego wschodem. Ważne jest, aby ostatni posiłek zjeść dopiero po zakończeniu wieczornej modlitwy (czyli maghrib), a pierwszy skończyć zanim rozpocznie się modlitwa poranna (tzw. fadżir).Jeśli w czasie ramadanu ktoś złamie nakaz postu i skusi się na jakiś, nawet najmniejszy posiłek, powinien natychmiast po zjedzeniu wszystko zwymiotować. Post nie obowiązuje dzieci, chyba że one same chcą brać w nim udział. Z obowiązku tego zwolnione są także kobiety ciężarne, karmiące matki, młode dziewczyny, które zaczęły miesiączkować, osoby chore, którym post może zaszkodzić oraz podróżujący. W zamian powinni oni wybrać 30 dowolnych dni w ciągu roku, podczas których będą pościli. Ponadto w czasie ramadanu osoby takie powinny nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek. Maroko | Ramadan to święty miesiąc upamiętniający przekazanie przez archanioła Gabriela pierwszych wersetów Koranu .Aby jeszcze pełniej uczestniczyć w ramadanie muzułmanie powinni w czasie dziewiątego miesiąca przeczytać cały Koran. W tym celu nocami w meczetach odbywa się specjalna modlitwa nazywana tarawih, podczas której wspólnie recytowana jest Święta Księga. Dzięki temu każdy wierzący ma możliwość przypomnienia sobie słów i czynów proroka. W okresie ramadanu codzienne życie w Maroku spowalnia. Marokańczycy skupiają się na swojej duchowości i bliskości z Bogiem. Jest to czas zadumy i modlitwy. Samokrytycyzm, oświecenie i oczyszczenie powinny odbyć się nie tylko na poziomie duchowym, ale także materialnym, poprzez czynienie dobrych uczynków. Takie skupienie na kształtowaniu własnej duchowości wymaga jednak sporo czasu, dlatego też dzień pracy skrócony jest w tym okresie do kilku godzin. Należy o tym pamiętać gdyż załatwienie spraw w wielu firmach i urzędach może być utrudnione. Co więcej, zdarza się, że przez kilka godzin w ciągu dnia nie kursują żadne autobusy. Za to po zmierzchu uliczne życie eksploduje. Otwierane są wszystkie bary i restauracje. Wiele sklepów prowadzi wówczas nocne wyprzedaże. Wielu Marokańczyków bierze w okresie ramadanu urlop i podróżuje po całym kraju. Turysta europejski może więc mieć problem z zakupem biletów na autobus czy pociąg. Miesiąc postu muzułmanie powinni zrekompensować sobie biorąc udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Przerwania Postu, czyli Id al-Fitr. Jest to pewnego rodzaju nagroda za gorliwość, jaką wykazali wyrzekając się na miesiąc wszystkich nałogów. Wówczas to muzułmanie odwiedzają swoje rodziny i przyjaciół obdarowując się na wzajem podarkami. Jest to czas radości i zabawy. Prezenty rozdawane są także biednym i potrzebującym napotkanym na ulicach. Daty rozpoczęcia i zakończenia ramadanu w Maroku* w ostatnich i nadchodzących latach:

•Od 11 sierpnia do 9 września 2010
•Od 1 sierpnia do 30 sierpnia 2011
•Od 20 lipca do 18 sierpnia 2012
•Od 9 lipca do 7 sierpnia 2013
•Od 28 czerwca do 27 lipca 2014
•Od 18 czerwca do 16 lipca 2015
*ponieważ ramadan wyznacza się według faz księżyca, w każdym kraju data ta wypada w innym dniu. Przyjmuje się albo lokalne ustalenia, albo datę wyznaczoną przez Arabię Saudyjską.
W mieście jest dużo miejsc w których można wymienić posiadaną walutę na marokanskie dirhamy. Kurs w kantorach i bankach jest praktycznie identyczny, narzucony przez państwo, ja wymienilem funty na dirhamy na lotnisku w Marakeszu zaraz za sala odpraw paszportowych kurs 1funt-12,78 dirhama , mozna tez wymienic funty na lotniskach gdzie sa loty do Maroka ale kurs jest gorszy , w Anglii na lotnisku Stansted 1funt-10,5 dirhama
Nie tylko krajobrazy w Maroko kuszą, ale i ludzi i ich kultura. Jednak ich wierzenia mówią o zabraniu duszy podczas robienia fotek. Koniecznie trzeba zapytać przed zrobieniem fotografii komukolwiek: wystarczy pokazać aparat, żeby uzyskać nerwową odmowę w postaci machania rękami, lub uśmiech i ‘ok.’. Kobiet z zakrytymi twarzami, czy mężczyzn w tradycyjnym ubiorze, z czapeczką, chustą na głowie nie warto pytać. Zdjęcia zawsze można robić z ukrycia, np. z tarasu hotelu. Państwo zabrania robienia zdjęć obiektom wojskowym, tamom, zbiornikom wodnym, mundurowym, meczetom i innym obiektom religijnym itp.
Allach nakłada obowiązek jałmużny, a opieki socjalnej tu nie ma. A wiec czasem okazcie serce i rzuccie do miseczki jakies drobne dirhamy miejscowemu biedakowi w koncu jestescie bogatymi turystami z Europy.

porady praktyczne
http://www.ctm.ma/
http://www.oncf.ma
http://www.youtube.com/watch?v=4SGg7yPQ_-I&feature=related
http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCamaa_al-Fina
http://www.journeybeyondtravel.com/news/morocco-travel/bahia-palace-marrakesh-morocco.html
http://www.sacred-destinations.com/morocco/marrakesh-ben-youssef-medersa
Strona internetowa Ogrodu -www.jardinmajorelle.com
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maroko
http://www.abcmaroko.pl
oficjalna strona Marakeszu -(ang.fran)-http://visitmedina.ma/fr/interactive-map-6
Dobrym źródłem informacji jest internet, choć wciąż brak stron internetowych dotyczących Maroka zawierających szczegółowe dane. Większość danych jest dostępna w języku angielskim, a serwisy marokańskie to na ogół wersje francuskojęzyczne. Pod podanymi adresami stron internetowych kryją się zwykle ogólne informacje na temat Maroka:
* www.morocco.com - wiele informacji dotyczących miast, podróży po Maroku, kultury, pogody itp.
* www.visitmorocco.com - strona państwowego biura informacji turystycznej.
http://www.abcmaroko.pl/newsy-z-maroka/120-wakacje-w-maroku.html
Marakesz po polsku -http://marakeszpopolsku.blogspot.co.uk/
http://www.zielonakamera.pl/w-podrozy/maroko/marakesz
http://info.podroze.gazeta.pl/temat/podroze/marakesz
Planowanie zwiedzania Maroka http://www.marshruty.info/planner/
Wakacje w Maroko http://crosstown.com.pl/
http://www.koniecswiata.net/afryka/maroko/karta-kraju/
http://www.tui.pl/wakacje-samolotem/blisko-i-cieplo/maroko/marakesz
http://pl.hostelbookers.com/hostele/maroko/marakesz/
http://turystyka.interia.pl/swiat/news/maroko-podroz-do-krainy-czarow,1796676,3576
http://turystyka.interia.pl/swiat/news/maroko-wyprawa-po-slonce,1562835,3576
http://www.mttravel.eu/main/podroze/maroko/marakesz
koszty http://mrowisko.wordpress.com/2013/03/04/informacje-praktyczne-maroko-2013/
http://www.wakacje.pl/przewodnik/maroko/marakesz-44000887.html
http://pl.tripadvisor.com/SmartDeals-g293730-Morocco-Hotel-Deals.html http://crosstown.com.pl/
http://info.podroze.gazeta.pl/temat/podroze/maroko
http://www.travelplanet.pl/wypoczynek-zwiedzanie/maroko/


powrót