• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Padwa



porady praktyczne
Dojazd samochodem z Polski , kierować się na Katowice, a następnie na Cieszyn. Należy przejechać tranzytem przez Czechy do Austrii. Z Wiednia kierować się cały czas autostradą A2 do Włoch. We Włoszech kierować się na Wenecję (Venezia), a następnie na Padwę (Padova).
Ja przyjechalem pociagiem z Werony -7,10 euro w jedna strone
Pociągiem: można pojechać pociągiem do Wenecji, przesiadając się w Mestre w kierunku Padwy.
Padova (włoski: Stazione di Padova) – stacja kolejowa w Padwie, w regionie Wenecja Euganejska,stacja ma 5 peronów.
Znajduje się na linii Mediolan - Wenecja, Padwa Bolonia
Większość osób podróżujących do Włoch wybiera samolot jako najlepszy środek transportu. Polska ma wiele dogodnych połączeń lotniczych z największymi włoskimi miastami. Kursy obsługują między innymi PLL Lot, włoska Alitalia, niemiecka Lufthansa, a także tanie linie takie jak Wizz Air lub Ryanair . Bez problemu możemy dotrzeć do takich miast jak Rzym, Mediolan, Bolonia czy Wenecja. Poszczególne linie proponują również połączenia z Turynem, Weroną, Florencją, a także Sycylią i Sardynią. Z powodu kosztów, tanie linie lądują na podmiejskich lotniskach, a nie głównych, co wiąże się z kosztem dojazdu do centrum. Nie są to jednak bardzo duże koszty (w Rzymie i w Bolonii ok. 4-5 euro).
Adres: Piazza del Santo, 11, 35123 Padova PD
W poblize bazyliki mozna dojechac z dworca kolejowego tramwajami ,autobusami lub pieszo,ja wybralem spacer aby poznac lepiej to miasto (to ok 2km)
Do Padwy możesz dostać się szybko i wygodnie, wybierając połączenie lotnicze do Wenecji. Jest bowiem oddalone jedynie o 60km od lotniska w Treviso i 55 km od portu lotniczego Wenecja – Marco Polo.

porady praktyczne
Wiekszosc zabytkow niestety odplatna od kilku do kilkunastu euro , warto zaopatrzyc sie w karte miejska Padova Card jesli zamierzacie zostac na 2-3 dni w miescie i duzo zwiedzac.
Bazylika św. Antoniego otwarta jest dla zwiedzających codziennie w godz. 6.20 – 19.45 w okresie letnim i 6.20 – 19.00 w okresie zimowym. Msze w dni powszednie odprawiane są o godz. 6.20, 7.00, 7.30, 8.15, 9.00, 10.00, 11.00, 16.00 (w okresie zimowym), 17.00, 18.00 (w okresie letnim). W każdy wtorek i piątek o godz. 17.45 sprawowana jest liturgia przy grobie św. Antoniego.
Wstep do bazyliki sa Antoniego jest bezplatny, dla wiernych i zwiedzajacych co nie jest takie oczywiste poniewaz wiele wloskich kosciolow wprowadzilo oplaty za wstep do kosciola dla zwiedzajacych,np w Weronie za wstep stare koscioly pobieraja od zwiedzajacych oplate 2,5 euro, ja planujac zwiedzenie wiecej niz jednego starego kosciola kupilem bilet laczony 6 euro za wstep do 4 kosciolow. Kolejna sprawa to robienie zdjec we wnetrzach kosciolow, absolutny zakaz uzywania flesza,a niektore stare kaplice, koscioly, stojace obok nich Babtysteria czy pieknie zdobione freskami oratoria wprowadzaja z calkowity zakaz robienia zdjec

porady praktyczne
Hotele we Włoszech pogrupowane są w pięć kategorii gwiazdkowych, które zależą od komfortu i wyposażenia. Niektóre z nich proponują nocleg ze śniadaniem lub też pełnym wyżywieniem za dodatkową opłatą. Należy pamiętać, że w większości włoskich hoteli spotkamy się z włoskim śniadaniem, czyli „na słodko”: rogale, dżemy, ciasta, a do tego kawa lub sok.W większych, turystycznych miastach, pobierana jest opłata turystyczna za nocleg i zależna jest ona od standardu hotelu.

Hostele, czyli miejsce, w którym wynajmujemy nie pokój, a łóżko w wieloosobowym pokoju. Ceny za miejsce w dormitorium nie przekraczają ceny 20 euro, a często są tańsze. Hotele umiejscowione są w centrach turystycznych miast i są dobrą alternatywą dla osób z ograniczonymi finansami.
Pensjonat -Casa a Colori,Via del Commissario 44, Padova, od 15F/noc
Pensjonat -Albergo Dante,Via San Polo, 5, Padova, od 20F/noc
Pensjonat -B&B Loft Padova,Via Eremitano, 12, Padova, od 25F/noc
W Padwie jest okolo 200 hoteli, hotele 3- 4 gwiazdkowe to koszt ok 40-50-60 funtow za noc, oczywiscie tansze sa hostele gdzie wynajmuje sie tylko lozko w wieloosobowym pokoju za noc ok 15-20 funtow. Podaje kilka namiarow na hotele z dobrymi rekomendacjami turystow:
B&B Hotel Padova hotel 3*,Via del Pescarotto 39, 35131 Padwa (40F)
Hotel Garibaldi hotel 3*Via S. Marco, 63, 32129 Padwa (40F)
Hotel Al Cason hotel 3*Fra' Paolo Sarpi, 40, 35138 Padwa,(60)

porady praktyczne
Regionalna kuchnia Wenecji Euganejskiej do ktorej przynalezy Padwa to różnorodne smaki .W przeszłości, dzięki weneckim kontaktom handlowym, rozpowszechniły się takie dania jak Baccalà (z północnych mórz), przyprawy i ryż (z Dalekiego Wschodu), kukurydza do słynnej polenty (z Ameryki Środkowej), które potem przekształciły się w znane potrawy, takie jak sławne bigoli, jedyny makaron tradycji weneckiej, i risi e bisi (risotto z zielonym groszkiem), wątróbka po wenecku i baccalà w różnych kombinacjach.
W Padwie (jak również w całych Włoszech) podawane są w barach popularne kanapki zwane panini. Panini mogą być robione z różnych rodzajów pieczywa i z rozmaitymi dodatkami. Kilka wariantów kanapek: Salmone (z łososiem, sałatą, masłem i sokiem z cytryny), Primavera (chleb tostowy z sałatą i szynką), Gorgonzola e tartufo (ser gorgonzola, trufle, sałata), Capri (szynka, ser mozzarella, pomidor, bazylia), Spinaci (gotowany szpinak, mozzarella).

W osterii zjemy typowo włoski posiłek za niewygórowaną cenę. Pod tą nazwą kryje się zazwyczaj staromodna restauracja z domowym jedzeniem.
Wśród Włochów powodzeniem cieszą się trattorie, czyli skromne, nieduże knajpki prowadzone przez rodziny. Ceny są tutaj niskie, a jedzenie bardzo dobre.Warto wybrać się również do prawdziwej włoskiej pizzerii. Zjemy tutaj smaczną pizzę z pieca opalanego drewnem, a często również dania z makaronu.Jeżeli prawdziwe włoskie lody lub aromatyczna kawa to koniecznie trzeba odwiedzić gelaterię.
Włoskim specjałem, podawanym w Padwie zwłaszcza w porze lunchu, są tramezzini -- małe (i niedrogie) kanapeczki z różnorodnym nadzieniem. Tramezzino przyjmuje najczęściej kształt trójkątnej kanapki, wykonanej z dwóch kromek miękkiego, białego chleba z usuniętymi skórkami. Wewnątrz może znajdować się tuńczyk, oliwki i szynka parmeńska, ale stosowane są wypełnienia wielu rodzajów i smaków.

Ceny żywności we Włoszech w wielu przypadkach zbliżone są do cen polskich produktów (owoce, warzywa). Część produktów jest droższa niż w Polsce (pieczywo, mięso, nabiał), a niektóre tańsze (makarony, wina, oliwa, czy niektóre sery). W zbliżonych cenach do polskich produktów są napoje światowych producentów, piwo, jogurty, warzywa, owoce. Jest też grupa produktów, która ma zbliżone ceny do tych, w polskich sklepach, ale dużo lepszą jakość. Dobrym przykładem jest tutaj kawa. Za 2 euro można kupić opakowanie całkiem niezłej kawy, a za 3,5 euro kawę Lavazza.Powyższe porównanie dotyczy cen w supermarketach i dyskontach spożywczych. W małych sklepikach, a także w miejscowościach turystycznych jest znacznie drożej. Warto więc na zakupy wybierać się do dużych sklepów. W hipermarketach zdarzają się też duże promocje, szczególnie przy zakupie wielopaków.
Przykładowe ceny jedzenia we Włoszech
bagietka - 0,6 euro
chleb tradycyjny - 1,5 - 2 euro
masło - 1,70 euro
szynka crudo - 30 euro/kg
szynka parmeńska - 35 euro/kg
mortadella - 28 euro/kg
zwykła szynka - 24 euro/kg
kawa Lavazza - 3,5 euro (250 g)
zwykła kawa - 2,5 euro (250 g)
mleko - 1,5 euro (1 l)
wino - od 2,5 euro (0,75 l)
likier limoncello - od 6 euro (0,75 l)
woda mineralna - od 0,4 euro (1,5 l)
sok - od 1,7 (1 l)
Coca Cola - 1,5 euro (1,5 l)
pesto Barilla - 2 euro
oliwa Monini Extra Virgin - 4,5 euro (1 l)
spaghetti Barilla - 0,80 euro (0,5 kg)

Bar nieodłączny element życia codziennego Włochów. Należy do dobrego tonu mieć swój ulubiony, do którego rano wpada się na poranne espresso i cornetto, w południe na aperitif przez obiadem, a wieczorem na codzienną porcję plotek. Można tu zjeść tradycyjne panini - kanapki, które często robi się „na życzenie”, czyli z tym, na co klient akurat ma ochotę. W piekarniku skwierczą też kawałki pizzy czy foccacci zapiekanej z serem. Na ladzie leży szeroki wybór słodkich przekąsek, rogalików i ciastek. Po południu można tu zjeść lody i wypić drinka w gronie znajomych.

porady praktyczne
Godziny otwarcia sklepow: przez cały tydzień, oprócz sobót lub poniedziałków w godz. 9-12:30 (przerwa obiadowa) i od 14:00 lub 15:30 do 19:30 lub 20:00.
Padwa słynie z dwóch dużych rynków. Starszy, dużo większy, zajmuje place: Piazza delle Erbe i Piazza della Frutta, leżąc po obu stronach wielkiej, kamiennej budowli z arkadami, jaką jest średniowieczna rezydencja Palazzo della Ragione. W dostępnych zaułkach pałacu znajdują się kramy rzeźników, sprzedawców serów, ryb i budki z gorącymi daniami z makaronem (pasta). Na Piazza delle Erbe kupimy głównie owoce i warzywa, a na Piazza della Frutta -- obok świeżych produktów spożywczych -- także galanterię i odzież. Targowiska te są czynne przez cały dzień od poniedziałku do soboty. Natomiast w każdą sobotę otwiera się specjalny rynek na wielkim placu Prato della Valle, na którym można nabyć m.in. ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, rośliny i antyki. Znajduje się tam także mały targ z owocami i warzywami, który funkcjonuje o poranku w dni powszednie. Stare kamienne uliczki i skwery na południowy-wschód od Piazza delle Erbe są w ogóle wyłączone spod ruchu kołowego i stanowią centrum handlowe miasta.
Pod Bazylika na placu na stale znajduje sie kilka straganow gdzie mozna kupic tandetne pamiatki zwiazane ze sw Antonim, takie odpustowe badziewie.

porady praktyczne
Padova card - 18 euro, ważna 48 godz., pozwala bezpłatnie korzystać z transportu miejskiego i odwiedzić najważniejsze zabytki, m.in. Musei Civici Eremitani, Palazzo della Ragione, Orto Botanico, Battistero del Duomo, kilka oratoriów i muzeów. Plus zniżki w innych miejscach, na wycieczki z przewodnikiem itp.
Będąc w Padwie warto przespacerować się charakterystycznymi dla tego miasta wąskimi uliczkami z arkadami, ponieważ można w nich odnaleźć urok tego miasta.
Miasto jest znakomicie... zrowerowane, wszyscy sie wiec
przez prawie caly rok poruszaja na rowerach.Mnostwo miejsc z rowerami do wypozyczenia na godziny, przy dluzszym pobycie warto kupic uzywany rower ,cena nie przekracza 20-30 euro, ale nalezy uwazac na kradzione!!! Bilet autobusowy jednorazowy:1,30euro. Ale autobusy polecam tylko zima i w przypadku zlej pogody.Zakupy najtaniej w duzych marketach Auchan, Liedl,Billa, Eurospar ecc.,
Jeśli wierzyć Wergiliuszowi, Padwa zawdzięcza swoje istnienie Antenorowi, trojańskiemu dostojnikowi. Ten oszczędzony przez zwycięzców przeciwnik wojny z Grecją po upadku Troi udał się do Italii, gdzie około 1182 roku p.n.e. założył Patavium, to jest dzisiejszą Padwę

porady praktyczne
http://www.comune.padova.it/
http://pieknaitalia.blogspot.co.uk/2010/11/padwa-miasto-swietego-antoniego.html
http://www.polacywewloszech.com/tag/padwa/page/2/
https://www.youtube.com/watch?v=pObd3aea8xQ
https://www.youtube.com/watch?v=DOo23wsYFno
Hotele w Padwie -http://www.booking.com/city/it/padova.pl.html
https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g187867-Activities-Padua_Province_of_Padua_Veneto.html
https://obserwatoriumpodrozy.com/2013/06/23/spacer-po-padwie-wlochy/


powrót