• Witamy
  • Pokaż cały świat
  • Europa
  • Ameryka Południowa
  • Ameryka Północna
  • Afryka
  • Azja
  • Oceania
Worldbook - portal podróżniczy
Wydruk porad praktycznych - Stambul



porady praktyczne
Bazar Egipski znajduje się nad zatoką Złoty Róg, niedaleko mostu Galata (wejście znajduje się naprzeciwko), w dzielnicy Eminönü.
Współczesny Stambuł to bardzo rozległe miasto leżące zarówno po europejskiej jak i azjatyckiej stronie Cieśniny Bosfor-miasto ciagnie sie 100km. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się w części zwanej Golden Horn (Złoty Róg) – czyli na obszarze zajmowanym niegdyś przez Konstantynopol. Miasto ma dużo do zaoferowania i z całą pewnością nie należy się ograniczać jedynie do kilku najpopularniejszych miejsc w dzielnicy Sultan Ahmet. Wystarczy wyjść lub wyjechać parę kilometrów dalej by mieć szansę zobaczenia nieco bardziej prawdziwego oblicza miasta, a już z całą pewnością mniej obleganego przez turystów.
Plac znajduje sie w scislym historycznym centrum Stambulu,obok Blekitnego Meczetu i Muzeum Hagia Sofia, nalezy wysiasc na przystanku tramwaju T-1 Sultanahmet.
Adres Meczetu sulejmana : Süleymaniye Mah., Prof. Sıddık Sami Onar cad. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, pieszo z dzielnicy Emnionu z okolic dworca autobusowego przy moscie Galata trzeba sie wspinac na wzgorze ok 15-20 minut, nie dojezdzaja tam autobusy.
W mieście znajdziemy zarówno taksówki w europejskim tego słowa znaczeniu jak i tzw. dolmus - minibusy lub samochody, które podróżują po ściśle określonych trasach. Dolmus, nie posiadają przystanków, zaś cena kursu jest uzależniona od odległości i trasy przejazdu. Zwykle dolmusze kursują po najbardziej obleganych trasach przez turystów.
Adres: Derviş Ali Mh., Kariye Cami Sk. No:8, 34087 Fatih/İstanbul
Ja dojechalem w poblize autobusem z dworca autobusowego w Eminonu nie pamietam numeru (zapytalem kierowcow i wskazali konkretny autobus) jedzie sie ok 15 minut , wysiada w poblizu dawnych murow Teodozjusza a pozniej kilka minut trzeba kluczyc w uliczkach, na szczescie wszyscy pytani o Kariye Muzei wskazywali droge.
Do wszystkich pokazywanych w galerii miejsc mozna dojsc piechota lub dojechac tramwajem T1 bedac w centrum Stambulu
Hagia Sofia to scisle centrum historycznego Stambulu ,w poblizu znajduje sie Palac Topkapi i Blekitny Meczet -ktory pokaze Wam w nastepnych galeriach
Groby znajduja sie tuz obok Hagii Sofii , w kierunku spaceru do Palacu Topkapi
Meczet znajduje sie w scislym centrum historycznej dzielnicy Sultanahmet, w poblizu jest Hagia Sofia, Palac Topkapi, Hipodrom.
Błękitny Meczet (tur. Sultanahmet Camii lub Sultan Ahmet Camii)   Współrzędne geograficzne: N: 41.005257 E: 28.977154 
Adres Wielkiego Bazaru Beyazıt Mh., 34126 Fatih
Wielki Bazar znajduje się przy Çuhacı Han Sokak. Najprościej dostać się tutaj kierując się wzdłuż ul. Ordu (jedna z większych arterii Stambułu) na wschód.Jeżeli chcemy skorzystać z komunikacji publicznej, to wystarczy wsiąść w tramwaj jeżdzący na trasie Sultanahmet - Aksaray i wysiąść na przystanku oznaczonym jako Beyazit - Kapalıçarşı.
Dojazd autobusami miejskimi z roznych miejsc Stambulu
z dworca autobusowego Eminönü:47, 47Ç, 47E, 47N
z Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli)
z placu Taksim: 54 HT, 36 T (Hasköy- Taksim)
spod palacu Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı)
Adres: Cankurtaran Mahallesi, 34122 Fatih/Istambuł
Palac znajduje sie na cyplu Zlotego Rogu, nad Bosforem , w poblizu stoi Hagia Sofia i Blekitny Meczet.
Dojazd tramwajem - nalezy wysiasc na przystanku Gülhane station lub Sultanahmet station
Stambuł jest doskonale rozbudowany pod kątem komunikacyjnym a sieć połączeń jest wręcz zdumiewająca – cztery linie metra, dwie linie tramwajowe, podziemne kolejki a także autobusy, które dowiozą turystów wszędzie gdzie potrzebują. Oczywiście jak na Turcję przystało, również w Stambule mamy możliwość poruszania się dolmuszami, jednak kwestia transportu miejskiego jest na tyle dobra, że dostaniemy się dzięki niej w każde miejsce. W samym Stambule znajdują się dwa międzynarodowe lotniska, a transfer z lotniska z nich do centrum nie stanowi większego problemu.

porady praktyczne
Bazar Egipski można odwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 19:00.
Plac nie jest ogrodzony a wiec mozna na nim przebywac w dzien i w nocy, duza obecnosc policji na ulicach Stambulu daje turystom i mieszkancom poczucie bezpieczenstwa, przynajmnie ja czulem sie znacznie bezpieczniej w nocy w Stambule niz w moim miescie Birmingham, tuz obok placu dokladnie pomiedzy Hagia Sofia a Blekitnym Meczetem znajduje sie fontanna ktora w nocy efektownie zmienia kolory, sporo osob przychodzi tam aby obejrzec to barwne widowisko.
Godziny otwarcia Meczetu Sulejmana :od pierwszej do ostatniej modlitwy w ciągu dnia. Codziennie od 9-18 z wyjatkiem przerw na modlitwe ok 30 minut -5 razy dziennie, oraz popoludniem w piatki. Wstep do meczetu jest darmowy, oczywiscie wymagany jest odpowiedni stroj, np. mezczyzni w krotkich spodenkach nie sa wpuszczani, kobiety musza zalozyc wypozyczany przy wejsciu dlugi stroj i miec zakryte wlosy.
Najczęściej wybieranym środkiem transportu przez tych, którzy chcą przeprawić się na drugą stronę miasta, jest prom. W centrum turyści chętnie korzystają z nostalgicznej linii tramwajowej. Historycznym pojazdem jeździ ok. 6000 osób dziennie.
Muzeum jest otwarte 7 dni w tygodniu w godzinach od 9 do 19, bilet kosztuje 15 lirow , aby dokladnie i spokojnie obejrzec wszystko trzeba zaplanowac wizyte od 1,5 do 2 godzin.
Godziny otwarcia -wtorek do niedzieli , w lecie 09:00-18:00 (maj - październik), w zimie 09:00-16:00 (listopad-kwiecień) , bilet wstepu nie jest tani kosztuje 40 lirow tureckich (ok 10 funtow).
Godziny otwarcia : turyści mogą odwiedzać meczet w określonych godzinach: 09:00-12:15 14:00-16:45 17:45-18:30
meczet zamykany jest dla turystów w czasie modlitw.
wstep bezplatny
Godziny otwarcia poniedziałek-sobota 08:30-19:30,zamknięte w niedziele
Do Bazaru można dojść pieszo z Sultanahmet lub pojechać tramwajem do Cemberlitas, a stamtąd dojść Vezirhan Caddesi do Nuruosmaniye Caddesi.
Bilet normalny dla doroslych kosztuje 5 TL,
zniżkowy dla dzieci, nauczycieli, studentow i zolnierzy– 3 TL.
Uwaga – cena dla obcokrajowców 10 TL

Park jest otwarty codziennie od godziny 9 do 18
Palac jest czynny od 9 do 16.45 w zimie i od 9 rano do 18.45 w lecie
Aktualne ceny biletow - Palac 40TL, Harem-25TL,Hagia Irene 20 TL
e-mail: [email protected]
Rozrywki w Stambule nie zabraknie dla nikogo, nawet tego najbardziej wybrednego turysty. Znajdują się tu liczne kluby i dyskoteki, gdzie króluje połączenie kultury europejskiej i muzułmańskiej i chociaż Stambuł jest nastawiony na turystów z całego świata to jednak nie sposób uświadczyć tutaj klimatu i muzyki z pierwszych miejsc list przebojów. Warto wybrać się do Galata Tower Night Club, gdzie rozrywką jest taniec brzucha. Rozrywki w Stambule można doświadczyć korzystając z tradycyjnego hamamu, czyli łaźni tureckiej, których sporo znajduje się we wspomnianej już dzielnicy Sultanahmed.

porady praktyczne
Najbardziej popularną dzielnicą pośród turystów jest SultanAhmet. W bezpośredniej bliskości Błękitnego Meczetu, Aya Sofya i Pałacu Topkapi znajdują się dziesiątki hoteli i hosteli. Praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie.Ja zamieszkalem w malym rodzinnym hotelu (9 pokoi na 3 pietrach),hotelik maly ale zadbany ,codziennie sprzatany pokoj, zmieniane reczniki, scielone lozko,mocne wifi, calodobowa recepcja, w recepcji dostepny bez ograniczen turecki cay (czyli mocna herbata), na miejscu wliczone w cene sniadanie kontynentalne-maslo, dzemy, pieczywo, wedliny, ser zolty i bialy, jajecznica, jajko na twardo,ser bialy w ciescie, ciasto, owoce-winogron,jablka,sliwki. Sniadania w tureckich hotelach niemal zawsze wliczone sa w cenę noclegu. Nie zawsze są obfite lub ciekawe, ale potrafią zaspokoić pierwszy głód.
,
Najtańszą opcją noclegową są oczywiście hostele. Wśród hosteli cieszących się najlepszą opinią można wymienić Sultan Hostel, Han Hostel Airport North, Bunk Taksim czy World House Hostel. Hostele często posiadają malownicze tarasy na dachu, dogodną lokalizację i szeroki wybór pokoi (z prywatną lub wspólną łazienką).
Podaje kilka tanich miejsc noclegowych w Stambule:

Sultanahmet Guest House,Ishakpaşa mah. küçük ayasofya cad. no:51 sultanahmet-fatih, Fatih, 34122 Stambuł,

Ex Istanbul House Hostel,Huseyinaga Mahallesi. Atif Yilmaz Caddesi. Kucukbayram Sokak. No:8 Beyoglu/Taksim, Beyoglu, 34435 Stambuł,

Chillout Lya Hostel & Bar Huseyin Aga Mah. Topraklule Sok. No:1 Beyoglu, Beyoglu, 34435 Stambuł
Sultan Hostel-Akbiyik Cad No:17 Sultanahmet, przyjazny, młody hostel znajduje się w doskonałej lokalizacji w Sultanahmet, w historycznym centrum Stambułu

Istanbul Taksim Green House
Inönü Mah Cumhuriyet Caddesi Papa Roncalli no 15, hostel z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu w centrum Stambułu

Levanten Hostel,Cihangir Mahallesi Purtelas Sokak No:42 Beyoglu
Ten hostel jest strategicznie położony w centrum Stambułu, w tętniącej życiem dzielnicy Beyoglu
Jedną z najpopularniejszych dzielnic, o której przeczytamy w każdym przewodniku jest Sultanachmet czyli stare miasto. To tu znajdują się się największe atrakcje turystyczne takie jak Błękitny Meczet, Haga Sofia, Grand Bazar czy Egipski Targ. Ceny (jak nie trudno się domyśleć) są tu nieco wyższe, podobnie jest z ilością turystów.
Miasto posiada ogromne zaplecze noclegowe i trudno sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś nie znajduje dla siebie noclegu. Nawet w szczycie sezonu wakacyjnego nie jest to trudne zadanie. Pozostaje jednie pytanie za ile, w jakiej dzielnicy i w jakim komforcie przyjdzie nam zamieszkać.Najbardziej popularną dzielnicą pośród turystów jest Sultan Ahmet. W bezpośredniej bliskości Błękitnego Meczetu, Aya Sofya i Pałacu Topkapi znajdują się dziesiątki hoteli i hosteli. Praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Niemal zawsze w cenę noclegu wliczone jest śniadanie oraz dostęp do Internetu. Pokoje na ogół są czyste, zadbane, ale brakuje w nich często przestrzeni czy indywidualnego charakteru. Zdecydowana większość popularnych miejsc oferuje możliwość dokonania rezerwacji przez Internet, za pośrednictwem swojej własnej strony – lub częściej – za pośrednictwem takich witryn jak booking.com lub hostelbookers.com.
Mnóstwo hotelików i hosteli znajduję się w obrębie całego starego miasta – najwięcej w okolicy Bosforu i na Sultanahmet. Na przyklad Sindbad Hostel – http://www.sinbadhostel.com/ za 24 euro za pokój 2 osobowy ze śniadaniem,blisko jest do centrum, a śniadanka (kontynentalne – jajeczko, bułeczka, dżemik i kawka, herbata) spożywane są na tarasie z przyjemnym widokiem na Bosfor.

porady praktyczne
Na samym bazarze i w uliczkach przylegajacych do niego jest mnostwo malutkich jadlodalni oferujacych kebab w bulce, z ryzem czy frytkami , oraz wiele innych lokalnych posilkow-ceny bardzo przystepne od 6-16 lirow tureckich (aktualny kurs wymiany 1 funt brytyjski to 4 liry tureckie).
Turcja kojarzy się z kebabami. Kebaby tureckie są po prostu bardzo skromne, suche i zimne, w kilku odmianach (w bułce, w chlebku pita, czasem z frytkami i salatka).W miejscach turystycznych kosztuja 5-8TL, a lokalnych jadłodajniach, miejscach oddalonych od turystycznych enklaw: 3-4TL.Jeśli chodzi o kebaby, to podaje się je na wiele sposobów. Mogą być z mięsa, ryb lub warzyw. Wszystko z dodatkiem pieczywa.
Kolejnym przysmakiem ktory probowalem w ulicznych jadlodajniach jest Kumpir, ogromny, pieczony ziemniak, rozcięty na pół, a w częściowo wybranym środku znajdziemy wszelkie sałatki i warzywa, żółty ser i kiełbasę. Wszystko to polane sosami, pycha.
Swietna opcja to wypad na plac przy moście Galata od strony targu korzennego. Tam przy nabrzeżu stoją dwie łodzie, z których jest serwowane FISH BREAD (oryginalnie Balik Ekmek), czyli świeżo pieczony filet z ryby, wrzucany do świeżej bułki, z dodatkiem sałaty i cebuli. Rybę można sobie doprawić sokiem z cytryny. Danie kosztuje 5 lirów i jest rewelacyjne - świeże, pachnące. I cała otoczka niezapomniana - wrzaski obsługi, przekazywanie bułek z bujajacej się łodzi na ląd, tempo w jakim składane są bułki. Jedzą tam głównie Turcy, bo turyści w większości dają się naciąć na drogie restauracje na moście Galata, które nie dostarczają połowy smaku i wrażeń, które dają łodzie z fish bread. To fast food w najlepszy i najnatruralniejszym wydaniu.
Dzień należy zacząć od bajgla (kosztuje 1 lirę turecką) sprzedawanego z ulicznych wózków, niezwykle chrupiąca, obsypana sezamem skórka kryje gorący i lekki puch. Do śniadania, obiadu i kolacji podaje się ekmek, który jest trochę jak nasza bułka wrocławska, jednak znów skórkę ma o wiele bardziej chrupiącą i zawiniętą na jedną, odchylającą się stronę, przez co kojarzy się z muszelką. Jest też cienka jak pergamin yufka, w którą można zawinąć, co wam się żywnie podoba. Jeśli na ulicy złapie was nagły głód, idealnym sposobem na jego zaspokojenie będą: burek, czyli ciężki placek z ciasta filo, wypełniony ziemniakami, serem lub mięsem, lahmacun, rodzaj tureckiej pizzy, często zwiniętej w rulon, oraz pide o łódkowatym kształcie.
Stambuł posiada mnóstwo restauracji i kawiarni, gdzie znajdziemy tradycyjne tureckie jedzenie. Nie zapominajmy również, że prawdziwe kebaby w Turcji znajdziemy również w Stambule.Jednak prawdziwym rarytasem jest wybranie się do miejsc, takich jak chociażby łodzie zacumowane na nadbrzeżach gdzie serwowane są pyszne ryby zamknięte w smacznych bułkach, czyli tzw. fish bread.

To niesamowite jak bogata, urozmaicona i aromatyczna jest kuchnia tego miasta, gdzie różnorodne techniki kulinarne spotykają się na targach i ulicach tworząc autentyczną feerię smaków i oszałamiających zapachów. Street Food w Stambule jest po prostu fantastyczny!

W Stambule zacząć dzień należy bezsprzecznie od Tureckiego śniadania. Zarówno dla starszych Turków jak i młodzieży jest to jeden z najważniejszych i najbardziej obfitych posiłków w ciągu dnia. Po pierwsze jest olbrzymie, składa się z wielu pojedynczych talerzyków na których zaserwowane są przeróżne przysmaki. Począwszy od kilku rodzai sera, oliwek, pomidorów, ogórków, pasty z papryki, sucuk ( turecka słona kiełbasa) jajekna twardo, menemen czyli rodzaj pomidorowej jajecznicy- przepyszna! Dodatkowo kilka rodzaji pieczywa nierzadko wypiekanego na miejscu, oraz kaymak z miodem czyli tzw śmietanka z miodem.
Doner kebab- słynne kebaby sprzedawany są niemalże na każdym kroku, podawane w bułce albo tortilli (lavas) nie mają za wielu dodatków w postaci sosów czy sałatek- tu główna rolę odgrywa doskonale przyprawiona baranina .Do popicia koniecznie ayran czyli lekko słonawy jogurt-pija go tu absolutnie wszyscy.

Oto cała masa innych smakołyków ktore mozna spotkac na stambulskiej ulicy:
borek- wypiek z cienkiego ciasta z nadzieniem serowym
cig kofte- to bezmięsne pulpeciki z pomidorami, cebulą i pikantna papryką.
mercimek corbasi-zupa z soczewicy
sultac- deser na wzór naszego budyniu
boza- to typowo turecki napój przyrządzany ze sfermentowanego jęczmienia podawany z cynamonem.
lody- są nieco inne niż nasze a mianowicie " gumowe" najprawdopodobniej z domieszką sera, gdyż ciągną się i nawet do góry nogami nie spadają na ziemię.
Po posiłku zaś pije się mocną herbatę, którą, podobnie jak turecką kawę, można zamówić na cztery sposoby – bez cukru, z jego małą, średnią lub dużą ilością. Kawy podawanej w malutkich filiżankach nie dopija się do końca, bo na dnie są fusy. Herbatę wypijemy wszędzie. Na ulicy zawsze znajdzie się ktoś, kto roznosi ją na specjalnej trzymanej za uchwyt tacy. Także na promie kursującym pomiędzy wszystkimi rozrzuconymi na wodzie częściami Stambułu, co sprawia szczególną frajdę, jeśli tego dnia wieje i buja. Rozkołysany kulinarnymi doznaniami żołądek leczcie raki, turecką anyżówką.
Charakterystyczna turecka herbata, podana w małej szklance, stanowi nieodłączny element życia Turków, od rana do późnego wieczora. W większości domów dzień zaczyna się od gotowania wody na herbatę. Herbaciarnie to główne miejsca spotkań Turków. Herbata musi być świeża, dopiero co zaparzona i podana w specjalnej, wąskiej szklance (zwanej ince bel).
Baklava to tradycyjny przysmak kuchni tureckiej, który przypadnie do gustu chyba nawet największym przeciwnikom słodkości! Z czego jest zrobiona? Z warstw cieniutkiego ciasta półfrancuskiego poprzekładanych siekanymi orzechami włoskimi, pistacjami lub migdałami oraz miodem lub specjalnym syropem, z wierzchu przyozdobionego zazwyczaj zielonymi pistacjami. Pycha.
Jedzenie nie jest w Stambule tanie.Sytuację ratują śniadania, niemal zawsze wliczone w cenę noclegu, nie zawsze są obfite lub ciekawe, ale potrafią zaspokoić pierwszy głód.Alternatywą dla turystycznych restauracji są tzw. lokantasi – zwykłe, proste, lokalne knajpki lub nawet jadłodajnie. Jedzenie na ogół jest tam mniej wyszukane, częściej podawane z ryżem niż z – wszechobecnymi w turystycznych enklawach – frytkami, częściej duszone niż smażone, ale smaczne i pożywne. Za posiłek z ryżem, jednym duszonym daniem, sałatką, małą wodą i nieograniczoną ilością pieczywa zaplacimy 10-15TL.
Na terenie palacu znajduje sie kilka restauracji, znajduja sie one na pierwszym,drugim i trzecim dziedzinncu, oto one
Karakol Restaurant www.karakolrestaurant.com
Konyalı Restaurant , e-mail: [email protected]
BKG Museum's Cafe( Cafe - Snacks )
Pyszne jedzenie za umiarkowane pieniądze można zjeść na stronie azjatyckiej, w dzielnicy Kadikoy. Tam nie ma tłumu zwiedzającyh i mnóstwo knajpek, w których żywią się mieszkańcy Stambułu. Za kilka lirów można zjeść świeżą rybę, tzw. turecką pizzę (z zielona pietruszką, sokiem z cytryny, zwijana w rulon, 2,5 lira za placek o średnicy 25 cm) i całe mnóstwo innych potraw, których nazw trudno spamiętać, ale zawsze kosztują kilka lirów. W tej okolicy bardzo popularna jest również prawdziwa kawa po turecku, zaparzana w tygielku na piecu opalanym węglem drzewnym. Cena umiarkowana (4-5 lirów, wrażenia smakowe bezcenne.

porady praktyczne
Jak to na bazarze korzennym przyprawy (pul biber, kurkuma, mięta),kandyzowane owoce, słodkości (lokum), bakalie, herbaty oraz swieze owoce ale tez wyroby ze zlota, srebra, lokalne pamiatki,ubrania, przybory kuchenne itp.
Sklepy (supermarkety) sa swietnie zaopatrzone i dostępne niemal co krok. Kupić w nich można niemal wszystko to, co akurat przyjdzie nam do głowy. Od zimnych napojów, przez lody, owoce, słodycze, pieczywo, po ser i oliwki.
W Turcji króluje raki. To narodowy napój alkoholowy, będący bezbarwną wódką anyżową mętniejącą po dodaniu wody. Nabiera wtedy mlecznej barwy. W raki znajduje się 45% alkoholu. Na ogół podawane jest jako drink
Najprawdziwsze bazary, gdzie sprzedawcy przekrzykują się zachwalając swój towar, gdzie jest kolorowo i egzotycznie dla Europejczyka, znajdują się w dzielnicach znacznie oddalonych od turystycznego centrum. Tam kupują swoje towary mieszkańcy miasta, jest niedrogo i można trafić na coś ciekawego.
W poblizu wejscia do Muzeum znajduja sie stragany miejscowych artystow na ktorych mozna kupic niezla recznie malowana ceramike i ozdoby oraz pamiatki z muzeum.
Stambuł to oczywiście nie tylko bazary. Jak na nowoczesną metropolię przystało, w mieście roi się od nowoczesnych galerii handlowych. Ich prawdziwy wysyp można zaobserwować szczególnie w wypełnionej szklanymi drapaczami chmur biznesowej dzielnicy Levent oraz Sisli. W tej drugiej znajdziemy m.in. Cevahir Mall, uznawany za jedno z najlepszych centrów handlowych w regionie. W nowoczesnym gmachu znajdziemy ponad 340 sklepów, kino, restauracje, kręgielnię oraz... mały roller coaster! Jeszcze do 2011 roku Cevahir Mall uznawany był za największą galerię handlową w Europie. Jeżeli szukamy oryginalnych designerskich gadżetów lub ciuchów, powinniśmy wybrać się do, uchodzącej za prestiżową, dzielnicy Nisantasi. To właśnie tutaj znajdziemy nie tylko butiki zagranicznych ekskluzywnych marek, ale także ciekawe concept store'y miejscowych projektantów.
Na tureckich straganach można znaleźć nie tylko niedrogie ubrania, ale również pyszne herbaty, pachnące mydła, fajki wodne i ciekawe pamiątki, np. rozmaite amulety (słynne Oko Proroka) i porcelanę. Ekskluzywne butiki zlokalizowane są natomiast wzdłuż Istikal Caddesi
Nie sposób wyliczyć wszystkich towarów, które są sprzedawane na Krytym Bazarze. Do najbardziej rzucających się w oczy wyrobów należą dywany, wyroby jubilerskie oraz ubrania, w tym wiele podróbek znanych marek.
Oprócz tego znajdziemy na Bazarze antyki, ceramikę, wyroby skórzane, obuwie, meble, wyroby z alabastru, miedzi, cyny, jedwabie, lampy, fajki z pianki morskiej oraz pamiątki dla turystów. No i oczywiście tysiące innych wyrobów.
Na miejscu jest sklep gdzie mozna zakupic pamiatki, zdjecia, miniatury pokazywanych w Parku budowli a takze bary gdzie mozna cos zjesc i napic sie.
W Stambule poza dzielnicą Sultan Ahmet, świetnie zaopatrzone supermarkety dostępne są niemal co krok. Kupić w nich można niemal wszystko to, co akurat przyjdzie nam do głowy. Od zimnych napojów, przez lody, owoce, słodycze, pieczywo, po ser i oliwki. Jeżeli ktoś skusi się na nocleg bez śniadania wliczonego w cenę, to bez problemu zakupy będzie mógł zrobić w tego typu sklepach.
Na terenie palacu znajduje sie kilka sklepow z ksiazkami, albumami zdjeciowymi i pamiatkami z Palacu Topkapi
Najprawdziwsze bazary, gdzie sprzedawcy przekrzykują się zachwalając swój towar, gdzie jest kolorowo i egzotycznie dla Europejczyka, znajdują się w dzielnicach znacznie oddalonych od turystycznego centrum. Tam kupują swoje towary mieszkańcy miasta, jest niedrogo i można trafić na coś ciekawego.

porady praktyczne
Kupując owoce czy bakalie, warto poprosić sprzedawcę o możliwość ich skosztowania. Dobrze jest też obserwować co kupują Turcy. Jeśli planujemy przywieźć je do kraju, jako pamiątki dla najbliższych, zapytajmy się o możliwość pakowania próżniowego. Zazwyczaj jest ono nieodpłatne.Warto wiedzieć, że produkty w tego typu miejscach są zwykle sporo droższe. Tutaj również należy się targować.
Turcja to kraj herbaciarzy. Amatorów tego napoju podawanego w niewielkich, charakterystycznych szklaneczkach z nieodłącznym cukrem w kostkach spotkamy każdego wieczora, niemal na każdym rogu Typowa herbaciarnia to prosty lokal, gdzie klienci siedzą na chodniku na mikroskopijnych stołeczkach, popijając herbatę i grając w tryk
Ciekawostka-w 2014 roku Sejm polski przyjal specjalna uchwale z okazji 600 lecia stosunkow dyplomatycznych pomiedzy Polska a Turcja. W roku 1795 kiedy dokonal sie rozbior Polski, Turcja jako jedyne panstwo nie uznala tego rozbioru i caly czas utrzymywalo budynek ambasady Lechistanu-tak w Turcji nazywano Polske, klucz do budynku znajdowal sie w palacu sultana i zostal uroczyscie wreczony polskiemu ambasadorowi po odzyskaniu niepodleglosci przez Polske. W czasie gdy Polska byla pod zaborami, kiedy sultan organizowal w swoim palacu uroczystosci i przybywaly poselstwa z innych krajow, palacowy sluga ktory glosno zapowiadal wchodzacych gosci, kto i z jakiego kraju przybyl, oznajmial posel Lechistanu (Polski) jeszcze nie przybyl, co wywolywalo wscieklosc naszych zaborcow.
Ciekawostki:
– z powodu niezliczonej ilości samobójstw, ruch pieszy na obu mostach przecinających Bosfor został zakazany. Nie można ich także przejechać rowerem.
– w Stambule jest 538 linii autobusowych.
– autobus linii 96k kursujący pomiędzy dzielnicą Kadköy a lotniskiem Atatürka pokonuje ok 60 km w ciągu jednego przejazdu.
– stambulski Tünel uważany jest za najkrótsze metro Europy (573 m). Początkowo ludzie bali się nim jeździć, więc na dowód, że jest on całkowicie bezpieczny, podłączano do niego wagon ze zwierzętami, które całe i zdrowe przebywały krótką trasę i udowadniały, że strach jest nieuzasadniony.
Oto kilka ciekawostek związanych z Mostem Bosforskim:
•W chwili otwarcia most był pierwszą konstrukcją łączącą Europę z Azją od czasów pontonowego mostu wzniesionego przez perską armię pod dowództwem Kserksesa w 480 roku p.n.e. Tamta budowla znajdowała się jednakże w innej lokalizacji - nad cieśniną Dardanele.
•29. grudnia 1997 roku most przekroczył miliardowy pojazd.
•W pełni obciążony most ugina się na 90 centymetrów.
•W 2007 roku most został oświetlony przez w pełni skomputeryzowany system diod elektroluminescencyjnych firmy Philips.
•Most Boforski był przedstawiony na rewersie 1000-lirowego banknotu w latach 1978-1986.

Stambuł, pomimo zajmowanej olbrzymiej przestrzeni, jest całkiem przyjazny pieszym. Oprócz głównych i ruchliwych arterii, posiada mnóstwo wąskich, klimatycznych uliczek, po których z przyjemnością się przechadza. Poza tym najbardziej znane budowle miasta są zlokalizowane w obrębie jednej dzielnicy, w zasięgu krótkiego spaceru. W związku z tym nie ma potrzeby, przy krótkim pobycie kupowania żadnych biletów długookresowych. Przejazdy można kupować pojedynczo, w zależności od potrzeb.
Mury ochraniajace Konstantynopol .
Specjalny system umocnień złożony z murów i wież ochraniał miasto od zachodu – strony lądu, natomiast słabsze mury miasta od brzegu morza były bezpieczne dzięki temu, że zbyt szybki prąd morski nie pozwalał wrogom podpłynąć statkami pod podstawę murów. Słabym punktem obwarowań był Złoty Róg, co spowodowało, że Bizantyńczycy stworzyli tutaj system obrony polegający na rozciągnięciu w poprzek wejścia do zatoki ogromnego łańcucha. Jeden jego koniec zawieszony był na wieży Eugeniusza na północno-wschodnim przylądku półwyspu, a drugi na jednej z wież dzielnicy Pera na północnym brzegu Złotego Rogu (dzielnica była kolonią genueńską). Na wodzie łańcuch podtrzymywały drewniane tratwy. Flota wroga nie była więc w stanie wpłynąć do Złotego Rogu i wysadzić desantu pod północnymi murami miasta. Natomiast flota bizantyńska ochraniana przez zaporę mogła spokojnie przeprowadzać naprawy w zatoce.
Jeśli zamierzasz kupić coś na jednym z bazarów czy lokalnych targowisk, a nawet w niewielkich sklepikach, przygotuj się na ustalanie ceny przed zakupem. Ceny w Stambule w takich miejscach nie są ustabilizowane, a to, ile zapłacisz za dany towar zależy od tego, czy potrafisz się targować. Jeśli nie posiadasz tej umiejętności, wybierz się do jednego z hipermarketów. Zakupy w Stambule nie należą do najdroższych, szczególnie, gdy robi się je na bazarach. Najwyższe ceny osiągają towary w markowych sklepach, butikach i wykwintnych restauracjach. Warto pamiętać, że od turystów za świadczone usługi, zwyczajowo oczekuje się bakszyszu, czyli napiwku.
Ceny podstawowych artykułów żywnościowych w Stambule są na podobnym poziomie jak w Polsce.
Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, ale z uwagi na swoje położenie i masy odwiedzających go turystów jest w pewien sposób najmniej "prawdziwym" meczetem Istambułu. Cały czas się ma wrażenie przebywania bardziej w muzeum niż w obiekcie kultu. Turyści mogą wchodzić do środka tylko przez południowe wejście i wyłącznie w określonych godzinach. Do tego - chyba jako w jedynym meczecie miasta - obowiązuje dość ścisła kontrola ubioru wchodzących, rozdawane są foliowe torebki na buty oraz "peleryny" dla niewłaściwie ubranych.

Godziny otwarcia poniedziałek-sobota 08:30-19:30,zamknięte w niedziele
Ceny w Turekich marketach (Sembol Center, BIM, Şok i Migros w Gaziantepie):
Sok z Granata DIMES butelka 0,7 l cena 4,95 LT – 6,93 zł
Mleko pasteryzowane Sütaş karton 1 l cena 2,45 LT – 3,43 zł
Mleko Netto karton 1 l cena 1,65 LT – 2,31 zł
Jajka opakowanie 15 sztuk cena 3,95 LT – 5,53 zł
Kanapka trójkąt Mister NO z serem 140g cena 6,90 LT – 9,66 zł
Tureckie słodycze bardzo różnią się od tych popularnych u nas. Szczególnie w większych i turystycznych miastach niemal na każdej ulicy znajdziemy sklep, w którym będziemy mogli kupić lokalne wyroby cukiernicze.
Płatki śniadaniowe Lifalif cena 7,99 LT – 11,19 zł
Knorr Gorący Kubek (Çabuk Çorba) cena 0,9 LT – 1,26 zł
serek śmietankowy Sek Labne , cena 4,9 LT – 6,86 zł
chipsy Lays karbowane, cena 2,75 LT – 3,60 zł
chipsy Chips Master , cena 2,5 LT – 3,50 zł
Herbatniki Ülker paczka 1 kg cena 4,75 LT – 6,65 zł
Chałwa Migros opakowanie 500 gram, cena 3,90 LT – 5,46 zł
Orzechy Nerkowca cena 59,90 LT/kg – 83,86 zł
Pistacje cena 35,90 LT/kg – 50,26 zł
Jagody Goji cena 85,90 LT/kg – 120,26 zł
Arbuz cena 0,99 LT/kg – 1,39 zł
Kiwi cena 5,49 LT/kg – 7,69 zł
Banany cena 6,99 LT/kg – 9,79 zł
Cytryny cena 4,99 LT/kg – 6,99 zł
Pomidory cena 1,49 LT/kg – 2,09 zł
Pomidory z kiścią cena 3,99 LT/kg – 5,59 zł
Pomidory koktajlowe opakowanie 250 gram, cena 2,59 LT – 3,63 zł
Marchewka cena 1,79 LT/kg – 2,51 zł
Jabłka zielone odmiana Granny Smith 2,99 cena LT/sztukę – 4,19 zł
Ziemniaki cena 0,99 LT/kg – 1,39 zł
Cebula cena 0,99 LT/kg – 1,39 zł
Współczesny Stambuł to bardzo rozległe miasto leżące zarówno po europejskiej jak i azjatyckiej stronie Cieśniny Bosfor. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się w części zwanej Golden Horn (Złoty Róg) – czyli na obszarze zajmowanym niegdyś przez Konstantynopol. Miasto ma dużo do zaoferowania i z całą pewnością nie należy się ograniczać jedynie do kilku najpopularniejszych miejsc w dzielnicy Sultan Ahmet. Wystarczy wyjść lub wyjechać parę kilometrów dalej by mieć szansę zobaczenia nieco bardziej prawdziwego oblicza miasta, a już z całą pewnością mniej obleganego przez turystów.
W szczycie swojej „kariery”, pałac zajmował 600 tys. m2, a zamieszkiwało go 4000 osób. Po prawej stronie drugiego dziedzińca, który kiedyś był parkiem, używanym do zgromadzeń dla mieszkańców pałacu, znajdują się dawne kuchnie pałacowe, wybudowane w XV w., ale przebudowane później przez słynnego Mimara Sinana . Kuchnie te były największymi w całym Imperium Osmańskim, zatrudnionych tu było do 1000 osób, przygotowujących do 6000 posiłków dziennie.

Szczególne wrażenie robi Zbrojownia (niestety nie wolno robić zdjęć) oraz przechowywany na terenie Pałacu szmaragd (też niestety nie wolno robić zdjęć), przy którym wymienione jest nazwisko znanego nam, Polakom, Kara Mustafy, dowodzącego tureckimi wojskami.
Najwieksza atrakcja Trzeciego Dziedzińca jest Sanktuarium Płaszcza Proroka. Jest to dla muzułmanów miejsce święte, w którym mogą podziwiać święte relikwie islamu. Pomieszczenia zdobione są kafelkami z Izniku, a podczas zwiedzania towarzyszy nam głos muezzina odczytującego wersety z Koranu. Wśród wystawionych relikwii znajdują się: wrota skruchy przywiezione ze świątyni Kaaba w Mekce, odcisk stopy i włosy z brody proroka Mahometa, Święta Chorągiew proroka (Sancak-ı Şerif) oraz jego miecze. Obejrzymy tu również Płaszcz Szczęśliwości (Hırka-i Saadet), utkany przez żony Mahometa, od którego nazwę otrzymało całe sanktuarium. Nie zapominając o takich ciekawostkach jak miecz proroka Dawida, turban proroka Józefa czy patelnia proroka Abrahama

porady praktyczne
http://www.lonelyplanet.com/turkey/istanbul/sights/markets-bazaars/spice-bazaar
http://www.istanbul.com/en/explore/places/the-spice-bazaar
http://bywajtu.pl/strony/targi-bazary-jarmarki/notatka/bazar-egipski/
http://www.turkeyvoyage.com/pl/turkey/16/wakacyjny-przewodnik-po-stambule/hipodrom.html
https://pl.tripadvisor.com/Attractions-Istanbul.html
Wielcy zdobywcy - Sulejman Wspaniały -https://www.youtube.com/watch?v=qUOHfwoWlDU
http://www.transazja.pl/atlas/745044/zwiedzanie/4,223/Meczet_Sulejmana
http://www.weekendowi.pl/2014/04/05/stambul-wszystko-co-musisz-wiedziec-by-zaplanowac-idealny-wyjazd/
http://rodzynkisultanskie.blog.pl/2015/04/stambul-niskobudzetowo/
http://www.choramuseum.com/
http://www.choramuseum.com/articles/chora-church-kariye-museum-kariye-muzesi/
http://eikonografos.com/album/thumbnails.php?album=96
20 minutowy film z wnetrza https://www.youtube.com/watch?v=BcttB62A85I
Krotki film z pokazu tanca w muzeum ktore wam pokazuje https://www.youtube.com/watch?v=hyP_0zz4JqM
http://www.ayasofyamuzesi.gov.tr/en/
http://infopodroze24.pl/temat/podroze/stambu
http://stykkultur.blog.pl/stambul/
http://podroze.onet.pl/na-weekend/stambul-perla-orientu
http://www.ayasofyamuzesi.gov.tr/en/padisah-turbeleri.html
oficjalna strona internetowa Blekitnego Meczetu http://www.sultanahmetcami.org
strona www http://www.kapalicarsi.org.tr

http://miniaturk.com.tr/homepage/
oficjalna strona palacu http://topkapisarayi.gov.tr/en
http://www.krajoznawcy.info.pl/topkapi-saray-palac-sultanow-38809/2
https://www.youtube.com/watch?v=FmzXmMswHt8


powrót